Τους τελείωσε με Γκερέρο!!!

Ένας καλός Ολυμπιακός έφυγε νίκητης από ένα επεισοδιακό παιχνίδι στο ΟΑΚΑ, με κεφαλία βολίδα του Γκερέρο στο 53ο λεπτο.

Α Μερός 0-0
Τα πρώτα λεπτά του ντερμπί δεν ήταν πολύ καλα γιατί οι ομάδες προσπαθούσαν να πατήσουν , επίσης είχαμε και μια διακοπή καθώς μερικοί οπαδοί του ΠΑΟ μπήκαν στο ταρτάν του στίβου και πήγαν προς τον πάγκο του Ολυμπιακού. Ευτύχως τελείωσε γρήγορα.
Οι ομάδες μέχρι το 15 ήταν πολυ αδρανεις και δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν τελικές.
Ο Παναθηναίκος είχε κλείση τον Ολυμπιακό και έκανε την πρώτη φάση μετα από κορνερ και κεφαλία του Μακέντα στο 19.
Ο Ολυμπιακός βρήκε χώρους και ο Μασούρας με δυνατό σουτ έξω απο την περιοχή στο 25ο λεπτό έδιωξε με γροθίες ο Διολυδης.
Οι Ερυθόλευκοι βρήκαν τους χώρους που ήθελαν και ανέβηκαν πολύ, όπου απο κορνερ του Ποντένσε ο Φορτούνης έπιασε το σουτ και η μπάλα πέρασε λίγο πανώ απο την εστία του κίπερ του ΠΑΟ στο 30.
Απο αυτό το σημείο και μετά οι ομάδες μέχρι το 39ο λεπτό κράτουσαν ποιο πολυ κατόχη μπάλας. Στο 40ο λεπτό ο Ολυμπιακός που έχει ανέβει μετά το 20 βρήκε ένα σουτ απο αριστερά με τον Κώστα Φορτούνη, αλλά την έπιασε ο Διουδης.
Στο πρώτο λεπτό τον καθηστερίσεον απο τα 13 ο Ινσουα έκανε σουτ μετά από σεντρά και η μπάλα πέρασε ψήλα απο πάνω.
Στο 5ο λεπτό ο Γκερέρο πήρε την μπάλα απο το κέντρο με την άμυνα του ΠΑΟ να μην τον προλαβαίνει, Γκερέρο έκανε το σουτ με τον Διουδη να διώχνει σε κόρνερ

Ο Ολυμπιακός ανέβηκε πολύ και λίγο πριν το τέλος απο σέντρα του Φορτούνη ο Μασούρας έχασε το κοντρολ μέσα στην περιοχή !

Το Ημίχρονο έκλεισε με τους Πράσινους και τους Κόκκινους να έχουν βρει την καταληλη ευκαιρία για γκολ αλλα να μην πορουν να την εκμεταλευτούν!!!

Ο Φορτούνης προς το τέλος του ημιχρόνου έχασε την ποιο μεγάλη ευκαιρία του αγώνα καθώς απο πλάγια και με άδειο τέρμα την έστειλε αουτ.

Β Μέρος 0-1 Γκερέρο 53΄
Χωρίς αλλάγες βγήκαν και οι δυο ομάδες στο δευτερό μέρος του αγώνα.

Την πρώτη μεγάλη ευκαιρία την έχασε ο Ποντένσε στο 50, όπου βρέθηκε μέσα στην περιοχή και προσπάθησε να κρεμάση τον Διούδι αλλά η μπάλα πήγε ψηλά.

Το γκολ για τον Ολυμπιακό ήρθε απο τον Γκερέρο όπου με ωραία προσποίηση και σέντρα του Ποντένσε ο ο Φορ του Ολυμπιακού πέτυχε το 0-1 στο ΟΑΚΑ στο 54ο λεπτό.

Ο Παναθηναίκος στο δευτερό μέρος δεν παταεί καλά και αυτο φαίνεται γιατί ο Ολυμπιακός κυριαρχεί σε αυτά τα πρώτα 15 λεπτά.

Επίσης έκανε την πρώτη αλλαγη καθώς ο Δώνης έφυγε και πέρασε μέσα ο Χατζιογιοβάνης.

Εν μεταξη ένταση επικρατή έξω απο το γήπεδο με όπαδους και αστυνομία

Στο 70 το παιχνίδι διακόπηκε ξανά με τους οργανομένους να γνωρίζουν της αποδοκιμασίες απο τον κόσμο.

Το ΟΑΚΑ άδιασε σχεδόν όλο και τα επεισόδεια συνεχίστηκαν και απ έξω.

Οριστική διακοπή στο ΟΑΚΑ με τον Ολυμπιακό να φευγει νικήτης με γκολ του Γκερέρο. Το παιχνίδι διακόπηκε στο 70.