Του Σίλβα την ομαδάρα, τη λένε Ολυμπιακάρα!!! Ολυμπιακός – Αστέρας Τρίπολης 3-1

Ο Αστέρας Τρίπολης ήταν το «θύμα» του Ολυμπιακού αυτή την αγωνιστική στην Superleague. Παρά το γεγονός ότι το παιχνίδι φαινόταν ότι θα κυμανθεί σε χαμηλά επίπεδα, οι Πειραιώτες έκαναν επίδειξη δύναμης κόντρα σε μία από τις καλύτερες ομάδες του πρωταθλήματος και… τελείωσαν με την υπόθεση νίκη μέσα σε 13 λεπτά, παίρνοντας τη νίκη με 3-1.

12313978_1185595694788778_1307914734639098155_n

Ο Κώστας Φορτούνης πέτυχε δύο γκολ (73’, 80’) και έφτασε παράλληλα τα 9 στο πρωτάθλημα, ενώ το τρίτο πέτυχε ο Ιντέγε (86’). Οι Αρκάδες μείωσαν με τον Γιάννου (90’+2). Ο Θρύλος μετά τη νίκη του ισοφάρισε το ρεκόρ της ομάδας του Μπούκοβι τη σεζόν 1966-67 και έφτασε τις 11 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια, ενώ την ίδια ώρα εκκρεμεί η απόφαση του ντέρμπι με τον ΠΑΟ.

Οι «ερυθρόλευκοι» αύξησαν και άλλο τη διαφορά τους από τους υπόλοιπους διώκτες του. Συγκεκριμένα, από τη δεύτερη ΑΕΚ η διαφορά έφθασε στο +10, ενώ από τον ΠΑΟ στο +11. Από Νοέμβρη μήνα ο Ολυμπιακός έχει… τελειώσει την υπόθεση τίτλος και έχει βάλει… ταφόπλακα σε όσους σκεφτόταν ότι είχαν ελπίδες.

Ανώτερος, αλλά του έλειψε το γκολ

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά στο παιχνίδι και η πρώτη καλή στιγμή σημειώθηκε στο 2ο λεπτό με το σουτ-οβίδα του Παϊτίμ Κασάμι να αναγκάζει τον Μπαντή να διώξει με δυσκολία τη μπάλα σε κόρνερ. Στο 4’ ο Σεμπά δεν έπιασε καλά το σουτ μέσα από την περιοχή του Αστέρα και η μπάλα πέρασε άουτ. Οι «ερυθρόλευκοι» πίεζαν ασφυκτικά τους φιλοξενούμενους  και στο 9ο λεπτό και πάλι ο Σεμπά έχασε ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ. Ο Ντουρμάζ με μαγική μπαλιά βρήκε τον Βραζιλιάνο εξτρέμ που μπήκε μέσα στην περιοχή και από πλάγια θέση σούταρε, αλλά ο Μπαντής έδιωξε και πάλι σε κόρνερ. Η… βροχή ευκαιριών για τον Ολυμπιακό συνεχίστηκε και στο 11’ ο Ντουρμάζ δοκίμασε το αριστερό του πόδι έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

Ο Αστέρας Τρίπολης χωρίς να έχει τελική προσπάθεια στην εστία του Ρομπέρτο, δυσκόλευε τις προσπάθειες των παικτών του Θρύλου, καθώς ήταν καλά διαβασμένος. Ωστόσο, η μεγαλύτερη ευκαιρία των Πειραιωτών για να ανοίξουν το σκορ, σημειώθηκε στο 31’, όταν ο Κασάμι με εκπληκτική μπαλιά βρήκε τον Ντουρμάζ, αυτός με τη μία στον Ιντέγε ο οποίος από πολύ κοντά αστόχησε και δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Μπαντή. Μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, δεν σημειώθηκε κάποια αξιόλογη ευκαιρία και έτσι το 0-0 ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Τρία γκολ σε 13 λεπτά και… ρεκόρ!

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Μάρκο Σίλβα πέρασε στο ματς τον Φουστέρ αντί του Κασάμι. Στο 51’ σημειώθηκε η πρώτη καλή στιγμή της επανάληψης από τους «ερυθρόλευκους». Ο Ντουρμάζ μπήκε στην περιοχή, σούταρε αλλά ο Μπαντής «νίκησε» τον Σουηδό εξτρέμ του Θρύλου.

Ο Ολυμπιακός αύξησε και άλλο την πίεση του, ωστόσο οι Αρκάδες έβρισκαν τον τρόπο να αμύνονται αποτελεσματικά. Στο 70’ η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντουρμάζ σταμάτησε στο δοκάρι του Μπαντή και δύο λεπτά ο Κουρμπέλης ανέτρεψε τον Μιλιβόγεβιτς, δίνοντας την ευκαιρία στον Φορτούνη να σκοράρει από τα 11 βήματα για το 1-0 του Θρύλου. Στο 80ο λεπτό ο «Φόρτου», διπλασίασε τα προσωπικά του τέρματα και φυσικά αυτά του Ολυμπιακού, με αριστερό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής. Ο Ιντέγε στο 86’ σημείωσε το 3-0, ενώ στις καθυστερήσεις ο Κύζας υπέδειξε πέναλτι εκτός φάσης σε μαρκάρισμα του Ντα Κόστα στον Γιάννου. Ο Ρομπέρτο σταμάτησε τον φορ του Αστέρα, που όμως πήρε το ριμπάουντ και σκόραρε για το τελικό 3-1.

Ο Θρύλος ισοφάρισε το ρεκόρ συνεχόμενων νικών που κρατούσε από την σεζόν 1966-67 και την επόμενη αγωνιστική κόντρα στον Πανθρακικό στην Κομοτηνή θα προσπαθήσει να σπάσει το ρεκόρ της ομάδας του Μάρτον Μπούκοβι, φτάνοντας τις 12 σερί νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σίλβα): Ρομπέρτο, Ελαμπντελαουί, Ντα Κόστα, Σιόβας, Μαζουακού, Μιλιβόγεβιτς, Κασάμι (46’ Φουστέρ), Φορτούνης, Ντουρμάζ (74’ Ντομίνγκες), Σεμπά (62’ Ερνάνι), Ιντέγε.

Αστέρας Τρίπολης (Βεργέτης): Μπαντής, Λούι, Σανκαρέ, Γκοϊάν, Παντελιάδης, Ιγκλέσιας (71’ Χαμντανί), Κουρμπέλης, Νίκο (66’ Φούντας), Λανθαρότε, Μάσα (81’ Γιάννου), Παπαδόπουλος.

πηγή: gavros.gr