Το πρώτο από τα τρία βήματα κάναν οι Γυναίκες!!!Ολυμπιακός-Βουλιαγμένη 9-8

Το πρώτο από τα τρία βήματα που απαιτούνται για να στεφθεί πρωταθλήτρια, πραγματοποίησε η ομάδα πόλο γυναικών του Ολυμπιακού που επικράτησε με 9-8 της Βουλιαγμένης στον πρώτο τελικό των πλέι οφ, που πραγματοποιήθηκε στο Παπαστράτειο και μεταδόθηκε ζωντανά από το OSFPtv.

Οι «ερυθρόλευκες» απέκτησαν έτσι το προβάδισμα στη σειρά των τελικών, η οποία μεταφέρεται την Πέμπτη (9/5, 18:30) στο κολυμβητήριο του Λαιμού. Ο τρίτος τελικός της σειράς είναι προγραμματισμένος για το ερχόμενο Σάββατο (11/5) στο Παπαστράτειο. Στο αγωνιστικό κομμάτι, το παιχνίδι ξεκίνησε με καταιγισμό γκολ, καθώς σημειώθηκαν συνολικά έντεκα στην πρώτη περίοδο. Οι πρωταθλήτριες μπήκαν στο δεύτερο οκτάλεπο με ψυχή και πάθος και το παιχνίδι ήταν ισόπαλο στο ημίχρονο. Χαρακτηριστικό είναι ότι ο Ολυμπιακός δέχτηκε, μόνο, από ένα γκολ στη δεύτερη, τρίτη και τέταρτη περίοδο και με την Ιωάννα Σταματοπούλου να κάνει την απόκρουση του αγώνα στα έντεκα δευτερόλεπτα από την λήξη, κρατώντας το τελικό 9-8, έκανε το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Ξεκίνημα με πολλά γκολ

Δυναμικό το παιχνίδι, στο ξεκίνημα του, με τις δυο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ. Η Άλκηστη Αβραμίδου, άνοιξε το σκορ, στο 7:09, μετά από πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας στον παίκτη παραπάνω και η Μαργαρίτα Πλευρίτου έδωσε εκ νέου προβάδισμα στις «ερυθρόλευκες» με 2-1. Η Μαργαρίτα Πλευρίτου, με το δεύτερο προσωπικό της γκολ, απάντησε στα τέρματα της Βουλιαγμένης, κάνοντας το 3-3. Νέα ισοπαλία στο πρώτο οκτάλεπτο, με την Φιλιώ Μανωλιουδάκη να κάνει το 4-4, για να ολοκληρωθεί η περίοδος με 4-5. Αντιστρόφως ανάλογο το δεύτερο οκτάλεπτο, όπου σημειώθηκαν μόλις τρία γκολ. Χρειάστηκε να περάσουν πέντε λεπτά για να γίνει το 5-5, από την Χριστίνα Τσουκαλά, μετά από υπομονετική κυκλοφορία, στον παίκτη παραπάνω και σωστή εκτέλεση από την Ελληνίδα αμυντικό. Η Αβραμίδου έδωσε εκ νέου προβάδισμα στον Ολυμπιακό, με 6-5, 56” πριν την λήξη του ημιχρόνου, που βρήκε τις δυο ομάδες ισόπαλες με 6-6.

Με όπλο την άμυνα το πρώτο βήμα

Οι άμυνες είχαν τον κυρίαρχο ρόλο και στο τρίτο οκτάλεπτο, με την Ιωάννα Σταματοπούλου να πραγματοποιεί σημαντικές επεμβάσεις. Επιθετικά η Αλεξάνδρα Ασημάκη, σκόραρε για το 7-6, λίγο μετά τα μέσα της περιόδου. Με άπιαστο σουτ από την περιφέρεια, η Τσουκαλά, διαμόρφωσε το 8-6 και έδωσε «αέρα» δυο τερμάτων, για πρώτη φορά στον αγώνα, στον Ολυμπιακό. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 8-7. Στο 00:28 του οκταλέπτου η Μαργαρίτα Πλευρίτου αποχώρησε από τον αγώνα με τρεις αποβολές. Ίδια η εικόνα και στο τελευταίο οκτάλεπτο. Η άμυνα πρωταγωνιστούσε και επιθετικά η Μπάκλινγκ έδωσε νέο προβάδισμα με δυο γκολ στον Ολυμπιακό, με 9-7, στο 3:27. Στα έντεκα δευτερόλεπτα η Ιωάννα Σταματοπούλου, σταμάτησε την Βουλιαγμένη και ο Ολυμπιακός πήρε, με 9-8, την πρώτη νίκη στη σειρά των τελικών, αποκτώντας προβάδισμα στην μάχη του τίτλου. Αβραμίδου, Μαργαρίτα Πλευρίτου και Τσουκαλά τελείωσαν τον αγώνα με δυο γκολ η κάθε μια.

Τα οκτάλεπτα: 4-5, 2-1, 2-1, 1-1

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Αβραμίδου (π/π, 7:09), 1-1 Χαραλαμπίδη (περιφέρεια, 6:40), 2-1 Πλευρίτου Μ. (π/π, 5:41), 2-2 Χυδηριώτη (περιφέρεια, 4:22), 2-3 Ξενάκη (πέναλτι, 3:16), 3-3 Πλευρίτου Μ. (περιφέρεια, 2:56), 3-4 Χαραλαμπίδη (περιφέρεια, 2:09), 4-4 Μανωλιουδάκη (π/π, 1:40), 4-5 Κώτσια (π/π, 00:05).

2ο οκτάλεπτο: 5-5 Τσουκαλά (π/π, 3:00), 6-5 Αβραμίδου (π/π, 00:56), 6-6 Διαμαντοπούλου (περιφέρεια, 00:26)

3ο οκτάλεπτο: 7-6 Ασημάκη (π/π, 3:32), 8-6 Τσουκαλά (περιφέρεια, 00:44), 8-7 Ράνεϊ (π/π, 00:06)

4ο οκτάλεπτο: 9-7 Μπάκλινγκ (π/π, 3:27), 9-8 Ελληνιάδη (περιφέρεια, 3:06),

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χάρης Παυλίδης): Σταματοπούλου, Ε. Πλευρίτου 1, Μπάκλινγκ 1, Ελευθεριάδου, Μανωλιουδάκη 1, Αβραμίδου 2, Ασημάκη 1, Μ. Πλευρίτου 2, Γκόφερς, Β. Πλευρίτου, Τσουκαλά 2, Μυριοκεφαλιτάκη, Δουρέκα, Κανετίδου, Παπαναστασίου

ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ (Αλεξία Καμμένου): Τζόνσον, Χαραλαμπίδη 2, Χυδηριώτη 1, Ελληνιάδη 1, Κοκκινάκη, Ξενάκη 1, Νίνου Ε., Πάτρα, Κώτσια 1, Διαμαντοπούλου 1, Ράνεϊ 1, Μαστρόκαλου, Κοτσιώνη, Νίνου Π., Γιαννοπούλου

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Χάρης Παυλίδης, δήλωσε μετά το τέλος της αναμέτρησης: «Ξεκινήσαμε πολύ μουδιασμένα. Η αποχή από τους αγώνες, μετά το Σαμπατέλ, το άγχος που έχουμε σαν γηπεδούχοι, να πάρουμε το πρώτο παιχνίδι, που είναι πολύ σημαντικό στη σειρά μας οδήγησε να δεχτούμε πέντε γκολ στο πρώτο οκτάλεπτο. Στη συνέχεια διορθώσαμε την άμυνα μας και ανταποκριθήκαμε πολύ καλά. Δεχτήκαμε μόλις τρία γκολ σε τρία οκτάλεπτα, ήμασταν πολύ καλές στον λιγότερο και  αρκετά καλοί στον παίκτη παραοάνω. Θα μπορούσαμε να είχαμε καθαρίσει νωρίτερα το παιχνίδι, καθώς είχαμε δυο δοκάρια στον παίκτη παραπάνω. Ήταν ένα πολύ ανταγωνιστικό παιχνίδι, οι διαφορές των δυο ομάδων είναι πολύ μικρές και την Πέμπη θέλουμε να είμαστε καλύτεροι στην άμυνα από τη αρχή και όλα θα πάνε καλά».

Η Άλκηστη Αβραμίδου δήλωσε στο olympiacossp.gr: «Πραγματικά στο σημερινό παιχνίδι η λέξη τελικός τα λέει όλα. Είμαστε και οι δυο ομάδες, στις τέσσερις καλύτερες της Ευρώπης και αυτό φάνηκε και σήμερα. Φάνηκε η ποιότητα των παικτριών, το πόσο το θέλουν και το παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Ήμασταν σε κάποιες λεπτομέρειες καλύτερες, έχουμε μεγαλύτερο βάθος πάγκου και αυτό μας βοήθησε. Η σειρά θα είναι πολύ δύσκολη, γιαυτό τα κεφάλια κάτω και κοιτάμε ένα ένα παιχνίδι».