Το έκανε ντέρμπι!!! Απολλών Πάτρας – Ολυμπιακός 72-77

Με δύσκολη νίκη στην Πάτρα επί του Απόλλων, ολοκλήρωσε ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ, τις εκτός έδρας υποχρεώσεις του, για την κανονική περίοδο. Η απόδοση όμως των ερυθρολεύκων στο 2ο ημίχρονο (45-29 επιμέρους σκορ) χρίζει έντονου προβληματισμού ενόψει της απαιτητικής συνέχειας.

12932589_1729091597326509_8101913869502147366_n

Την… υποχρέωση έβγαλε ο Ολυμπιακός στο κλειστό της Περιβόλας, αφού οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν του Απόλλωνα με σκορ 77-72 μία στροφή το τέλος της κανονικής διάρκειας της Α1.

Με αυτήν τη νίκη τους οι πρωταθλητές Ελλάδας παρέμειναν στην κορυφή της κατάταξης και είναι ένα βήμα πριν το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ. Η εικόνα της ομάδας του Πειραιά χάλασε με την απαράδεκτη εμφάνιση της τρίτης περιόδου όπου και δέχτηκε 28 πόντους και έβαλε ξανά τους γηπεδούχους στο παιχνίδι. Ο Ολυμπιακός ήταν «διπρόσωπος», χωρίς καθαρό μυαλό (15 χαμένες βολές) και το μόνο που κρατάει είναι τη νίκη.

Κορυφαίος των πρωταθλητών Ελλάδος ο Βασίλης Σπανούλης με 15 πόντους και 9 ασίστ, ο οποίος ήταν και ψύχραιμος στο τέλος από την γραμμή των ελευθέρων βολών.

Το ματς

O Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στην πεντάδα τους Μάντζαρη, Σπανούλη, Παπανικολάου, Αγραβάνη και Μιλουτίνοβ, με τους Πειραιώτες να προηγούνται με σκορ 1-7 με τον δραστήριο επιθετικά Μάντζαρη. Ο Αργυρόπουλος απάντησε με τρίποντο, αλλά από το ίδιο σημείο ήταν εύστοχος και ο Σπανούλης (4-10). Ο Αγραβάνης με ελεύθερο σουτ από την περιφέρεια έκανε νταμπλ σκορ (7-14) στο 5′, με τους φιλοξενούμενους να μετρούν 3/6 τρίποντα. Ο Παπανικολάου έφερε την διαφορά στο +10 (7-17) στο 7′, με το 13-19 να είναι το σκορ του πρώτου μέρους.

Ο Τζόνσον-Όντομ με τρίποντο “έγραψε” το 13-26 στο σκορ, με τους Πειραιώτες να συνεχίζουν να “πυροβολούν” από την περιφέρεια. Οι “ερυθρόλευκοι” έβγαζαν καλές άμυνες και έτρεχαν στον αιφνιδιασμό σε κάθε ευκαιρία, συνεχίζοντας να είναι εύστοχοι από τα 6.75 μέτρα με τους Χάκετ και Τζόνσον-Όντομ, εκτοξεύοντας την διαφορά στο +21 (17-38) στο 16′. Ο “καυτός” Τζόνσον-Όντομ είχε 3/3 τρίποντα στο ματς και ο Ολυμπιακός 8/14 (57%) στο 18′, με τον Σπανούλη να εκτοξεύει την διαφορά στο +22 (24-46). Το τέλος του πρώτου μέρους βρήκε τους Πρωταθλητές Ελλάδας να προηγούνται με σκορ 27-48.

Στην τρίτη περίοδο, ο Μάντζαρης με τρίποντο διαμόρφωσε το 35-55 στο σκορ στο 23′, με τον Μέιερ επίσης με σουτ από την περιφέρεια να μειώνει το σκορ σε 41-55. Οι γηπεδούχοι έφτασαν ένα σερί 12-0, μειώνοντας σε 47-55 στο 26′, έχοντας για πρωταγωνιστές τους Σάντλερ και Ντίλαρντ, με τους Πειραιώτες να έχουν χάσει τον ρυθμό τους στο παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι μείωσαν το σκορ σε 51-57 στο 28′ με τον Μέιερ, με τον Απόλλωνα να έχει επί μέρους σκορ 24-9 στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Χάντερ με ένα εντυπωσιακό κάρφωμα έφερε την ομάδα του στο +9, με το 55-64 να είναι το σκορ στο 30′.

Στην τελευταία περίοδο, οι Αγραβάνης και Στρόμπερι έφεραν τους Πειραιώτες στο +12 (55-67) στο 32′, αλλά ο Απόλλωνας στην συνέχεια αντέδρασε, μειώνοντας το σκορ σε 65-70 στο 36′, ύστερα από τρίποντο του Ντίλαρντ, βάζοντας… φωτιά στο ματς. Στα 2’30” πριν το τέλος, οι γηπεδούχοι με τρίποντο του Μέιερ μείωσαν σε 68-71, διεκδικώντας πλέον το ματς στα ίσα. Ο Χάντερ ακολούθως έβγαλε πολύτιμη άμυνα, ο Παπανικολάου έχασε τις βολές, ο Μέιερ αστόχησε σε τρίποντο για την ισοφάριση, με τον Ντίλαρντ να μειώνει το σκορ σε 70-73 με μπάσιμο. Οι φιλοξενούμενοι στο τέλος πήραν συνεχόμενα επιθετικά ριμπάουντ με τον Παπανικολάου, ανανεώνοντας τον χρόνο, με τον Σπανούλη να πηγαίνει στις βολές στα 16” πριν το τέλος, βάζοντας και τις δύο (70-75). Οι Πατρινοί ακολούθως αστόχησαν ο Μάντζαρης κέρδισε φάουλ πηγαίνοντας στις βολές, με τους Πρωταθλητές να παίρνουν μία δύσκολη νίκη με 72-77.

Τα δεκάλεπτα: 13-19, 27-48, 55-64, 72-77

Ανά δεκάλεπτο: 13-19, 14-29, 28-16, 17-13

Απόλλων (Μέξας): Αργυρόπουλος 14 (2), Ντίλαρντ 16 (3), Κουζέλογλου, Μέιερ 15 (3), Γουντς 10, Πάλμπλαντ 5 (1), Τζαουάρα, Λαμπρόπουλος 2, Σάντλερ 10 (2)

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 15 (2), Μιλουτίνοβ 1, Αγραβάνης 9 (3), Μάντζαρης 12 (1), Παπανικολάου 5 (1), Τζόνσον-Όντομ 13 (2), Χάντερ 9, Παπαπέτρου 3, Στρόμπερι 4, Ουόρικ 3, Χάκετ 3 (1)