Tίμησε τα 21 αδικοχαμένα θύματα!!! Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 1-0 (video)

Σε μία ακόμη ποδοσφαιρική βραδιά στο Στάδιο Γ. Καραϊσκάκης, ο Ολυμπιακός μας νίκησε 1-0 τον ΠΑΟΚ σε ένα σκληρό ματς (2 αποβολές, Τζαβέλλας και Ζντιέλαρ) με δυνατές μονομαχίες αλλά όχι και πλούσιο θέαμα, χάρη στο γκολ του Ομάρ στο 8′ και έκανε ένα ακόμη βήμα για την κατάκτηση του φετινού πρωταθλήματος.

12670428_10153957000649752_306204079087404682_n

Οι ερυθρόλευκοι μπήκαν δυνατά στο μεγάλο ματς της 21ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Superleague 2015-2016, έφτασαν στο γκολ μόλις στο 8′ με τον Ελαμπντελαουί και παρά τη διάθεσή να φτάσουν και σε άλλα τέρματα, δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν πολλές ευκαιρίες.

Από την άλλη δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο του αγώνα με τον ΠΑΟΚ να κάνει ελάχιστες τελικές και τον Θρύλο να φτάνει σε μια δίκαιη νίκη.

O Ολυμπιακός είχε 12 τελικές στο ματς με 5 προς την εστία του Βελλίδη, ενώ ο ΠΑΟΚ μόλις 1 τελική σε όλο το ενενηντάλεπτο δίχως να βρει το στόχο. Η κατοχή ήταν στο 48% για τους ερυθρόλευκους και στο 52% για τους Θεσσαλονικείς.

Λίγο πριν τη σέντρα του ντέρμπι οι δύο ομάδες κατέθεσαν στεφάνι μπροστά από τη Θύρα 7 στη μνήμη των 21 αδικοχαμένων ψυχών ενώ ακολούθως κρατήθηκε και ενός λεπτού σιγή. Τα μάτριξ του γηπέδου έδειξαν βίντεο αφιέρωμα στα 21 αδικοχαμένα παιδιά της Θύρας 7, ενώ οι φίλαθλοι του Θρύλου έφτιαξαν ένα φανταστικό κορεό στη μνήμη τους.

12650796_10153550420087800_5562093262814899201_n

Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά στο ματς, πίεσε ψηλά στα πρώτα 15 λεπτά και κατάφερε να προηγηθεί με το… καλημέρα. Στο 8’ο Πάρντο γύρισε την μπάλα από δεξιά προς τον άξονα, ο Ομάρ πάτησε περιοχή, έκανε κοντρόλ και με σουτ από διαγώνια θέση νίκησε τον Βελλίδη (1-0).

Ο ΠΑΟΚ, μετά το τέρμα που δέχτηκε, δεν κατέρρευσε. Αντιθέτως, οι Θεσσαλονικείς έβαλαν περισσότερο πάθος (και πιο δυνατά μαρκαρίσματα) στο παιχνίδι τους, ισορρόπησαν μετά το 20′, είχαν (ελαφρώς) την κατοχή της μπάλας, αλλά επί της ουσίας δεν μπόρεσαν να απειλήσουν σε όλο το υπόλοιπο διάστημα μέχρι την «ανάπαυλα». Αντιθέτως, οι Πειραιώτες με τις περισσότερες τελικές προσπάθειες, έκλεβαν την μπάλα στη μεσαία γραμμή και προσπαθούσαν να αξιοποιήσουν τα λάθη των αντιπάλων τους, όμως ευκαιρίες όπως η κεφαλιά του Πάρντο (40′) δεν είχαν την επιθυμητή γι” αυτούς κατάληξη.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε έχοντας τον ίδιο ρυθμό, με τον Ολυμπιακό να είναι αρκετά προσεκτικός και να περιμένει τον ΠΑΟΚ να «ανοιχτεί». Στο 55′, από λάθος του Βελλίδη, ο Πάρντο έκλεψε την μπάλα, πλαγιοκόπησε από δεξιά και έβγαλε τη σέντρα, όμως η καρφωτή κεφαλιά του Φορτούνη πέρασε λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι! Η εικόνα δεν άλλαζε, αλλά εκείνο που διαφοροποιήθηκε στο 66′ ήταν οι αριθμητικές ισορροπίες. Ο Τζαβέλλας πήρε -ορθώς- δεύτερη κίτρινη κάρτα σε τράβηγμα του Πάρντο και έφυγε από τον αγωνιστικό χώρο. Οσο ήταν σε αυτόν (από το ζέσταμα), βρισκόταν και στο στόχαστρο των οπαδών. Ο Τούντορ αντέδρασε άμεσα, με σκοπό να θωρακίσει την άμυνα, και στο 69′ ο Σκόνδρας πήρε τη θέση του Πέλκα.

12662582_1671970449708308_5256351159345919030_n

Λίγα λεπτά αργότερα (70), όμως, έμεινε με 10 ποδοσφαιριστές και ο Ολυμπιακός, καθώς ο Ζντιέλαρ αντίκρισε επίσης δεύτερη κίτρινη κάρτα για μαρκάρισμα στον Γκολάσα. Η αντίδραση του Μάρκο Σίλβα ήταν η αντικατάσταση του Ντουρμάζ από τον Μπουχαλάκη. Στο 75′ ο Ιντέγε πλάσαρε έξυπνα από το ύψος της μεγάλης περιοχής, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ. Ιδια ήταν η κατάληξη και της κεφαλιάς του Φουστέρ, στο 83′ ύστερα από νέα σέντρα του Πάρντο από δεξιά. Στα τελευταία λεπτά ο ΠΑΟΚ πίεσε αρκετά, αλλά ευκαιρία δεν δημιούργησε και το αποτέλεσμα δεν άλλαξε.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μάρκο Σίλβα): Ρομπέρτο, Ελαμπντελαουί, Μποτία, Σιόβας, Μαζουακού, Μιλιβόγεβιτς, Ζντιέλαρ, Φορτούνης (70′ Φουστέρ), Πάρντο (84′ Σεμπά), Ντουρμάζ (74′ Μπουχαλάκης), Ιντέγε.

ΠΑΟΚ (Ιγκόρ Τούντορ): Βελλίδης, Κίτσιου, Βίτορ, Χατζηισαΐας, Τζαβέλλας, Τζιόλης (81′ Σάμπο), Τσίμιροτ, Πέλκας (69′ Σκόνδρας), Μακ, Μπερμπάτοφ, Αθανασιάδης (64′ Γκολάσα).