ΘΡΥΛΟΣ, για όλα τα ΓΟΎΣΤΑ!!! Ολυμπιακός -Βαλενθια 89-63

Ο Ολυμπιακός ήταν εξαιρετικά καλώς σε άμυνα, επίθεση, Ριμπάουντ. Και πήρε την πρώτη του νίκη στην Euroleugue κόντρα στην Βαλένθια.

Γράφει ο Κωνσταντίνος Καλογερόπουλος

Θρύλος αλλά NBA ,κόντρα στην Βαλένθια που δεν της άφησε καθόλου περιθώρια να νομίζει ότι θα πάρει το θετικό αποτέλεσμα στο Φάληρο

Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός δεν βρήκε αντίδραση από τους Ισπανούς και αυτό το δείχνει το τέλος του ημιχρόνου και οι 24 πόντοι διαφορά 54-30

Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε 31-22.
Με τον Ολυμπιακό από την αρχή να βάζει της βάσεις καθώς προηγήθηκε με 12-3. Η Βαλένθια με τα τρίποντα έφτασε τους ερυθρόλευκος αλλά δεν κατάφερε να περάσει μπροστά και έτσι το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με διαφορά 9 πόντων 31-29

Στο δεύτερο δεκάλεπτο Ο Ολυμπιακός πήρε ακόμα ποιο πολύ φορά και με τον Βασίλη Σπανουλη που πέτυχε 11 πόντους στο πρώτο μέρος ο Ολυμπιακός μεγάλωσε την διαφορά και κατάφερε να δεχθεί μονό 8 πόντους, και τελείωσε το πρώτο μέρος με 54-30. Με τους Κουζμισκας και Πριντ, αλλά και τους Μιλουτινοφ να κάνουν πολύ καλή δουλειά!!

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός δεν πάτησε καλά, αλλά είχε την διαφορά. Ο Θρύλος ξεκόλλησε στο σκορ στο 4 λεπτό καθώς ο ΠΑΠ με τρίποντα έδωσα ανάσα. Παρ όλα αυτά ο Θρύλος κράτησε την διαφορά σε ελεγχόμενα σημεία. Και τελείωσε με 72-44.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Θρύλος δεν βρήκε αντίσταση, και κατάφερε να τελειώσει τον αγώνα με μια διαφορά ικανοποιητική. Με τους Μιλουντινοφ, Κόνιαρη, Πάντερ να είναι πάρα πολύ καλή ο Νίκολα ήταν ο άνθρωπος που να μαζεύε και καθαρίζε όλες της φάσεις και έτσι ο θρύλος τελείωσε τον αγώνα με 89-63.

Ο Θρύλος πήρε την πρώτη νίκη, και την επόμενη βδομάδα περιμένει να κάνει το 2/2 στην έδρα του κόντρα στην Ζενιτ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κεμζούρα): Πάντερ 11 (2 τρίποντα, 4 ασίστ), Μπόλντγουιν 4, Πολ 2 (0/3 σουτ, 2/2 βολές), Κόνιαρης, Σπανούλης 17 (4/7 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ σε 21’58”), Μιλουτίνοβ 17 (7/11 δίποντα, 3/4 βολές, 14 ριμπάουντ, 2 ασίστ σε 26’48”), Βεζένκοβ, Πρίντεζης 13 (4/6 δίποντα, 5/5 βολές), Παπανικολάου 12 (3/3 τρίποντα, 5 κλεψίματα), Κουζμίνσκας 13 (4/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/3 βολές), Ρούμπιτ

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Πονσαρνάου): Κολόμ 5 (1), Μαρίνκοβιτς 3 (1), Λόιντ 12 (3/5 τρίποντα), Εντούρ 8, Αμπάλντε 2, Βαν Ρόσομ 3 (1/4 τρίποντα), Τόμπεϊ 6, Μότουμ 11 (1), Ντούμπλιεβιτς 4, Βίβες 5, Σάστρε 3 (1), Ντόορνεκαμπ 1.

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 23/41 δίποντα, 9/19 τρίποντα, 16/19 βολές, 33 ριμπάουντ (23+10), 17 ασίστ, 13 κλεψίματα, 15 λάθη, 3 μπλοκ

Τα ομαδικά στατιστικά της Βαλένθια:15/27 δίποντα, 8/27 τρίποντα, 9/13 βολές, 22 ριμπάουντ (16+6), 15 ασίστ, 10 κλεψίματα, 20 λάθη

Koσμός: 6.202