Στον καυτό Ρέντη περνάει!!! Μέλσουνγκεν-OΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 32-28

Όχι απλά στα μάτια αλλά και κάτι παραπάνω κοίταξε ο Ολυμπιακός την Μέλσουνγκεν στη Γερμανία.

Ο Θρύλος κάνοντας τεράστια προσπάθεια ανατροπής στο δεύτερο ημίχρονο, γνώρισε την ήττα με 32-28 κόντρα στους Γερμανούς και έδειξε ότι με τον κόσμο στο πλευρό του στο «Μελίνα Μερκούρη» μπορεί να πανηγυρίσει μια ιστορική πρόκριση στους ομίλους του EHF Cup.

Τεράστιο ματς από τον Πάτρικ Λέμος, ο οποίος τελειώσε τον αγώνα με 11 τέρματα, στην ίσως καλύτερή του εμφάνιση με τη φανέλα του Ολυμπιακού.

Μιλάμε για μια τεράστια υπόθεση μιας και η Μέλσουνγκεν είναι από τις καλύτερες ομάδες της Μπουντεσλίγγκα, έχει μπάζτετ κοντά στα 7 εκατομμύρια και φυσικά το γερμανικό πρωτάθλημα είναι ένα από τα καλύτερα του κόσμου.

Ο Ολυμπιακός με τέτοιες εμφανίσεις σαν την σημερινή δείχνει ότι έχει κάνει μια Ομαδάρα και φυσικά η πρόκριση μπορεί να είναι δύσκολη, όμως απέδειξε ότι μπορεί. Και φυσικά θα τα δώσει όλα ώστε να το καταφέρει.

Στα του αγώνα, στο πρώτο δεκαπεντάλεπτο ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος και μάλιστα προηγήθηκε τέσσερις φορές με τους Μάλλιο και Λέμος να βρίσκουν συνεχώς δίχτια.Η Μέλσουνγκεν με ένα ξέσπασμα σερί 7-0 μετέτρεψε το 9-9 του 15:07 σε 16-9 στο 22:42 με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται 19-13.

Οι Γερμανοί στις αρχές του δευτέρου μέρους (33’) έφτασαν στο +8 (21-13) με κορυφαίους τους Ιγνάτοφ και Κουν (από 9 γκολ). Ο Ολυμπιακός όχι μόνο δεν εγκατέλειψε την προσπάθεια, αλλά αντέδρασε και δείχνοντας μεγάλα ψυχικά αποθέματα κατάφερε να ψαλιδίσει την διαφορά και να ξαναμπεί στο ματς, μειώνοντας 26-23 στο 50’ με επιμέρους σκορ 10-5! Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Μέλσουνγκεν έφτασε και πάλι στο +5 (31-26 και 32-27) με δύο γκολ του Ιγνάτοφ, αλλά ο καταπληκτικός Λέμος στο τελευταίο λεπτό του ματς διαμόρφωσε το τελικό 32-28.

Τα πεντάλεπτα: 3-4, 6-6, 9-8, 13-9, 18-11, 19-13 (ημ.), 21-14, 23-16, 24-19, 26-22, 28-25, 32-28

Μέλσουνγκεν: Γιόστραντ, Μάριτς, Κουν 3, Λέμκε 1, Ρέιχμαν 1, Ιγνάτοου 8, Κουνκέλ 10, Σίμιτς, Ντάνερ 1, Σνάιντερ 1, Αλλέντορφ, Σιντόροβιτς 2, Χάφνερ 1, Σάλγκερ 1, Πάβλοβιτς 3, Γκρούμπερ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Ζαραβίνας): Σκίπιτς, Μπογκούνοβιτς 3, Τζηράς 1, Καραμπουρνιώτης 1, Λέμος 11, Μούγιτς, Μάλλιος 2, Τερλέτσκι, Κανδύλας 5, Σανίκης 1, Μπάγιος, Δεληχρήστος, Λιάπης 2, Τσιλιμπάρης, Αραπακόπουλος 2, Μιχαηλίδης.