Άνετα στο Final 4 ο Θρύλος!

Άνετη πρόκριση για τον Θρύλο στο Final 4 του Κυπέλλου με νίκη 3-1 σετ κόντρα στον ‘’μαχητικό’’ Ηρακλή Χαλκίδας .

Με την νίκη αυτή ο Ολυμπιακός φτάνει τις 100 σε όλες τις διοργανώσεις εντός και εκτός συνόρων , όσο αναφορά τα τμήματα του ερασιτέχνη ( Βόλει ανδρών/γυναικών, πόλο ανδρών/γυναικών και μπάσκετ γυναικών ) για την σεζόν 2016/17.

Ένα σπουδαίο κατόρθωμα, το οποίο καταδεικνύει την ανωτερότητα του Ολυμπιακού, αφού όλα τα τμήματα βρίσκονται στην κορυφή των πρωταθλημάτων τους και τα περισσότερα από αυτά συνεχίζουν τη πορεία τους στην Ευρώπη.

Στο πρώτο σετ ο Ολυμπιακός δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα αφού από την αρχή προηγούνταν στο σκορ και τελικά, το κατέκτησε σχετικά εύκολα με 25 -18. Στο δεύτερο σετ ο Ηρακλής Χαλκίδας πίεσε αρκετά τον Ολυμπιακό με αποτέλεσμα να καταφέρει να το κατακτήσει, δίνοντας άλλο ενδιαφέρον στο παιχνίδι.  Τα πράγματα ήταν τελείως διαφορετικά στο τρίτο σετ, όπου ο Ολυμπιακός δεν άφησε κανένα περιθώριο αμφισβήτησης της κυριαρχίας του, κερδίζοντας το, με 25 – 15. Στο τέταρτο και τελευταίο σετ ο Ηρακλής Χαλκίδας παίζοντας το τελευταίο του χαρτί, πίεσε όσο μπορούσε κρατώντας το ματς αμφίρροπο μέχρι το 16-15, ο Ολυμπιακός αποσπάστηκε με 21 – 17 και τελικά επικράτησε με 25 -21 κερδίζοντας την πρόκριση για το Final four του Κυπέλλου Ελλάδας.

Κορυφαίος του Ολυμπιακού ήταν ο διαγώνιος Κολομβιανός, Λίμπερμαν Αγκάμεζ ο οποίος πέτυχε  23 πόντους με 51% στην επίθεση και 3 μπλοκ. Άξιοι συμπαραστάτες του επιθετικά, ο Μενέλαος Κοκκινάκης με 15 πόντους (52 % στην επίθεση) 2 μπλοκ και εκπληκτικά ποσοστά στην υποδοχή με 76% και 69% άριστες και Τσούμπκοβιτς με 14 πόντους 2 άσσους 2 μπλόκ.

Τα σετ: 18-25 (26΄), 26-24 (31΄), 15-25 (26΄), 21-25 (29΄)

Διακύμανση

1ο σετ : 3-8, 8-16,11-21,18-25
2ο σετ : 8-5,15-16,21-20,26-24
3ο σετ : 3-8,9-16,11-21,15-25
4ο σετ : 8-7,15-16,17-21,21-25

Ολυμπιακός ΣΦΠ (Σλ. Μπόσκαν) : Σουλτανόπουλος 9 (3/5 επ., 6 μπλοκ), Φιλίποφ 1 (1 μπλοκ), Κοκκινάκης 15 (13/25 επ., 2 μπλοκ, 76%υπ.-69%αρ.), Κοστα 10 (7/13 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Αγκάμεζ 23 (20/39 επ., 3 μπλοκ), Τσούπκοβιτς 14 (10/26 επ., 2 άσσοι, 2 μπλόκ, 33%υπ.-33%αρ.), Στεφάνου -λ (78%υπ.-72%αρ.), Στιβαχτής 1 (1 άσσος), Φράγκος 3 (2/3 επ., 1 άσσος, 75%υπ.-75%αρ.)

Ηρακλής Χαλκίδας (Σπύρος Γκολίτσης) : Τάπια 18 (17/40 επ., 1 άσσος), Ντίνας 12 (8/15 επ., 4 μπλοκ), Μπερτασόνι 3 (2/2 επ., 1 άσσος), Κλοτσκο 8 (7/26 επ., 1 μπλοκ, 70%υπ.-45%αρ.), Αδαμόπουλος 5 (4/8 επ., 1 μπλοκ), Τόρρες 10 (10/21 επ., 60%υπ.-40%αρ.), Τσαδήμας -λ (56%υπ.-36%αρ.), Σπυριούνης 3 (2/5 επ., 1 άσσος), Κανέλλος, Κολτσιάκης 5 (4/8 επ., 1 μπλοκ, 60%υπ-30%αρ.), Γαλλιώτος, Μεσσαλάς, Μπερμπέρογλου