ΣΚΟΠΙΑ – ΕΛΛΑΔΑ 65-85

Παρά τα όσα απαράδεκτα έκαναν οι Σκοπιανοί στην
εξέδρα, η Εθνική ξεκίνησε με το… δεξί στο Ευρωμπάσκετ, αφού τους διέλυσε με 85-65. Κορυφαίοι Πρίντεζης-Μπουρούσης και προβλήματα.

1257925

Χωρίς να φορτσάρει ιδιαίτερα και έχοντας κάποια προβλήματα στην άμυνα, αλλά και στα τελειώματα των επιθέσεων, η Εθνική Ελλάδος πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στην διοργάνωση νικώντας τα Σκόπια με 85-65.
Η Εθνική ήταν ανώτερη σε όλο το διάστημα του αγώνα, όμως η διαφορά άνοιξε στο φινάλε. Πρίντεζης με 18 πόντους, Μπουρούσης και Κουφός me double double (16π.-10ρ. / 11π. -11ρ. αντίστοιχα) οι πρώτοι σκόρερ για την Ελλάδα, που μοίρασε συνολικά 23 ασίστ, με τους Καλάθη (8) και Σπανούλη (5) να ‘χουν τη μερίδα του λέοντος.

Καλύτεροι, αλλά μας… πόνεσαν άμυνα και 3ποντα

Το παιχνίδι ξεκίνησε σε άσχημο κλίμα, λόγω των προκλήσεων της εξέδρας των Σκοπιάνων, οι οποίοι γιούχαραν τον Εθνικό μας ύμνο και σήκωσαν σημαίες της Τουρκίας. Στο παρκέ όμως οι δύο ομάδες είχαν τεράστια διαφορά και αυτό δεν άργησε να φανεί. Μπορεί να μην ξεκινήσαμε καλά και να βρεθήκαμε να χάνουμε με 1-7, όμως πολύ γρήγορα ήρθε η απάντηση από την Ελλάδα. Δύο καρφώματα του Αντετοκούνμπο και οι πόντοι των Μπουρούση – Κουφού και Πρίντεζη από κοντά, έφεραν την ανατροπή και το 19-9! Η Εθνική κράτησε την διαφορά μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου (23-13), όμως η πρώτη περίοδος έκλεισε με τρίποντο του Στογιανόφσκι για το 23-16.

Το δεύτερο δεκάλεπτο δεν ξεκίνησε πολύ καλά για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, καθώς η χαλάρωση στην άμυνα και τα τρίποντα των Σκοπιανών, εξαφάνισαν την υπέρ μας διαφορά και έφεραν το 26-25. Παρόλα αυτά, με τρίποντο του Σλούκα και πόντους των «Πριντ» – Καλάθη, το ημίχρονο έκλεισε στο 38-31 υπέρ της Ελλάδας. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Πρίντεζης με 9 πόντους, ενώ ακολουθούσαν οι Καλάθης με 6 και ο Μπουρούσης με 5.

Καθάρισε εύκολα με σούπερ Πρίντεζη – Μπουρουύση

Από το πρώτο ημίχρονο είχε φανεί ξεκάθαρα πως η Ελλάδα είναι η καλύτερη ομάδα, ωστόσο κάτι μας… κρατούσε και δεν μπορούσαμε να ξεφύγουμε στο σκορ. Το ίδιο σκηνικό είδαμε και στο δεύτερο 20λεπτο, όπου τα Σκόπια κατάφεραν για αρκετή ώρα να μείνουν κοντά στο σκορ. Ο Πρίντεζης ωστόσο ήταν σε μεγάλη μέρα και με ένα σερί έκανε το 49-39 και με την βοήθεια του Σλούκα το 55-50, ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε με καλάθι του Κουφού στην εκπνοή για το 59-50.

Αφού λοιπόν άντεξε στις… αντεπιθέσεις των Σκοπιανών, η Εθνική μας έκανε πάρτι στο 4ο δεκάλεπτο, όταν και έμειναν από δυνάμεις πλέον οι αντίπαλοί τους. Με συνοπτικές διαδικασίες και τρίποντο του Σπανούλη, που είχε μείνει για ώρα στον πάγκο, έγινε το 79-57 στα 2.30” πριν το φινάλε. Το ματς είχε πλέον τελειώσει και η Εθνική μας πανηγύρισε την πρώτη της νίκη με 85-65.

Το επόμενο ματς του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος είναι αύριο στις 22:00 με την Κροατία.

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 31-38, 50-59, 65-85.

Ελλάδα: Μπουρούσης 16 (10 ριμπ.), Ζήσης 3 (1), Σπανούλης 10, Καλάθης 7 (1 τρίπ., 8 ασ.), Περπέρογλου, Σλούκας 9 (1), Καϊμακόγλου 2, Κουφός 11 (11 ριμπ.), Πρίντεζης 18, Παπανικολάου, Μάντζαρης, Αντετοκούνμπο 9.

ΠΓΔΜ: Mπρτσκοφ, Ιλιέφσκι 5 (1), Σοκόλοφ, Κοστόσκι 20 (4), Στογιανόφσκι Β. 13 (2), Στογιανόφσκι Ντ. 5 (1), Σιμονόφσκι 6 (2), Μπλαντενόφσκι, Τραϊκόφσκι 6 (2), Γκουρτόσκι 3, Χέντριξ 2, Σαμαρτζίσκι 5.