Σημαντική νίκη!!! Κολοσσός Ρόδου – Ολυμπιακός 53-73

Για ένα ημίχρονο ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ έδειξε εγκλωβισμένος, στο παιχνίδι των γηπεδούχων και επηρεασμένος από τις απουσίες των Πρίντεζη και Χάντερ. Στην επανάληψη όμως κατάφερε να συνδυάσει τις αμυντικές του επιδόσεις, με τις επιθετικές και έφτασε τελικά στην νίκη.

12523198_10154553326503289_4793241486217726823_n

Μετά από απουσία για 26′ από το παρκέ στον αγώνα με τη Μπάμπεργκ και την ήττα στο ΣΕΦ, ο Ολυμπιακός ήταν ξανά… Ολυμπιακός και πέρασε εύκολα από τη Ρόδο επικρατώντας του Κολοσσού με 53-73.

Με άμυνα που τσάκιζε… κόκαλα και έναν Ντι Τζέι Στρόμπερι να κάνει πράματα και θάματα ο Ολυμπιακός πάτησε… γκάζι στην 3η περίοδο και καθάρισε τη νίκη κάνοντας το 13/14 και πλέον περιμένει τον Παναθηναϊκό στο ΣΕΦ για να περάσει στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Από ξεκίνημα της αναμέτρησης, ο Ολυμπιακός επέβαλε το ρυθμό του παίζοντας εκπληκτική άμυνα και πήρε… κεφάλι στο σκορ με 5-13. Ένα κενό στο σκοράρισμα και 6-0 των γηπεδούχων, έφερε το ματς στο 11-13 για να λήξει το δεκάλεπτο 14-15.

Το ματς πήγαινε στο πόντο στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, με τον Θρύλο να κάνει ένα ξέσπασμα και να περνά με 23-28 στο 16′ όμως στα τελευταία τρία λεπτά του πρώτου μισού του αγώνα, οι Ροδίτες με διαδοχικά τρίποντα έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 30-30.

Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός με τρομερή άμυνα και με τον Μιλουτίνοφ να κάνει… πάρτι κάτω από τα καλάθια, ουσιαστικά καθάρισε το ματς καθώς από το 32-32 στο 22′ το σκορ πήγε στα επίπεδα του +15 με 33-48 στο 37′ για να κλείσει το δεκάλεπτο στο +13 με 42-55.

Στην τέταρτη περίοδο ο Θρύλος χωρίς να πατάει… γκάζι διατήρησε σε διψήφιο αριθμό τη διαφορά 52-63 και με τον Στρόμπερι να κάνει ό,τι θέλει στο παρκέ και να σκοράρει διαρκώς από την περιφέρεια διαμορφώθηκε το τελικό 53-73.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-15, 30-30, 42-55, 53-73

Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Λαρεντζάκης 11 (2), Μανωλόπουλος 3 (1), Ρέλεφορντ 3, Σαλούστρος 4, ΜακΓκί 7, Μπιλλής 4, Ντέιβις 8, Γεωργαλλής 2, Λίντεν 5 (1), Αγγελάκος, Άχονεν 3, Λιούις 3 (1).

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Παπαπέτρου 10 (1), Σπανούλης 8 (1), Στρόμπερι 16 (2), Μιλουτίνοφ 11, Μάντζαρης 5 (1), Όντομ 3, Τζέιμς, Τσαϊρέλης 2, Μουράτος, Αγραβάνης 10 (1), Χάκετ 8 (2), Αθηναίου.