Η Εθνική μας στους «16» του Παγκοσμίου Κυπέλλου!

Με γκολ του Σάμαρη κι εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σαμαρά, η Εθνική επικράτησε με 2-1 της Ακτής Ελεφαντοστού και προκρίθηκε στους «16» του Μουντιάλ!

Greece v Cote D'Ivoire: Group C - 2014 FIFA World Cup Brazil

Ιστορική στιγμή για την Εθνική μας ομάδα! Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, με γκολ του Ανδρέα Σάμαρη κι εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γιώργου Σαμαρά επικράτησε με 2-1 της Ακτής Ελεφαντοστού και σε συνδυασμό με τη νίκη της Κολομβίας με 4-1 επί της Ιαπωνίας πήρε την πρόκριση στους «16» του Παγκοσμίου Κυπέλλου!

Για άλλη μία φορά, όπως συνέβη και στα δύο προηγούμενα ματς του ομίλου, ο Φερνάντο Σάντος εμπιστεύθηκε στην αρχική ενδεκάδα τους Γιώργο Μανιάτη, Κώστα Μανωλά και Χοσέ Χολέβας, ενώ για πρώτη φορά στη διοργάνωση χρησιμοποιήθηκε και ο 4ος Έλληνας διεθνής της ομάδας μας, ο Ανδρέας Σάμαρης.

Η Εθνική μας ξεκίνησε δυνατά, αλλά ο Πορτογάλος τεχνικός αναγκάστηκε νωρίς να αλλάξει τα πλάνα του. Ο Παναγιώτης Κονέ έδωσε γρήγορα τη θέση του στον Σάμαρη λόγω τραυματισμού, με τον άσο του Θρύλου να κάνει ντεμπούτο στη διοργάνωση.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Μπαρί πρόλαβε και μάζεψε την μπάλα από τα πόδια του Δημήτρη Σαλπιγγίδη, αλλά ο ρυθμός της Εθνικής μας ανακόπηκε εκ νέου λίγο πιο μετά, όταν και ο Ορέστης Καρνέζης ένιωσε ενοχλήσεις και τελικά αναγκάστηκε στο 24’ να αφήσει την εστία του στον Παναγιώτη Γλύκο.

Παρά τις… αναποδιές, η ομάδα μας συνέχισε να πιέζει και στο 33’, ο Χολέβας έπιασε με το δεξί το δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, με την μπάλα να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι του Μπαρί.

Στο 42’, όμως, ήρθε το πολυπόθητο γκολ! Ο Σάμαρης έκλεψε την μπάλα, έπαιξε το ένα-δύο με τον Σαμαρά και πλάσαρε ιδανικά τον Ιβοριανό τερματοφύλακα, στέλνοντας με προβάδισμα την Εθνική μας στα αποδυτήρια!

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μπήκε… ορεξάτο και στην επανάληψη κι απείλησε ξανά στο 53’, με τον Λάζαρο Χριστοδουλόπουλο να βλέπει το σουτ του να περνά λίγο άουτ. Στο 68΄το δοκάρι μας στέρησε ξανά άλλο ένα γκολ, αυτή τη φορά σε προσπάθεια του Γιώργου Καραγκούνη έξω από την περιοχή και στο 73’, στην πρώτη της ουσιαστική ευκαιρία, η Ακτή Ελεφαντοστού έφτασε στην ισοφάριση με τον Ουίλφριντ Μπονί.

Η Εθνική μας «έψαξε» το γκολ της πρόκρισης, έχοντας και νέο δοκάρι με τον Βασίλη Τοροσίδη στο 80’ και στις καθυστερήσεις, ο Σαμαράς κέρδισε πέναλτι σε μαρκάρισμά του από τον Σιό και δεν αστόχησε, στέλνοντας την ομάδα μας στους «16» του θεσμού όπου θα αντιμετωπίσει την Κόστα Ρίκα!

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΕΛΛΑΔΑ: Καρνέζης (24` Γλύκος), Χολέβας, Μανωλάς, Παπασταθόπουλος, Τοροσίδης, Χριστοδουλόπουλος, Καραγκούνης (77’ Γκέκας), Μανιάτης, Κονέ (12΄Σάμαρης), Σαλπιγγίδης, Σαμαράς

Ακτή Ελεφαντοστού: Μπαρί, Μποκά, Μπαμπά, Κ. Τουρέ, Οριέ, Τιοτέ (61΄Ουίλφριντ Μπονί), Ντιέ, Ζερβίνιο (83’ Σιό), Γ. Τουρέ, Καλού, Ντρογκμπά (78’ Ντιομαντέ)