«Σαρωτικός» ο Θρύλος!!! Ολυμπιακός – Πανθρακικός 4-0

Την 14η νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια πρωταθλήματος στο «Γ. Καραϊσκάκης» πέτυχε ο Ολυμπιακός, ο οποίος κέρδισε εύκολα με 4-0 τον Πανθρακικό.

12670838_10154002248895185_3558880286586765677_n

Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν ό,τι ήθελαν τους Θρακιώτες και με δύο γκολ του Ερνάνι (43′, 90+3′) και από ένα από τους Πουλίδο (26′) και Πάρντο (40′) έφτασαν σε μία ακόμα νίκη στη φετινή Σούπερ Λίγκα. Ο Μεξικανός στράικερ μάλιστα εκτός από το τέρμα που πέτυχε, έβγαλε και τις ασίστ στο δεύτερο και τρίτο γκολ των Πειραιωτών.

Στο πρώτο ημίχρονο τραυματίστηκε ο Καμπιάσο και ο Μάρκο Σίλβα προχώρησε σε αναγκαστική αλλαγή, βάζοντας στη θέση του Αργεντινού τον Κασάμι. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πορτογάλος έριξε στον αγωνιστικό χώρο τον Λευτέρη Χουτεσιώτη, ο οποίος πραγματοποίησε την παρθενική του συμμετοχή με την πρώτη ομάδα.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας στρέφουν πλέον το βλέμμα τους στο μεσοβδόμαδο παιχνίδι με τον Ηρακλή στη Θεσσαλονίκη για τον εξ’ αναβολής αγώνα της 25ης αγωνιστικής.

«Σαρωτικός» ο Θρύλος

Ο Ολυμπιακός πήρε από την αρχή τα ηνία του αγώνα και κατάφερε από τα πρώτα κιόλας λεπτά να κλείσει στα καρέ του τον Πανθρακικό. Οι «ερυθρόλευκοι» κέρδισαν συνεχόμενα κόρνερ, τα οποία όμως πέρασαν ανεκμετάλλευτα. Το νερό, ωστόσο, είχε αρχίσει να μπαίνει στο αυλάκι, καθώς φαινόταν πως ήταν θέμα χρόνου να μπει το πρώτο γκολ. Ο Θρύλος έφτανε συνεχώς σε απόσταση βολής και στο 26ο λεπτό μετουσίωσε σε γκολ την υπεροχή του. Ο Ερνάνι έβγαλε υπέροχη σέντρα στον Πουλίδο, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε από κοντά να γράψει με κεφαλιά το 1-0. Στο 32′ ο Μάρκο Σίλβα προχώρησε σε αναγκαστική αλλαγή, καθώς τραυματίστηκε ο Καμπιάσο και αντικαταστάθηκε από τον Κασάμι.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας μετά το γκολ συνέχισαν να πιέζουν και στο 40’ διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Πάρντο. Το μισό γκολ πάντως ανήκει στον Άλαν Πουλίδο, που έδωσε πάσα πάρε-βάλε στον Κολομβιανό μεσοεπιθετικό.  Ο Ολυμπιακός πλέον έκανε ό,τι ήθελε στον αγωνιστικό χώρο και τρία λεπτά αργότερα νίκησε ξανά τον Αθανασιάδη, αυτή τη φορά με τον Ερνάνι. Ο Πορτογάλος είδε την μπάλα να προσγειώνεται στα πόδια του, μετά από κεφαλιά του Πουλίδο, και με ένα πολύ δυνατό σουτ έκανε το 3-0.

Ερνάνι και… 4-0.

Ο Θρύλος στο 49’ έφτασε μια… ανάσα από το τέταρτο γκολ, όμως, ο Αθανασιάδης έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ το πολύ δυνατό σουτ του Φελίπε Πάρντο. Στο 62’ οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν και πάλι σε απόσταση βολής, όταν ο Τσιμίκας βρήκε με εξαιρετική μπαλιά τον Ερνάνι, η κεφαλιά του οποίου, ωστόσο, κατέληξε άουτ. Οι Πειραιώτες στο 64’ είχαν δοκάρι με τον Κασάμι. Ο Ελβετός έπιασε το σουτ, αλλά στάθηκε άτυχος, καθώς είδε την μπάλα να χτυπάει στο δοκάρι του Αθανασιάδη.

Στο 74’ ήταν σειρά του Πανθρακικού να απειλήσει, αλλά υπολόγιζε χωρίς τον Καπίνο! Ο πορτιέρο του Θρύλου έκανε εξαιρετική επέμβαση και κράτησε το μηδέν στην εστία του. Δύο λεπτά αργότερα ο νεαρός Τσιμίκας έκανε ό,τι ήθελε την άμυνα των φιλοξενούμενων, αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει, καθώς ο Αθανασιάδης έδιωξε σε κόρνερ. Αν έμπαινε θα ήταν ένα από τα ομορφότερα γκολ της σεζόν.

Ό,τι δεν κατάφερε ο νεαρός μπακ το έκανε στο 90+3’ ο Ερνάνι, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την απίστευτη μπαλιά του Σεμπά, βγήκε τετ α τετ με τον Αθανασιάδη και με εξαιρετικό πλασέ έγραψε το τελικό 4-0.

Οι συνθέσεις:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (ΜΑΡΚΟ ΣΙΛΒΑ): Καπίνο (82’ Χουτεσιώτης), Μποτία, Σιόβας, Τσόρι (68’Σεμπά), Ομάρ, Πουλίδο, Τσιμίκας, Ζντιέλαρ, Ερνάνι, Πάρντο, Καμπιάσο (32’ Κασάμι)

Πανθρακικός (Στοΐνοβιτς): Αθανασιάδης, Παπαγεωργίου (73’ Ζδράβος), Μελίσσης, Ηλιάδης (70’ Μουδούρογλου), Ντιγκινί, Γαβριηλίδης, Μπουγαϊδης, Μπαϊκαρά, Τσιάρας, Ποτουρίδης, Ίγκορ (87′ Ψάλτης)