Πρωταθλητής Κ15 ο Θρύλος (video)

Οι παίκτες του Ολυμπιακού νίκησαν 1-0 τον ΠΑΟΚ στο Αγρίνιο και πανηγύρισαν την πρώτη κούπα SUPERLEAGUE K15!

1097295Το πνεύμα νικητή δεν λείπει από κανένα τμήμα αυτού του συλλόγου! Οι ποδοσφαιριστές της Κ15 του Θρύλου γεύτηκαν το μεσημέρι του Σαββάτου την πρώτη τους κούπα, κατακτώντας τον τίτλο του πρωταθλητή στη Super League Κ15! Νίκησαν στο Αγρίνιο, στο γήπεδο του Παναιτωλικού, 1-0 τον ΠΑΟΚ και πανηγύρισαν τον τίτλο μπροστά στον κόσμο της ομάδας μας! Το τελευταίο σφύριγμα της λήξης του ματς ακολούθησε η στέψη, με τους «ερυθρόλευκους» να σηκώνουν το τρόπαιο και να πανηγυρίζουν με όλη τους την καρδιά!

Ο Ολυμπιακός παρατάχθηκε με τον Σκαφίδα στο τέρμα. Στην άμυνα, από δεξιά προς τα αριστερά ήταν οι Αμπάρα, Αγιώτης, Παπαδογιωργάκης και Μανωλάκης. Ο Αγγελόπουλος και ο Τουλκερίδης ήταν οι δύο κεντρικοί μέσοι, ενώ μπροστά τους ήταν ο Ξενιτίδης. Στις πτέρυγες έπαιζαν δεξιά ο Κωστανάσιος και αριστερά ο Τσιπιρτίμης, ενώ στην κορυφή της επίθεσης ήταν ο πρώτος σκόρερ, Κώστας Γκλεγκλές.

Το ματς άρχισε με τον Ολυμπιακό να «πατάει» καλύτερα στο γήπεδο. Όρθιος ο κ. Θέος έδινε διαρκώς οδηγίες για την ανάπτυξη, αλλά και την αμυντική λειτουργία, όταν ο ΠΑΟΚ έπαιρνε την μπάλα. Μέχρι το 20’ δεν υπήρξε καμία αξιόλογη φάση. Στο 18’ ο Γιάννης Αγγελόπουλος δοκίμασε το πόδι του, έξω από την περιοχή, αλλά αστόχησε. Οι ποδοσφαιριστές του Ολυμπιακού είχαν περισσότερη ώρα την μπάλα στην κατοχή τους. Στο 22’ ο Σκαφίδας αντέδρασε ωραία σε κατά μέτωπον επίθεση του Νούκαρη και μάζεψε την μπάλα.

Το ματς διεξαγόταν μπροστά σε περίπου 200 φιλάθλους του Ολυμπιακού, από το Αγρίνιο, τις γύρω περιοχές, αλλά και από την Αθήνα, οι οποίοι έδιναν δυναμικό παρών στο γήπεδο και τραγουδούσαν διαρκώς! Κρέμασαν πανό, άναψαν βεγγαλικά και έδωσαν μία πολύ όμορφη «νότα» στο ματς! Στο 31’ ο Δημητρίου, από πλευράς ΠΑΟΚ, έκανε κοντινό πλασέ μέσα από την περιοχή και αστόχησε, ενώ ένα λεπτό μετά έχασε καλή ευκαιρία από πλευράς ΠΑΟΚ ο Υφαντίδης, το πλασέ του οποίου ήταν ελάχιστα άστοχο! Στο 34’ ο Ξενιτίδης έκανε ωραία ντρίμπλα και σουτ λίγο έξω από την περιοχή και η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

Ο ΠΑΟΚ είχε ισορροπήσει το παιχνίδι και ανέβασε σταδιακά την απόδοσή του, με τον Ολυμπιακό, όμως, να παραμένει ανώτερος στο ματς. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες να παραμένουν στο 0-0, τον Ολυμπιακό να έχει τα ηνία, αλλά να έχει δεχθεί μια-δυο απειλές από πλευράς ΠΑΟΚ. Στα επίσημα του ματς βρίσκονταν και μέλη της Διοίκησης της ομάδας μας. Ο Γενικός Διευθυντής κ. Τάκης Αγραφιώτης, ο Διευθυντής Επικοινωνίας της ΠΑΕ, κ. Κώστας Καραπαπάς, ο Διευθύνων Σύμβουλος της «Θρύλος ΑΕ», κ. Γιώργος Παύλου, ο Γρηγόρης Γεωργάτος και ο Γιώργος Αμανατίδης. Το δεύτερο μέρος του αγώνα αναμενόταν με ιδιαίτερο ενδιαφέρον.

Το δεύτερο μέρος άρχισε με τις δύο ομάδες απαράλλαχτες. Η πρώτη αλλαγή για τον Ολυμπιακό έγινε στο 49’ με τον Νικούλη να μπαίνει αντί του Γιάννη Αγγελόπουλου. Η ομάδα μας συνέχισε με καλό ρυθμό, όπως και στο πρώτο ημίχρονο. Στο 56’ ο Κωστανάσιος έχασε μεγάλη ευκαιρία, όταν έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή και με κοντινή προβολή δεν κατάφερε να σκοράρει! Στο 60’ ο Ολυμπιακός μας πήρε δίκαιο προβάδισμα, βάσει και της εικόνας του στο ματς μέχρι εκείνο το σημείο! Ο Ξενιτίδης εκτέλεσε με υπέροχο τρόπο το φάουλ που κέρδισε ο Ολυμπιακός λίγο έξω από την περιοχή και λίγο δεξιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σιαμπάνη, με τον κόσμο στην εξέδρα να ξεσπά σε χειροκροτήματα! Ο Ολυμπιακός μας κρατούσε πλέον την τύχη ακόμη περισσότερα στα χέρια του…

Λίγο μετά, στο 64’, ο ΠΑΟΚ έμεινε με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Ευθυμιάδη, για επικίνδυνο παιχνίδι. Ο Ολυμπιακός μας συνέχισε να ανεβάζει την απόδοσή του, παίζοντας γρήγορα την μπάλα μπροστά και αναζητώντας και δεύτερο γκολ. Στο 67’ ο Ασημάκης πέρασε στη θέση του Κωστανάσιου, ενώ στο 72’ ο Λένας αντικατέστησε τον Τσιπιρτίμη, ο οποίος αποχώρησε κουτσαίνοντας. Ένα λεπτό μετά, το 73’ ο Ξενιτίδης έκανε υπέροχη ατομική προσπάθεια και σουτ, όμως ο Σιαμπάνης μπλόκαρε σταθερά την μπάλα.

Το ματς ήταν διάρκειας 80 λεπτών και έτσι δεν έμενε ακόμη πολύς χρόνος… Το ενδιαφέρον ήταν στο κατακόρυφο! Ο ΠΑΟΚ αδυνατούσε να κάμψει την αντίσταση του Θρύλου, ο οποίος διατηρούσε την μπάλα στην κατοχή του και έκανε το παιχνίδι του. Στις καθυστερήσεις του ματς οι Θεσσαλονικείς απείλησαν με ένα φάουλ, όμως η φάση πέρασε ανεκμετάλλευτη. Τεράστια διπλή ευκαιρία έχασε στις καθυστερήσεις ο Φλέγκας, με τον Σιαμπάνη να αποκρούει εξ επαφής πλασέ του! Το ματς ολοκληρώθηκε και ο Ολυμπιακός πανηγύρισε το πρώτο τρόπαιο Κ15 στην ιστορία του και στην ιστορία της διοργάνωσης!

ΠΑΟΚ Κ15: Σιαμπάνης, Παπαθανασίου (80’+ Αλοπούδης), Ευθυμιάδης, Δημητρίου, Μίσκοβιτς, Μελεζίδης (53’ Σέλα), Ευθυμίου, Χατζηδίμπας (69’ Μακούσης), Υφαντίδης, Νούκαρης (72’ Κοντοθανάσης), Αηδονίδης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Κ15: Σκαφίδας, Αμπάρα, Μανωλάκης, Αγιώτης, Παπαδογιωργάκης, Γ. Αγγελόπουλος (49’ Νικούλης), Τσιπιρτίμης (72’ Λένας), Τουλκερίδης, Γκλεγκλές (80’+ Φλέγκας), Ξενιτίδης (77’ Τσιντώνης), Κωστανάσιος (67’ Ασημάκης)