ΠΟΥ ? ΤΣΑΡΟΣ ΣΤΗΝ ΜΟΣΧΑ Ο ΘΡΎΛΟΣ !!! ΤΣΣΚΑ Μόσχας – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 79-84

Μεγάλη νίκη του Ολυμπιακού μέσα στην Μόσχα κόντρα στα προγνωστικά  εναντίον της  Τσσκα. Ο Ολυμπιακός που ήταν φοβερός σε άμυνα-επίθεση-ριμπάουντ, Αλλά κι οι Πολ, Πριντεζης, Πάντερ, Μιλουτίνοφ που ξεχώρισαν. Για να φύγει ο Θρύλος με το διπλό.

Γράφει ο Κωνσταντίνος Καλογερόπουλος

Ο Ολυμπιακός με φοβερή άμυνα και επίθεση , και εν συνέχεια του παιχνιδιού στην Βιτόρια  όπου ήταν πολύ κάλως για 32 λεπτά. Συνέχισε και πήρε την μεγάλη νίκη μέσα στην Ρωσία. Ο Ολυμπιακός ήταν όπως πρέπει για 40 λεπτά και έκανε αυτό που περιμέναμε από την αρχή της Σεζον. Με τους Πολ, Πριντεζή, Πάντερ, Μιλουτινοφ να είναι καταλυτική  στην διάρκεια του αγώνα.

Ροή αγώνα :

1ο Δεκάλεπτο  24-18

Ο Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλά με ένα 4-0, στην συνέχεια η Τσσκα με τον Μαικ Τζειμς να βγαίνει μπροστά, πέρασε 9-4. Ο Ολυμπιακός πάντως που ήταν πολύ καλά αμυντικά δεν άφηνε τους Ρώσους να πάρουν ανάσα και να ξεφύγουν στο σκορ. Η Τσσκα Προηγήθηκε με 21-13 αλλά και με 24-16, και η περίοδος έκλεισε με το Λέι απ του Ρούμπιτ και τον Ολυμπιακό στο -6  24-18.

2ο Δεκάλεπτο 39-43(15-25)

Ο Ολυμπιακός μπήκε ξανά πολύ καλά στο παρκέ βγάζοντας πολλές άμυνες, αλλά οι Τσσκα έβρισκε τον τρόπο να σκοράρει από μακριά είτε με τον Τζείμς, είτε με από μέσα με τον Βαιτομ. Ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω στο σκορ με 29-18 με Ντράιβ του Χάκετ, αλλά ο Ολυμπιακός παίζοντας πολύ καλή άμυνα, κατάφερε να ανατρέψει το σκορ σε 31-32 με Καλάθι και φάουλ από τον Πρίντεζη, στην συνέχεια ανέλαβαν οι Πολ που ήταν πολύ καλώς και ο Κουζμισκάς με το σκορ να κλείνει με +4 για τον Θρύλο.

3ο Δεκάλεπτο 60-64 (21-21)

Πολύ καλώς ο Ολυμπιακός όπου ξεκίνησε τον αγώνα με 3 πόντο του Τσέρι, και στην άμυνα να μασάει σίδερα με τον Πολ να είναι πολύ θετικός για δεύτερο σερί αγώνα. Παρ όλα αυτά ο Ο Ολυμπιακός με τον Πάντερ να είναι πρωταγωνιστής της περιόδου πέτυχε 5 πόντους πρώτα με 3πόντο και μετά με καλάθι και φάουλ. Χαίνς κατάφερε να επαναφέρει την Τσσκα μετά το +6 που είχε πάρει ο Ολυμπιακός 44-51 με δικούς του πόντους 51-54 μην αφήνοντας τον Ολυμπιακό να φύγει. Ο Ολυμπιακός ξέφυγε πολλές φόρες με 6 αλλά η Τσσκα με τον μακρινό σουτ επέστρεφε. Παρ όλα αυτά ο Ολυμπιακός κράτησε το Προβάδισμα με +4 60-64.

4ο Δεκάλεπτο 79-84 (19-20)

Ο Ολυμπιακός μπήκε να τα δώσει όλα για την νίκη και αυτό φάνηκε από τα πρώτα λεπτά. Ο Ο Ολυμπιακός κατάφερε να ξεφύγει με 4 πόντους 62-66 στο 7:09 και αυτό δείχνει  την σκληρή άμυνα του Ολυμπιακού πάνω στους Ρώσους και τα πολλά λάθη που κάναν. Ο  Ολυμπιακό να ανέβαζε  συνέχεια  την διαφορά 62-68 με τον Πάντερ να είναι φοβερός και να κάνει πολύ καλό παιχνίδι. Ο Ολυμπιακός πήρε το μεγαλύτερο του προβάδισμα στον αγώνα με το +7 66-73 από το Ντράιβ του Πρίντεζη. O Πολ ήταν φοβερός και η Τσσκα δεν μπορούσε καθώς ο Πολ με Καλάθι και Φαουλ έκανε το 69-76, με τον Ολυμπιακό να κράτα την νίκη. Με τα τελευταία λεπτά να είναι δραματικά. Με τον Ολυμπιακό τελικά να είναι ποιο αποτελεσματικός με τον Σπανούλη με τρίποντη βόμβα 1:08 πριν το τέλος να γράφει το 72-79 για τον Ολυμπιακό και ουσιαστικά να τελειώνει τον αγώνα , και έτσι  να αποδράσει με το διπλό από την Μόσχα με  79-84.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-18, 39-43, 60-64, 79-84

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λαμόνικα, Γκαρσία, Βίλιους

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Μπολομπόι 2, Τζέιμς 22 (3/8 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 10/11 βολές, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη), Ούχοφ, Αντόνοφ, Στρέλνιεκς, Βόιτμαν 2, Βορόντσεβιτς 5 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χάκετ 2, Χίλιαρντ 17 (2), Κουρμάνοφ 7 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χάινς 19 (9/13 δίποντα, 1/3  βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπέικερ 3 (1)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κεμζούρα): Πάντερ 16 (5/9 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο), Πολ 20 (3/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 8/9 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κόνιαρης, Σπανούλης 8 (2/6 τρίποντα, 2/3 βολές), Τσέρι 9 (2/3 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/4 βολές), Μιλουτίνοβ 2 (8 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 2, Πρίντεζης 11 (5/10 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Παπανικολάου, Κουζμίνσκας 8 (1), Ρούμπιτ 8 (4/7 δίποντα, 7 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά της ΤΣΣΚΑ Μόσχας: 22/36 δίποντα, 7/26 τρίποντα, 14/17 βολές, 36 ριμπάουντ (28 αμυντικά – 8 επιθετικά), 18 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 10 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 23/46 δίποντα, 7/23 τρίποντα, 17/25 βολές, 40 ριμπάουντ (26 αμυντικά – 14 επιθετικά), 10 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 8 λάθη