Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 2-11

Επίδειξη δύναμης από τον Ολυμπιακό στην πρεμιέρα της Α1 Πόλο των Ανδρών! Οι ερυθρόλευκοι διέλυσαν τον Παναθηναϊκό με 11-2 στο Μαρούσι, παίζοντας εκπληκτική άμυνα και στα τέσσερα οκτάλεπτα.

MOURIKIS

Ντέρμπι; Ποιο ντέρμπι; Ένας είναι ο αυτοκράτορας στην ελληνική υδατοσφαίριση, ο Ολυμπιακός! Οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου συνέτριψαν αυτούς του Παναθηναϊκού με το επιβλητικό 11-2 στο Δημοτικό Κολυμβητήριο του Αμαρουσίου, στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος της Α1 Πόλο των Ανδρών.

Το ματς:

Οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικά στο πρώτο οκτάλεπτο με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο και τους Καραμπέτσο και Δεληγιάννη να σταματούν τις περισσότερες προσπάθειες. Ο Μυλωνάκης άνοιξε το σκορ στον παίκτη παραπάνω με τον Θεοδωρόπουλο να απαντά με το ίδιο νόμισμα. Τελικά, ο Ολυμπιακός έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενος με 2-1 χάρη σε τέρμα του Βλαχόπουλου.

Από εκεί και μετά άρχισε το επιθετικό μπλακ άουτ του Παναθηναϊκού. Οι ερυθρόλευκοι έτρεξαν ένα επί μέρους 3-0 μέχρι να σκοράρει ο Γιώργος Αφρουδάκης περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου μειώνοντας σε 5-2. Ο Ολυμπιακός με τον Μουρίκη (φωτογραφία) να παίρνει μπροστά και να εκμεταλλεύεται την κακή άμυνα στον φουνταριστό των πράσινων ξέφυγε στο σκορ και οι πράσινοι δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν.

Κάπως έτσι ήρθε το τελικό 11-2 με τους δύο προπονητές να έχουν παράπονα από τους παίκτες τους στο πρώτο παιχνίδι της χρονιάς.

Τα οκτάλεπτα: 1-2, 0-2, 1-4, 0-3.