Α1 πόλο : Ολυμπιακός – Βουλιαγμένη 9-7

Ακόμα πιο κοντά στο πλεονέκτημα ο Θρύλος

Το δεύτερο οκτάλεπτο ήταν αυτό που σφράγισε για τον Ολυμπιακό την επικράτηση επί του ΝΟ Βουλιαγμένης με σκορ 9-7 για τη 10η αγωνιστική της Α1 πόλο Ανδρών. Οι «ερυθρόλευκοι» έφθασαν στο 10 στα 10 στην κανονική περίοδο και στους 30 βαθμούς, πέντε περισσότερους από τον ΝΟΒ. Ως εκ τούτου πρέπει να χάσει δις στα 12 παιχνίδια που απομένουν για να μην πάρει την πρώτη θέση στη βαθμολογία της κανονικής περιόδου και το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας για τα πλέι οφ.

Ο Ολυμπιακός νίκησε παίζοντας σε ένα μόλις οκτάλεπτο και κάνοντας σχεδόν σε όλο το δεύτερο ημίχρονο συντήρηση με αποτέλεσμα να κινδυνέψει να χάσει βαθμούς. Από τη στιγμή που οι «ερυθρόλευκοι» πέρασαν μπροστά στο τέλος του πρώτου οκτάλεπτου, μπήκαν αποφασισμένοι να «καθαρίσουν» στο δεύτερο και δεν άφησαν τον ΝΟΒ να πάρει ανάσα. Αυτό το επί μέρους 4-0 που έκανε ο Ολυμπιακός ήταν εντυπωσιακό και όμορφο, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο σταμάτησε να παίζει. Το 7-2 έγινε, με 1’44’’ να απομένουν για τη λήξη, 8-7, αφού στην προσπάθειά τους να παγώσουν τον ρυθμό οι «ερυθρόλευκοι» τον έχασαν. Εκεί έγινε η φάση του ματς, με τον Μασμανίδη να προδίδεται από το κεφάλι του και τον Ντόσκα να χρίζεται σκόρερ, για να πάρει τη δύσκολη νίκη ο Ολυμπιακός. Το δεύτερο ημίχρονο, πάντως, ήδη απασχολεί τον Θοδωρή Βλάχο, παρ’ όλα αυτά η νίκη είναι εκείνη που μένει.

ΤΑ ΟΚΤΑΛΕΠΤΑ: 3-2, 4-0, 1-3, 1-2