Πικρή ήττα, πάμε στο Europa!!! Ολυμπιακός – Άρσεναλ 0-3

Ο Ολυμπιακός δεν τα κατάφερε κόντρα στην Άρσεναλ. Οι Άγγλοι ήταν φανερά ανώτεροι & με τρία γκολ του Ζιρού (0-3) άφησαν εκτός Τσάμπιονς Λιγκ τους ερυθρόλευκους που συνεχίζουν όμως στο Europa League.

233429

Η αποστολή του Ολυμπιακού ήταν δύσκολη. Πολύ δύσκολη. Απέναντί του είχε την Άρσεναλ. Μια ομάδα που «χτυπάει» το αγγλικό πρωτάθλημα, με παίκτες που κατέβαιναν αποφασισμένοι για τη νίκη στο Καραϊσκάκη που γνώριζαν πολύ καλά ότι εάν έμεναν εκτός συνέχειας θα τους έμενε η «ρετσινιά», για πρώτη φορά μετά το 1999.

Οι ερυθρόλευκοι, έχοντας στο μυαλό τους στην εξαιρετική εμφάνιση στο Λονδίνο, προσπάθησαν αλλά δεν τα κατάφεραν. Γνώρισαν την ήττα 3-0 από τους «κανονιέρηδες» στο Καραϊσκάκη, έμειναν εκτός συνέχειας στο Τσάμπιονς Λιγκ, με το εισιτήριο όμως για το Europa League στα χέρια και παρακαταθήκη τις καλές εμφανίσεις στη φάση των ομίλων και το 3×3.

Πρωταγωνιστές του αγώνα; Ο Ζιρού ο οποίος σκόραρε και τα τρία (29’, 50’ και 66’) γκολ της Άρσεναλ και στη συνέχεια ο Κάμπελ ο οποίος έφτιαξε το δεύτερο τέρμα, δημιούργησε την πρώτη καλή στιγμή των άγγλων στο ματς στο 25ο λεπτό στο δοκάρι του Φλαμινί.

Καλύτερος του Ολυμπιακού ο Πάρντο ο οποίος έτρεξε, κέρδισε μονομαχίες και έβγαλε καλές σέντρες προς τη μεγάλη περιοχή του Τσεχ.

inner

Το ματς

Έκπληξη δεν έγινε από τον Μάρκο Σίλβα στην 11άδα του Ολυμπιακού. Από την άλλη πλευρά όμως ο Αρσέν Βενγκέρ είχε μία. Επέλεξε τον Κάμπελ ο οποίος έχει παραστάσεις από το Καραϊσκάκη και άφησε εκτός τον Τσάμπερλεϊν. Μια επιλογή που τελικά βγήκε στον αγωνιστικό χώρο.

Πρόθεση του τεχνικού της Άρσεναλ ήταν να πιέζει τους παίκτες του Ολυμπιακού, κοντά στην εστία του Ρομπέρτο, για να εκμεταλλευθεί κάποιο λάθος των ερυθρολεύκων.

Αυτό όμως δεν ήρθε. Ίσα – ίσα. Ο Μάρκο Σίλβα έβλεπε τους παίκτες του να πηγαίνουν πρώτοι στην μπάλα, να την κυκλοφορούν καλά, με όσο το δυνατό «σίγουρες» μεταβιβάσεις για να μην δώσουν την ευκαιρία στους παίκτες του Βενγκέρ να βγουν γρήγορα στην αντεπίθεση. Δημιούργησαν απειλές στην εστία του Τσεχ.

Όμως ακόμη κι έτσι οι Άγγλοι βρήκαν την ευκαιρία για να κάνουν γρήγορες επιθέσεις. Φάσεις από τις οποίες προήρθαν και τα «κακά» για την άμυνα του Ολυμπιακού.

Η πρώτη στο 25ο λεπτό ο Κάμπελ εκμεταλλεύτηκε το κενό από την πλευρά του Μασουακού και δημιούργησε το ρήγμα στην άμυνα του Ολυμπιακού.

Γύρισε στην “καρδιά” της μεγάλης περιοχής του Ολυμπιακού στον Φλαμινί. Το σουτ του έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Ρομπέρτο.

Τέσσερα λεπτά αργότερα άλλη μια γρήγορη επίθεση της Άρσεναλ έφερε και το πρώτο της τέρμα. Ο Ράμσεϊ έβγαλε την σέντρα από τα αριστερά. Ο Ζιρού με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στην κάτω γωνία της εστίας του Ρομπέρτο, ο οποίος αν και ακούμπησε τη μπάλα αλλά δεν της άλλαξε πορεία.

Μετά το γκολ η Άρσεναλ έδωσε χώρο στον Ολυμπιακό. Οι ερυθρόλευκοι δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν την εξαιρετική φάση. Καλύτερη στιγμή στο 40ο λεπτό ο Κοσιενλί έδιωξε την μπάλα πριν τον Ιντέγε μετά από σέντρα του Πάρντο.

Στο δεύτερο 45λέπτο ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με πρόθεση να πιέσει αρκετά. Ωστόσο αν και οι παίκτες του είχαν διάθεση, η καλή στιγμή ήρθε για την αγγλική ομάδα. Ο Κάμπελ κέρδισε τη μπάλα στη μεγάλη περιοχή των ερυθρολεύκων. Κράτησε την μπάλα και έβγαλε εξαιρετικά μέσα στη μεγάλη περιοχή στο Ζιρού. Εκείνος από κοντά πλάσαρε τον Ρομπέρτο και έδωσε προβάδισμα με 2-0 στην αγγλική ομάδα και σκορ πρόκρισης.

Το γκολ αυτό προκάλεσε απανωτά λάθη στην άμυνα του Ολυμπιακού. Με μεγαλύτερη φάση για τους Άγγλους στο 56ο λεπτό με τον Σιόβα να διώχνει με κεφαλιά στο σουτ του Γουόλκοτ.

Ο Ολυμπιακός συνήλθε. Άρχισε να πιέζει και να αναζητά ένα γκολ. Η πίεση αυτή απέφερε αρκετά σουτ προς την εστία του Τσεχ. Το καλύτερο μετά από καλή κίνηση του Φορτούνη που έβγαλε δύσκολα ο Τσεχ και άλλη μια καλή στιγμή με τον Ιντέγε να μην προλαβαίνει να κάνει το σουτ μετά από πάσα του Μασουακού.

Η πίεση αυτή του Ολυμπιακό διεκόπη ανώμαλα στο 66ο λεπτό. Η μπάλα βρήκε το χέρι του Ομάρ στη σέντρα που έκανε ο Μονρεάλ. Ο διαιτητής έδωσε το σημείο του πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Ζιρού.

Το τέρμα αυτό έκανε τα πράγματα αρκετά δύσκολα για τον Ολυμπιακό. Ήθελε τρία γκολ για την πρόκριση, πράγμα πολύ δύσκολο. Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με το τέλος του αγώνα να φτάνει χωρίς καμία διαφοροποίηση.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μάρκο Σίλβα): Ρομπέρτο, Ελαμπντελαουί, Ντα Κόστα, Σιόβας, Μαζουακού, Μιλιβόγεβιτς, Κασάμι (72’ Ντομίνγκες), Φορτούνης, Πάρντο (86’ Φινμπόγκασον), Σεμπά (77’ Ερνάνι), Ιντέγε.

ΑΡΣΕΝΑΛ (Αρσέν Βενγκέρ): Τσεχ, Μέρτεζακερ, Κοσιελνί, Μονρεάλ, Μπεγερίν, Εζίλ, Ράμσεϊ, Φλαμινί, Ζιρού (92’ Τσέιμπερς), Γουόλκοτ (72’ Γκιμπς), Κάμπελ (91’ Τσάμπερλεϊν).