Πανέτοιμος για τη μεγάλη μάχη!!! Ολυμπιακός – ΠΑΣ Γιάννινα 5-1

Ο Ολυμπιακός έδειξε πανέτοιμος για τη μεγάλη μάχη του Λονδίνου με αντίπαλο την Άρσεναλ, συντρίβοντας τον ΠΑΣ Γιάννινα στο Καραϊσκάκη για την 5η αγωνιστική με σκορ 5-1, χάρη στα τέρματα των Κασάμι (31′), Φορτούνη (33′), Μποτία (43′), Ντουρμάζ (72′) και αυτογκόλ του Τζημόπουλου (52′).

668e4c172e8b91167790f4fcf0f9cb8b_XL

Η 200η νίκη του Ολυμπιακού στο νέο Καραϊσκάκη είναι γεγονός.

Και μάλιστα ήρθε με έναν τρόπο που αφήνει άκρως ικανοποιημένους τους πάντες. Τους οπαδούς της ομάδας με την εμφάνιση της. Ομοίως και τον Μάρκο Σίλβα ο οποίος είδε τους παίκτες του να αυξάνουν το χρονικό διάστημα που αποδίδουν καλό ποδόσφαιρο, αλλά του δόθηκε η ευκαιρία να ξεκουράσει και σημαντικά στελέχη της ομάδας ενόψει της μεγάλης αναμέτρησης με την Άρσεναλ για το Τσάμπιονς Λιγκ.

Το τελικό 5-0 απέναντι στους Γιαννιώτες, κρίνεται πέρα για πέρα δίκαιο, με τους ερυθρόλευκους να έρθουν ρυθμό και να καθαρίζουν το παιχνίδι σε έντεκα λεπτά, από το 31ο λεπτό μέχρι και το 42ο. Σε αυτό το χρονικό σημείο σκόραραν τρεις φορές με τους Κασάμι (31’), Φορτούνη (32’), Μποτία (42’). Τζημόπουλος (αυτογκολ 52’) και Ντουρμάζ (72 πέναλτι) οι άλλοι σκόρερ.

Για τον ΠΑΣ Γιάννινα μείωσε ο Λίλα στο 86ο λεπτό.

12011406_1152889174726097_3663833531156678828_n

Το παιχνίδι

Όπως και στην προηγούμενη αγωνιστική με την Ξάνθη στα Πηγάδια έτσι και στο Καραϊσκάκη απέναντι στον ΠΑΣ Γιάννινα ο Ολυμπιακός χρειάστηκε ένα ξέσπασμα για να καθαρίσει το παιχνίδι.

Το μεγάλο ερώτημα είναι πότε αυτό θα γίνει… Αντίθετα λοιπόν, με την προηγούμενη αναμέτρηση οι ερυθρόλευκοι το ξέσπασμά τους το έκαναν στο πρώτο ημίχρονο. Σε αυτό βοήθησε το γεγονός ότι οι παίκτες του Μάρκο Σίλβα μπήκαν ιδιαίτερα ορεξάτοι στον αγωνιστικό χώρο. Όντας οι ερυθρόλευκοι αρκετά κινητικοί κατάφερναν να φτάνουν στη μεγάλη περιοχή του ΠΑΣ Γιάννινα αλλά να μην μπορούν να «νικήσουν» τον Βελλίδη καθώς τα σουτ που γίνονταν δεν είχαν τις καλύτερες προϋποθέσεις.

Η διπλή ζώνη άμυνας των φιλοξενούμενων φάνηκε να δουλεύει. Μάλιστα, στο 20ο λεπτό οι Γιαννιώτες είχαν πιάσει τον «ύπνο» την άμυνα των γηπεδούχων αλλά ο Ναδάλες δεν μπόρεσε να πλασάρει τον Ρομπέρτο στο μεταξύ τους τετ-α-τετ.

Όλα αυτά όμως μέχρι το 31ο λεπτό. Στο σημείο αυτό οι παίκτες του Ολυμπιακού «ξέσπασαν». Ο Κασάμι είδε την μπάλα να έρχεται μπροστά του, μετά από την επέμβαση του αμυντικού του ΠΑΣ Γιάννινα στην προσπάθεια που έκανε να μπουκάρει ο Ιντέγε στη μεγάλη περιοχή. Ο Ελβετός σημάδεψε σωστά και άνοιξε το σκορ.

Το ξέσπασμα όμως είχε ξεκινήσει… Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Ολυμπιακός διπλασίασε τα τέρματά του. Οι παίκτες του Μάρκο Σίλβα έκαναν αυτό που του αρέσει πάρα πολύ. Έβγαλαν μια γρήγορη επίθεση. Ο Ντουρμάζ από το άκρο έκανε τη σέντρα στη μεγάλη περιοχή και ο Φορτούνης που βρέθηκε στη σωστή θέση έκανε το 2-0.

Ωστόσο ο Ολυμπιακός πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι υπέρ του με 3-0. Ο Μποτία ήταν ο σκόρερ του τρίτου τέρματος στο 42’ με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Οι ερυθρόλευκοι συνέχισαν να πιέζουν και στην αρχή του δευτέρου 45λέπτου. Αποτέλεσμα αυτού ήταν στο 52ο λεπτό να γίνει το 4-0 όταν ο Τζημόπουλος προσπάθησε να διώξει τη μπάλα μετά από σέντρα που έγινε. Αυτή χτύπησε στο δοκάρι και πέρασε την τελική γραμμή, πριν ο Φορτούνης την στείλει στο βάθος της εστίας.

12065494_1152891244725890_4989890675138197062_n

Ο Μάρκο Σίλβα ξεκούρασε τους Φορτούνη και Ιντέγε αλλά ο ρυθμός δεν έπεσε για τους ερυθρόλευκους. Η πίεση εστία του ΠΑΣ Γιάννινα συνεχίστηκε με τον Ντουρμάζ στο 72ο λεπτό να διαμορφώνει το 5-0 με σωστή εκτέλεση πέναλτι.

11062867_1152891848059163_5775355624579627930_n

Ο ΠΑΣ Γιάννινα μείωσε σε 5-1 με τον Λίλα να πλασάρει τον Ρομπέρτο στο 86ο λεπτό.

inner

Ολυμπιακός: Ρομπέρτο, Μαζουακού, Μποτία, Σιόβας, Σαλίνο, Μιλιβόγεβιτς, Κασάμι, Φορτούνης, Ντουρμάζ, Σεμπά, Ιντέγε.

ΠΑΣ Γιάννινα: Βελλίδης, Τζημόπουλος, Μανιάς, Μιχαήλ, Τσουκαλάς, Μπέριος, Ακόστα, Λίλα, Στρούνα, Τσάβες, Νανταλες.