Διά …ποδός Οφόε! Αλκμααρ – Ολυμπιακός 0-2! Σκόραρε δις ο Μπεν!!!

Φιλική νίκη με 2-0 κόντρα στην Άλκμααρ πήρε ο Ολυμπιακός, που είδε τον Οφόε να πραγματοποιεί καλό ντεμπούτο και τον Μπεν να πετυχαίνει δύο τέρματα.

Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε χωρίς σκορ, ωστόσο στο δεύτερο η είσοδος του Οφόε βοήθησε τους “ερυθρόλευκους” να πάρουν το προβάδισμα. Αρχικά στο 59′ έδωσε την ασίστ για να σκοράρει ο Μπεν, ενώ στο 62′ κέρδισε το πέναλτι, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ και πάλι ο Μπεν.

Ο Βέλγος χαφ ήταν εντυπωσιακός στο ντεμπούτο του με την ερυθρόλευκη φανέλα, αφού από τα δικά του πόδια προήλθαν και τα δύο γκολ του Ολυμπιακού, μέσα μάλιστα σε ένα δίλεπτο.

Ο Οφόε πέρασε στο ματς στο ημίχρονο και στο 60′ πέρασε όμορφα κάθετα την μπάλα για τον Μπεν που με κοντινό πλασέ έκανε το 1-0.

Ένα λεπτό μετά, ο Βέλγος έκανε κατά μέτωπο επίθεση, ανετράπη και κέρδισε το πέναλτι, για να δώσει έτσι την ευκαιρία στον συμπαίκτη να πετύχει το δεύτερο προσωπικό αλλά και ομαδικό τέρμα (2-0, 61′).

Ο Χάσι ξεκίνησε με τους Γιαννιώτη, Φιγκέιρας, Σισέ, Ρέτσο, Ντε Λα Μπέγια, Ζντιέλαρ, Μάρτινς, Ανδρούτσο, Σεμπά, Ελιουνούσι και Ανσαριφάρντ με τον Ελιουνούσι να αστοχεί από κοντά στο πρώτο λεπτό.

Ακολούθησαν δύο καλές αποκρούσεις του Γιαννιώτη σε σουτ των Φρεντ και Σούντγιενς ενώ το πρώτο μισό ολοκληρώθηκε με ένα σουτ του Σεμπά λίγο έξω.

Το δεύτερο μισό, δεν έκρυβε κάτι το ιδιαίτερο πέραν των γκολ του Ολυμπιακού, με τους Οφόε και Καρσελά να κάνουν το ντεμπούτο τους.

Σε ότι αφορά τον Εμενίκε, ο Νιγηριανός αναμένεται να για πρώτη φορά το Σάββατο, στο φιλικό με την Λόκερεν που θα αρχίσει στις 18.00 και θα μεταδοθεί απευθείας από τα κανάλια novasports.