Πολύ καλό ξεκίνημα στον Άλιμο

Ωραίες κούρσες, όριο και δεκαέξι μετάλλια είχε για τον Ολυμπιακό το μενού της 1ης ημέρας του Εθνικού Πρωταθλήματος Κολύμβησης Ανδρών-Γυναικών  που ξεκίνησε την Παρασκευή στο Κολυμβητήριο του Αλίμου.

simaia-osfp

Ο Ολυμπιακός φυσικά είναι στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα έχοντας 144 βαθμούς στη Γενική, 82 στους Άνδρες και 62 στις Γυναίκες και πάει φουλ για το 55ο.  Ο Στέφανος Δημητριάδης με χρόνο 1.56.68 έπιασε και πάλι το όριο για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Βερολίνου δείχνοντας πως είναι έτοιμος για σπουδαία πράγματα! Οι αθλητές του συλλόγου μας κατέκτησαν 6 χρυσά μετάλλια, 9 ασημένια και 1 χάλκινο.

Στα 100μ ύπτιο ο Απόστολος Χρήστου πήρε την 1η θέση με 56.06, στα 50μ ελεύθερο Γυναικών η Μάρθα ήταν 2η με 26.36, η Σταυρούλα Καραντάκου 3η με 26.43 και ο Οδυσσέας Μελαδίνης πάντα στα 50μ ελεύθερο ήταν 2ος με 22.37. Στα 200μ μικτή ατομική ο Χρήστος Κατρανζής ήταν 2ος με 2.01.30 ενώ στα 50μ πρόσθιο ο Γιάννης Καρπουζλής πήρε το χρυσό μετάλλιο με 28.21. Στα 200μ πεταλούδα Γυναικών η Ελισάβετ Θωίδη ήταν 1η με 2.20.15 και η Αναστασία Κυριλή 2η με 2.22.05. ενώ στα 200μ πεταλούδα Ανδρών ο Στέφανος Δημητριάδης ήταν 1ος με 1.56.68 και ο Κώστας Μαρκόζης 2ος με 1.59.74. Στα 400μ ελεύθερο Γυναικών η Μαριάννα Λυμπερτά πέτυχε την 14η νίκη της στο αγώνισμα και έφτασε τις 36 στα Πανελλήνια Πρωταθλήματα.

Η «μεγάλη κυρία» της ελληνικής κολύμβησης με επίδοση 4.17.62 πήρε το χρυσό μετάλλιο αφήνοντας στο 2ο σκαλί του βάθρου την Κέλυ Αραούζου με 4.22.75. Στους Άνδρες και στα 400μ ελεύθερο ο Αντώνης Φωκαϊδης με επίδοση 3.55.36 κέρδισε τον Σπύρο Γιαννιώτη (3.56.40). Τέλος ο Ολυμπιακός κατέκτησε τα ασημένια μετάλλια στα 4χ200μ ελεύθερο Ανδρών και Γυναικών. Οι αγώνες συνεχίζονται το Σάββατο. Τους αγώνες παρακολούθησαν και πολλά παιδιά από την προ αγωνιστική μας ομάδα για να μαθαίνουν… τα μυστικά των Πρωταθλητών.