Τρίποντα που δίνουν πρωταθλήματα! Ξάνθη – Ολυμπιακός 1-3!

Ο Ολυμπιακός πέρασε «αέρα» από την Ξάνθη (3-1) και έκανε το 4Χ4 στο πρωτάθλημα. Ντουρμάζ 42’, Φορτούνης 65’, 68’, τα γκολ του Θρύλου.

olympiacos

Η Ξάνθη υποδέχθηκε τον Ολυμπιακό στο “Skoda Ξάνθη Arena” στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Super League. Ο Ολυμπιακός είχε την κατοχή της μπάλας αλλά δίχως να μπορεί να τη μετουσιώσει σε κάτι ουσιαστικό, αφού του έλειπε ο ρυθμός στην μεσαία γραμμή, με αποτέλεσμα να γίνεται προβλέψιμος.

Μια έμπνευση του Ντουρμάζ στο 42ο λεπτό ήταν αυτή που “ξεκλείδωσε” την αντίπαλη άμυνα. Ο Σουηδός πήρε την μπάλα από αριστερά, προτίμησε να συγκλίνει προς την περιοχή και βρίσκοντας λίγο χώρο έπιασε ένα καταπληκτικό σουτ με το δεξί στέλνοντας την μπάλα ψηλά στην αριστερή γωνία του Τσέναμο, που προσπάθησε να αντιδράσει αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Με το σκορ στο 0-1 ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος (2-6 οι τελικές, 37%-63% η κατοχή της μπάλας) στο “Skoda Ξάνθη Arena”.

Η Ξάνθη κατάφερε νωρίς να ισοφαρίσει σε 1-1 με τον Ντιμιτρόφ να πλασάρει σωστά τον Ρομπέρτο μέσα από τη μεγάλη περιοχή. Η φάση ξεκίνησε από το λάθος του Μποτία με τον Βασιλακάκη να εκμεταλλεύεται και να κερδίζει την μπάλα.

Η αντίδραση του Ολυμπιακού όμως ήταν εντυπωσιακή. Μόλις ένα λεπτό αργότερα οι ερυθρόλευκοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να πάρουν το προβάδισμα με τον Ιντέγε όμως να μην βρίσκει στόχο στην κεφαλιά που έκανε.

Η πίεση των παικτών του Σίλβα αυξήθηκε και ο Ολυμπιακός έχασε αρκετές ευκαιρίες. Στο 63ο λεπτό ο Ντουρμάζ κέρδισε το πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε ο Φορτούνης εύστοχα κάνοντας το 2-1 για τους ερυθρόλευκους. Ο Έλληνας διεθνής λίγο αργότερα έκανε το 3-1 υπέρ των ερυθρολεύκων όταν από κοντά πλάσαρε σωστά μετά από πάσα του Πάρντο.