Πλατανιάς – Ολυμπιακός 1-1

Στην τελευταία του αναμέτρηση για την εφετινή Super League ο Ολυμπιακός κοντραρίστηκε με τον Πλατανιά στα Περιβόλια και αναδείχθηκε ισόπαλος με 1-1.

11210457_1070837886264560_3928375010047559121_n

Έχοντας κατακτήσει και μαθηματικά το πρωτάθλημα, ο Ολυμπιακός ταξίδεψε, την τελευταία αγωνιστική της Super League, στα Χανιά, προκειμένου να αντιμετωπίσει τον Πλατανιά, στο γήπεδο των Περιβολίων. Ο Θρύλος αναδείχθηκε ισόπαλος με 1-1 και πλέον στρέφει το ενδιαφέρον του στην τελευταία (και ιδιαίτερα σημαντική) επίσημη υποχρέωση, τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας. Ο Ολυμπιακός παρατάχθηκε με διάταξη 4-2-3-1 (με κάποιες παραλλαγές που έτειναν προς το 4-4-2) και τον Ρομπέρτο κάτω από τα δοκάρια. Στην άμυνα, από δεξιά προς τα αριστερά ήταν οι Σαλίνο, Αυλωνίτης, Σιόβας και Μαζουακού. Ο Εντινγκά με τον Μιλιβόγεβιτς ήταν στο κέντρο και μπροστά τους, σε ρόλο «δεκαριού» ήταν ο Αλεχάντρο Ντομίνγκεζ. Αριστερά και δεξιά από τον «Τσόρι» ήταν οι Μπενίτες και Φορτούνης, με τον Κώστα Μήτρογλου να είναι ο μοναδικός «καθαρός» σέντερ φορ.

Από νωρίς φάνηκε η «μορφή» που θα έπαιρνε το παιχνίδι. Ο Ολυμπιακός ανέλαβε την κατοχή και ο Πλατανιάς «οχυρώθηκε», για να αναζητήσει τις αντεπιθέσεις. Το ματς απέκτησε άμεσα ρυθμό και η μπάλα «κυλούσε» προς τις δύο εστίες. Περνούσε αρκετά, όπως πάντα, από τα πόδια του Ντομίνγκεζ, ενώ και ο Φορτούνης συνέκλινε αρκετά, προκειμένου να βοηθήσει στην ανάπτυξη. Μιλιβόγεβιτς και Εντινγκά έπαιρναν την πρώτη μπάλα από την άμυνα, με τον Σέρβο να κρατάει περισσότερο τη θέση του στα μετόπισθεν.

Ο Πλατανιάς προηγήθηκε με έναν ιδιαίτερα τυχερό τρόπο, πριν συμπληρωθούν 20 λεπτά αγώνα και μετά από λίγη ώρα ο κ. Περέιρα φώναξε κοντά του τον Ντομίνγκεζ και του μετέφερε τις εσωτερικές αλλαγές που θέλει να δει. Ο Φορτούνης πήγε προς τα αριστερά, ο Μπενίτες πιο δεξιά και πιο κοντά στον Μήτρογλου και η διάταξη άλλαξε λίγο. Ο Εντινγκά έμεινε μόνος «κόφτης», με τους Φορτούνη, «Τσόρι» και Μιλιβόγεβιτς μπροστά του. Μπενίτες και Μήτρογλου ήταν περισσότερο δίδυμο στην επίθεση πια. Μετά το 1-0 ο Πλατανιάς «ταμπουρώθηκε» πιο αποτελεσματικά, κλείνοντας χώρους προς την εστία του Ολιμπά. Ο Ολυμπιακός διατήρησε την κατοχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων, όμως δεν ήταν αποτελεσματικός στην επίθεση, παρότι έφτιαξε κάποιες ευκαιρίες. Μια εξ αυτών δεν κατέληξε για… χιλιοστά σε γκολ, περίπου 5 λεπτά πριν τελειώσει το ημίχρονο!

Ο Ρομπέρτο δεν είχε απειληθεί ιδιαίτερα κατά τη διάρκεια του αγώνα, όμως και ο Ολυμπιακός, ο οποίος κρατούσε σε εγρήγορση τον Ολιμπά, δεν είχε καταφέρει να τον νικήσει. Στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους ο Θρύλος πάτησε για τα καλά στην αντίπαλη περιοχή και έχασε, εκ νέου, μεγάλες ευκαιρίες για να ισοφαρίσει! Οι γηπεδούχοι καρδιοχτύπησαν με Μπενίτες και «Τσόρι» να αγγίζουν το γκολ. Κάπως έτσι πέρασαν τα πρώτα 45 λεπτά του αγώνα, με τον Θρύλο να βρίσκεται αδίκως πίσω στο σκορ, καθώς και ανώτερος ήταν και άτυχος στη φάση του 1-0. Το παιχνίδι είχε ενδιαφέρον και το δεύτερο μέρος αναμενόταν με αγωνία.

Το δεύτερο μέρος άρχισε με τον Ολυμπιακό απαράλλαχτο και σε πρόσωπα και σε σχήμα. Η διάταξη έμεινε σαν 4-1-3-2, με τον Μιλιβόγεβιτς να παίρνει για πρώτη φορά έναν ρόλο… δεξιού μέσου. Άτυπο. Ο Μήτρογλου με τον Μπενίτες έμειναν σαν δίδυμο στην κορυφή. Με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο Μιλιβόγεβιτς έχασε διπλή, μεγάλη ευκαιρία! Περίπου δέκα λεπτά μετά, στο 57’, ο Ντουρμάζ μπήκε αντί του Εντινγκά στο ματς και έγινε αλλαγή προσώπων, στη διάταξη του Ολυμπιακού. Ο Μιλιβόγεβιτς γύρισε «κόφτης» και ο Σουηδός άσος πέρασε δεξιά στα χαφ. Αμέσως έγινε και η δεύτερη αλλαγή του κ. Περέιρα, με τον Φορτούνη να αφήνει τη θέση του στον Χάρα και το σύστημα στο γήπεδο να αλλάζει σε 4-3-3. Ένα «εξάρι», ο Μιλιβόγεβιτς, δύο κεντρικοί, ο «Τσόρι» προς τα αριστερά και ο Ντουρμάζ προς τα δεξιά και στην επίθεση τριάδα με Χάρα δεξιά, Μπενίτες αριστερά και Μήτρογλου κορυφή.

Οι ποδοσφαιριστές του κ. Περέιρα συνέχισαν με ένταση να πιέζουν για το γκολ, όμως τα… χαλούσαν στην τελική προσπάθεια. Ο Μήτρογλου έπαιρνε αρκετές πρωτοβουλίες, όμως δεν είχε ευτυχήσει στα τελειώματα. Το φουλ επιθετικό σχήμα του κ. Περέιρα ενίσχυσε ακόμη περισσότερο η είσοδος του Φουστέρ. Στην άμυνα έμειναν τρεις, (Σιόβας, Αυλωνίτης, Σαλίνο). Μιλιβόγεβιτς, Ντομίνγκεζ, Φουστέρ και Ντουρμάζ ήταν στο κέντρο, με τον Μπενίτες να βγαίνει στα άκρα (δεξιά), τον Χάρα αριστερά και τον Μήτρογλου στην κορυφή. Ο Ντουρμάζ έπαιζε, ουσιαστικά όλη την αριστερή πτέρυγα, με τον Φουστερ να συγκλίνει κοντά στον «Τσόρι».

Στα τελευταία λεπτά η κατοχή της μπάλας παρέμεινε σε πόδια παικτών του Ολυμπιακού και η πίεση προς τον Ολιμπά συνεχίστηκε. Το γκολ της ομάδας μας ήρθε στο 87′ με τον Χάρα και παρότι ο Θρύλος πίεσε ακόμα περισσότερο για το γκολ της νίκης, το 1-1 ήταν το τελικό αποτέλεσμα της αναμέτρησης.

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ: Ολιμπά, Κουλιμπαλί, Αγκιλέρα, Μπανανά, Δημήτρης, Τετέ, Μαχαμάτ, Αζράκ, Μενδρινός (73’ Γιακουμάκης), Αποστολόπουλος (54’ Ζαραδούκας), Γουνδουλάκης (83’ Ιτούα), Τόρες.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Ρομπέρτο, Σαλίνο, Αυλωνίτης, Σιόβας, Μαζουακού (75’ Φουστέρ), Εντινγκά (57’ Ντουρμάζ), Μιλιβόγεβιτς, Ντομίνγκεζ, Μπενίτες, Φορτούνης (59’ Χάρα), Μήτρογλου.