Ολυμπιακός – ΠΑΣ Γιάννινα 2-2

Ο Ολυμπιακός όχι μόνο δεν συνήλθε μετά την ήττα από τον ΠΑΟΚ, αλλά μένοντας στο 2-2 με τον ΠΑΣ Γιάννινα στο «Καραϊσκάκη» έχασε κι άλλο έδαφος στην μάχη του τίτλου. Αποδοκιμασίες από τον κόσμο.

1177355

Οι Πειραιώτες προβλημάτισαν και πάλι με την εμφάνισή τους, γνώρισαν δεύτερη συνεχόμενη απώλεια βαθμών και κινδυνεύουν να βρεθούν ακόμα και στο -8 από την κορυφή…Με γκολ των Φορτούνη (49′ πεν.), Κασάμι (75′) τούμπαραν το ματς με τον ΠΑΣ Γιάννινα (είχε προηγηθεί με τον Μιχαήλ στο 23′), και ήλπιζαν σε ένα νέο ξεκίνημα, όμως, ο Γιάκος (88′) είπε την τελευταία κουβέντα διαμορφώνοντας το τελικό 2-2.Έντονες αποδοκιμασίες στο ημίχρονο, αλλά και στο τέλος από τον κόσμο της ομάδας. Γκρίνια, άσχημη ψυχολογία λίγες ημέρες πριν την κρίσιμη ευρωπαϊκή αναμέτρηση με την Μάλμε.

Ο αγώνας:

Το “Γεώργιος Καραϊσκάκης” δεν είχε πολύ κόσμο αυτό το βράδυ Σαββάτου. Ο Ολυμπιακός παρατάχθηκε με μία πειραματική εντεκάδα στον αγωνιστικό χώρο και ο ΠΑΣ μπήκε πιο δυνατά στο ματς και ήταν αυτός που στο πρώτο δεκάλεπτο απείλησε σφόδρα την αντίπαλη εστία. Οι ερυθρόλευκοι είχαν από νωρίς την κατοχή της μπάλας και την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που είχαν τις καλύτερες στιγμές σε αυτό το διάστημα της αναμέτρησης.

Στο 5′, ο Γιαννούλης σέντραρε από τα αριστερά, αλλά ο Ναδάλες πρόλαβε τον Ντοσεβί και απομάκρυνε την μπάλα πριν ο εξτρέμ του Ολυμπιακού γίνει επικίνδυνος. Στο 7′, ο Γιάκος βρέθηκε εκτός περιοχής αμαρκάριστος και δοκίμασε ένα πολύ καλό δεξί σουτ. Η μπάλα έσκασε μπροστά στον Ρομπέρτο, αλλά ο Ισπανός τερματοφύλακας έπεσε στη δεξιά γωνία της εστίας του και απομάκρυνε δύσκολα. Στην επαναφορά, ο Κοροβέσης δεν κατάφερε να βρει δίχτυα από θέση μέσα αριστερά στο ύψος της μικρής περιοχής. Η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ. Ο Ίλιτς εκτέλεσε το κόρνερ, στο 8′, από τα αριστερά. Η μπάλα πέρασε από όλα τα σώματα και ο Αυγενικού πετάχτηκε στο δεύτερο δοκάρι και έπιασε την προβολή, με την μπάλα να καταλήγει δίπλα από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Ρομπέρτο.

Οι παίκτες του Μίτσελ δεν μπορούσαν να βγουν ορθολογικά στην επίθεση, ενώ ο ΠΑΣ ήταν πάντα απειλητικός στην κόντρα επίθεση. Στο 16′, ο Κασάμι έστρωσε την μπάλα στον Μιλιβόγιεβιτς έξω από την περιοχή. Ο Σέρβος επιχείρησε ένα δεξί πλασέ, υποχρεώνοντας τον Βελλίδη σε πολύ καλή απόκρουση στην αριστερή γωνία της εστίας του. Οι Ηπειρώτες έφτασαν κοντά στο γκολ, στο 21′. Σε αντεπίθεση, ο Σαπαλίδης πλάσαρε φαλτσαριστά με το αριστερό μέσα από την περιοχή και ο Ρομπέρτο με έξοχη επέμβαση, με το δεξί χέρι, έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ. Στο 22′, ο Μιλιβόγιεβιτς έπεσε στο έδαφος με πρόβλημα τραυματισμού. Ο Ολυμπιακός έπαιζε με δέκα. Στο 23′, ο Ίλιτς εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά και ο Μιχαήλ πετάχτηκε στην πλάτη του Αυλωνίτη, ανοίγοντας το σκορ με κοντινή κεφαλιά (0-1). Ο στόπερ του ΠΑΣ κινήθηκε εξαιρετικά στην αντίπαλη περιοχή και ξέφυγε με ωραία προσποίηση από τον κεντρικό αμυντικό του Ολυμπιακού.

Δίκαιο προβάδισμα για τον ΠΑΣ, που είχε τις καλύτερες ευκαιρίες μέχρι εκείνο το σημείο. Στο 26′, ο Εντινγκά αντικατέστησε τον Μιλιβόγιεβιτς, ο οποίος δεν κατάφερε να συνεχίσει. Ο Ολυμπιακός δεν είχε δημιουργικότητα στο παιχνίδι του. Εξ αρχής, η ψυχολογία της ομάδας ήταν κλονισμένη, αλλά μετά το 0-1 των Ιωαννίνων έπεσε στα… τάρταρα. Στο 28′, ο Ντοσεβί γύρισε την μπάλα από τα δεξιά και ο Μπουχαλάκης σούταρε με το δεξί στην κίνηση, για να μπλοκάρει ο Βελλίδης. Στη συνέχεια, οι ερυθρόλευκοι κέρδισαν κάποια κόρνερ (εννέα συνολικά στο πρώτο μέρος), δίχως επιτυχία. Η κατοχή ήταν 65%-35% υπέρ του Ολυμπιακού, αλλά συγχρόνως και ανούσια. Η φιλοξενούμενη ομάδα κράτησε με άνεση το 0-1 και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το υπέρ της προβάδισμα. Μερίδα κόσμου των Πειραιωτών αποδοκίμασε με τη λήξη των πρώτων 45 λεπτών.

Με την έναρξη της επανάληψης, ο Γκαζαριάν αντικατέστησε τον Μπουχαλάκη. Ο Μίτσελ κατάλαβε πως η ομάδα χρειαζόταν δύο καθαρόαιμους εξτρέμ. Έτσι, ο Αρμένιος πήγε καθαρά αριστερά στη μεσοεπιθετική γραμμή, με τον Ντοσεβί να παραμένει στην άλλη πτέρυγα. Ο Ολυμπιακός είχε περισσότερη διάθεση και νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο έφτασε στην ισοφάριση. Στο 48′, ο Φορτούνης εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά. Ο Αυλωνίτης πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας, αλλά ο Σκόνδρας έπιασε από το λαιμό και τη φανέλα τον στόπερ της ομάδας του Πειραιά. Ο Μάνταλος υπέδειξε σωστά το σημείο του πέναλτι. Στο 50′, ο Φορτούνης ανέλαβε την εκτέλεση και με ψύχραιμο δεξί έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία της αντίπαλης εστίας, με τον Βελλίδη να πέφτει στην αριστερή (1-1).

Με τη σέντρα, ο Ολυμπιακός έκλεψε την μπάλα και ξεχύθηκε στην αντεπίθεση με τον Κασάμι, ο οποίος πάσαρε στον Φορτούνη, τον οποίο και έβγαλε σε θέση τετ α τετ. Ο Έλληνας μέσος σούταρε με το δεξί από το ύψος του πέναλτι, με τον Βελλίδη να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ. Στο 52′, ο Φορτούνης εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά και ο Σιόβας πήρε την κεφαλιά, με την μπάλα να περνάει ψηλά πάνω από την εστία. Στο 58′, ο Βελλίδης έκανε σημαντική απόκρουση. Ύστερα από φάση διαρκείας και ανεπιτυχή ατομική ενέργεια του Μπενίτες εντός περιοχής, η μπάλα έφτασε στον Ντοσεβί, ο οποίος σούταρε με το δεξί από το ύψος του πέναλτι. Η μπάλα έσκασε μπροστά στον Βελλίδη, ο οποίος κατάφερε με το δεξί χέρι να απομακρύνει εν τέλει τον κίνδυνο για την ομάδα του. Ο Ολυμπιακός πίεζε πολύ σε αυτό το διάστημα του αγώνα. Στο 60′, ο κορυφαίος του αγώνα, Κώστας Φορτούνης, έφυγε στην κόντρα και πάσαρε στον Ντοσεβί, ο οποίος σούταρε διαγώνια από θέση μέσα δεξιά εντός περιοχής. Ο Φορτούνης έκανε την προβολή και δεν κατάφερε να βρει την μπάλα, με αποτέλεσμα αυτή να καταλήξει άουτ.

Στο 62′, ο Φορτούνης εκτέλεσε φάουλ από κεντρική θέση εκτός περιοχής. Ο Εντινγκά πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας και έπιασε την κεφαλιά προ του Βελλίδη, αλλά αυτή πέρασε πάνω από την εστία. Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα, ο Ντάσιος πήρε τη θέση του Κοροβέση. Ο ΠΑΣ είχε πια ξεκάθαρα παθητικό ρόλο στην αναμέτρηση και δεν έβγαινε επικίνδυνα στην κόντρα επίθεση, όπως στο πρώτο ημίχρονο. Η κατοχή της μπάλας σε αυτό το διάστημα ήταν 70%-30% υπέρ του Ολυμπιακού. Στο 69′, ο Ηλιάδης πήρε τη θέση του Σαπαλίδη. Στο 70′, ο Μίτσελ προχώρησε σε μία ακατανόητη αλλαγή, αντικαθιστώντας τον Φορτούνη. Ο Διαμαντάκος πήρε τη θέση του κορυφαίου επί 70 λεπτά ποδοσφαιριστή του Ολυμπιακού.

Στο 73′, ο Γκαζαριάν εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά και ο Σιόβας πήρε την κεφαλιά προ του Βελλίδη, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από την εστία. Στο 74′, ο Ακόστα πήρε τη θέση του Στρούνα. Η λύτρωση ήρθε τελικά στο 75′ για τον Ολυμπιακό! Ο Γκαζαριάν εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά, η μπάλα πέρασε από όλα τα σώματα, και ο Κασάμι με το στήθος στο δεύτερο δοκάρι έκανε το 2-1, σπρώχνοντας την μπάλα στα δίχτυα προ του Αυγενικού! Ο Αλβανοελβετός μέσος έτρεξε προς τον πάγκο και φίλησε τον Μίτσελ, αφιερώνοντας το γκολ στον προπονητή του. Οι ερυθρόλευκοι γύρισαν το ματς στο δεύτερο ημίχρονο, με φουλ επιθετικό και πιεστικό ποδόσφαιρο. Χωρίς να “βγάλει μάτια” με την απόδοσή του, ήταν ένας κανονικός Ολυμπιακός. Στα εναπομείναντα λεπτά, οι παίκτες του Μίτσελ δεν ρίσκαραν και έπαιξαν πιο συγκρατημένα. Ο ΠΑΣ, όμως, δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Στο 87′, ο Ναδάλες σέντραρε από τα αριστερά και ο Γιάκος με δεξί πλασέ στην κίνηση από το δεύτερο δοκάρι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Οι Ηπειρώτες ισοφάρισαν σε 2-2. Ο Σιόβας δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον Γιάκο, ενώ ευθύνη φέρει και ο Ρομπέρτο, καθώς η μπάλα πέρασε από δίπλα του, στην εστία που φύλαγε. Σε πέντε λεπτά καθυστερήσεων, ο Ολυμπιακός είχε μία, πραγματικά, μεγάλη ευκαιρία με τον Ντοσεβί, το δεξί σουτ του οποίου από θέση μέσα δεξιά εντός περιοχής αποκρούστηκε από τον Βελλίδη. Νέο αρνητικό αποτέλεσμα (δεύτερο συνεχόμενο) για τον Ολυμπιακό μέσα στο “Γεώργιος Καραϊσκάκης”. Πλέον, οι ερυθρόλευκοι έχουν 24 βαθμούς σε 12 παιχνίδια και η υπόθεση-τίτλος γίνεται ακόμα πιο δύσκολη.

Ολυμπιακός (Μίτσελ Γκονθάλεθ): Ρομπέρτο, Μιλιβόγιεβιτς (26′ Εντινγκά), Κασάμι, Μπουχαλάκης (46′ Γκαζαριάν), Γιαννούλης, Σιόβας, Αυλωνίτης, Φορτούνης (70′ Διαμαντάκος), Μπενίτες, Σαλίνο, Ντοσεβί.

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Μιχαήλ, Γιάκος, Ίλιτς, Χαρίσης, Ναδάλες, Αυγενικού, Στρούνα (74′ Ακόστα), Κοροβέσης (62′ Ντάσιος), Σκόνδρας, Σαπαλίδης (69′ Ηλιάδης).