Ολυμπιακός – Ατρόμητος 2-1

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 2-1 του Ατρομήτου για την 22η αγωνιστική της Super League.

post_game_olympiacos_vs_atromitos_01_2525x1292

Ο Θρύλος συνέχισε με νίκες και την 22η αγωνιστική της Super League, αφού επικράτησε του Ατρομήτου με 2-1. Σκόρερ της ομάδας μας ήταν οι Αφελάι και Μήτρογλου και πλέον οι Πειραιώτες έχουν οκτώ βαθμούς διαφορά από την δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Ο Ολυμπιακός μας έχει μπροστά του έναν δύσκολο μήνα. Οι συνεχόμενες υποχρεώσεις κάνουν τον Βίτορ Περέιρα να προβαίνει σε αλλαγές στην ενδεκάδα, όταν έχει τη δυνατότητα. Με τον τρόπο αυτό μπορεί να μοιράσει τον χρόνο συμμετοχής και να κοντρολάρει λίγο την κόπωση των ποδοσφαιριστών του. Αυτό έκανε και κόντρα στον Ατρόμητο, εμπιστευόμενος παίκτες που δεν έχουν παίξει τόσο πολύ. Ο Μέγιερι ήταν κάτω από τα δοκάρια. Στην άμυνα ήταν δεξιά ο Σαλίνο, αριστερά ο Γιαννούλης και στόπερ, μαζί με τον Αυλωνίτη, ήταν ο Φελίπε Σαντάνα, ο οποίος έκανε ντεμπούτο με τη φανέλα του Θρύλου! Ο Μανιάτης ήταν, μαζί με τον Μιλιβόγεβιτς, στον άξονα, ενώ μπροστά τους, σε ελεύθερο ρόλο, ήταν ο Ντομίνγκεζ. Στις πτέρυγες ήταν δεξιά ο Ντουρμάζ, αριστερά ο Αφελάι και στην κορυφή της επίθεσης ήταν ο Κώστας Μήτρογλου.

Πριν την έναρξη του ματς τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή, στη μνήμη των θυμάτων της Θύρας 7. Σε λίγες ημέρες θα διεξαχθεί το μνημόσυνο, όπως κάθε χρόνο και πριν τη σέντρα του αγώνα με τον Ατρόμητο οι δύο ομάδες, αλλά και ο κόσμος, τίμησαν με το δικό τους τρόπο τα αδικοχαμένα 21 παιδιά, στις 8/2/1981.

Ο Ατρόμητος δεν είναι μια ομάδα που κλείνεται. Αμυνόταν συνετά, γνωρίζοντας ότι απέναντί του ήταν η καλύτερη ομάδα στην Ελλάδα, ο Ολυμπιακός. Οι ποδοσφαιριστές του κ Περέιρα προσπάθησαν από νωρίς να κοντρολάρουν τον ρυθμό του αγώνα και να πιέσουν την άμυνα του Ατρόμητου. Με τον Μανιάτη και τον Μιλιβόγεβιτς να παίρνουν την πρώτη μπάλα, η οργάνωση του παιχνιδιού περνούσε πολύ από τον άξονα. Από τον Ντομίνγκεζ “έσπαγε” ιδιαίτερα άνετα στα άκρα, όπου ο Ντουρμάζ και ο Αφελάι ήταν ιδιαίτερα κεφάτοι. Ο Ολυμπιακός κρατούσε, εν πολλοίς, την μπάλα στην κατοχή του και έκανε το παιχνίδι του. Απειλούσε, δίχως όμως να έχει κάνει “κλασική” ευκαιρία, μέχρι το ημίωρο. Η ανωτερότητα απέφερε καρπούς ακριβώς σε εκείνο το σημείο! Ο Θρύλος με πολύ ωραία επίθεση, πήρε προβάδισμα στο σκορ και πλέον κρατούσε τα ηνία του αγώνα σταθερά στα χέρια του.

Οι παίκτες του Θρύλου έτρεξαν να αφιερώσουν το γκολ στον Κούλη Δουρέκα! Ένα γκολ το οποίο έδωσε ακόμη μεγαλύτερη ώθηση στους ποδοσφαιριστές του Βίτορ Περέιρα, οι οποίοι συνέχισαν να πιέζουν και να προσπαθούν να κλείσουν τον Ατρόμητο στα καρέ του, για το υπόλοιπο του παιχνιδιού. Στόχος, φυσικά, ήταν και ένα δεύτερο γκολ, προκειμένου να διασφαλιστεί η νίκη. Με την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους ο Θρύλος διατηρούσε το υπέρ του 1-0 με άνεση, ενώ απώλεσε ευκαιρίες για να πετύχει και περισσότερα γκολ. Μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο του πρώτου ημιχρόνου ο Ολυμπιακός απειλούσε για γκολ.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τον Θρύλο να μην κάνει αλλαγές. Το παιχνίδι της ομάδας μας συνέχισε να βασίζεται επάνω στην πίεση, την ταχύτητα και την τεχνική, η οποία βοηθούσε στην καλή ανάπτυξη και τη συχνή δημιουργία ευκαιριών. Ο Μανιάτης ήταν ιδιαίτερα ανεβασμένος, δείχνοντας έτοιμος να οδηγήσει, με το περιβραχιόνιο του αρχηγού, τον Ολυμπιακό, σε μια νίκη στην Τούμπα, η οποία θα αποσπάσει την ομάδα μας στη βαθμολογία, δίνοντάς της σαφές σμα στην “μάχη” του τίτλου! Πολύ θετικός ήταν στο ντεμπούτο του με τον Ολυμπιακό ο Σαντάνα. Πραγματικό “θηρίο” στην άμυνα, γρήγορος και ιδιαίτερα κινητικός, με την μπάλα στα πόδια! Λίγο πριν το 70′ ο Αφελάι βγήκε και μπήκε ο Ντοσεβί, ενώ ο “Τσόρι” άφησε τη θέση του στον Φορτούνη. Αποθέωση στο Καραϊσκάκη. Ο κόσμος του Ολυμπιακού εξέφρασε την αγάπη του προς τον… παλιό Ντομίνγκεζ και τον νέο Φορτούνη!

Ο Ντοσεβί πέρασε αριστερά και ο Φορτούνης “δεκάρι”. Από τα πρώτα λεπτά κιόλας ο νεαρός άσος του Ολυμπιακού έδειξε την κλάση του, απλώνοντας το παιχνίδι του Θρύλου. Σέρβιρε, μάλιστα το 2-0. Ο Ολυμπιακός έφτασε σε αυτό λίγο μετά το 70′ και “καθάρισε” τη νίκη και το +8 από τον ΠΑΟΚ. Έδειξε έτοιμος για το 42ο, για το οποίο όμως υπάρχει ακόμη δρόμος! Ο Ολυμπιακός πρέπει συνεχώς να αποδεικνύει ότι είναι ο καλύτερος. Οφείλει σε κάθε αγώνα να στέλνει το μήνυμά του προς τους διώκτες του, ότι ο τίτλος είναι δική του υπόθεση! Λίγο μετά το 75′ ο κ. Περέιρα έκλεισε τις αλλαγές του, βάζοντας στο ματς τον Κασάμι, αντί του Μανιάτη, ο οποίος καταχειροκροτήθηκε. ο Κασάμι πήγε στον άξονα, δίπλα στον Μιλιβόγεβιτς. Ο Ατρόμητος προβλημάτισε την ομάδα μας με το γκολ του Λέιτε στο 82′, όμως ο Θρύλος είχε τον έλεγχο του αγώνα. Μέχρι το τέλος του ματς δεν άλλαξε κάτι και ο Ολυμπιακός επικράτησε με 2-1, έχοντας πλέον οκτώ βαθμούς διαφορά από την δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα!

ΤΟ “ΦΙΛΜ” ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

8′ Συρτό σουτ του Ντουρμάζ από δεξιά, με το αριστερό πόδι, η μπάλα ελάχιστα έξω από την εστία του Γκρομπούνοφ.

15′ Φάουλ του Ντομίνγκεζ από αριστερά, η μπάλα κόντραρε στο τείχος και η άμυνα του Ατρόμητου απομάκρυνε!

21′ Κόρνερ του Ντομίνγκεζ, ο Γκορμπούνοφ πρόλαβε για… χιλιοστά τον Σαντάνα, ο οποίος ήταν έτοιμος να σκοράρει με κεφαλιά!

30′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ!! 1-0 ο Θρύλος!! Σέντρα του Ντομίνγκεζ από τα αριστερά, στο δεύτερο δοκάρι, εκεί όπου ο Αφελάι πήρε την κεφαλιά, πρρος την αντίθετη μεριά του τέρματος και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ατρόμητου!

39′ Δυνατό σουτ του Μήτρογλου από τα δεξιά μέσα στην περιοχή, ο Γκορμπούνοφ απέκρουσε και με δεύτερο γύρισμα ο “Μητρογκόλ” αστόχησε.

45’+ Εκτέλεση φάουλ του Ντουρμάζ από τον άξονα, με την μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων.

51′ Τρομερό σουτ του “Τσόρι” από πλεονεκτική θέση, λίγο έξω από την περιοχή και κεντρικά, η μπάλα ελάχιστα πάνω από τα δοκάρια της εστίας του Ατρόμητου!!

59′ Τρομερή ανάπτυξη από τον Θρύλο, δια ποδός Μανιάτη, Αφελάι, Ντουρμάζ, με τον τελευταίο να συγκλίνει από δεξιά και να σουτάρει, για να δει την μπάλα να κοντράρει και να περνάει ελάχιστα έξω από την εστία του Ατρόμητου, κόρνερ!

73′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ!! 2-0 για τον Θρύλο!! Φάουλ σε καλή θέση, ο Φορτούνης έστρωσε στον Μήτρογλου και εκείνος με ωραίο σουτ νίκησε τον Γκορμπούνοφ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα!!

82′ Αντεπίθεση για τον Ατρόμητο και ο Λέιτε από κοντά πλάσαρε εύστοχα, μειώνοντας το σκορ για τον Ατρόμητο σε 2-1.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Μέγιερι, Σαλίνο, Αυλωνίτης, Σαντάνα, Γιαννούλης, Μιλιβόγεβιτς, Μανιάτης (77′ Κασάμι), Ντομίνγκεζ (69′ Φορτούνης), Ντουρμάζ, Αφελάι (69′ Ντοσεβί), Μήτρογλου.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Γκορμπούνοφ, Κούρος, Αγκουαζί, Φυτανίδης, Μπρίτο (63′ Λέιτε), Παπάζογλου (77′ Ναπολεόνι), Νάστος (42′ Κιβρακίδης), Μπάλλας, Δημούτσος, Ούμπιντες, Λαζαρίδης.