Ολυμπιακός – Άρης 1-0

Ο Ολυμπιακός κάνοντας… αγγαρεία, σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά ματς και για τις δύο ομάδες, κέρδισε τον Άρη με 1-0, χάρη στο γκολ του Βαλντές στο 84′. Κακή εμφάνιση από τους Πειραιώτες, απογοήτευσαν με την απόδοση τους.

1095747Σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά ματς και για τις δύο ομάδες, καθώς ο Ολυμπιακός έχει εξασφαλίσει το Πρωτάθλημα και ο Άρης έχει και μαθηματικά υποβιβαστεί, οι Πειραιώτες κέρδισαν τους Θεσσαλονικείς με 1-0 στο “Γεώργιος Καραϊσκάκης”, για την 32η αγωνιστική της Super League. Το γκολ για τους ερυθρόλευκους το σημείωσε ο Νέλσον Βαλντές στο 32′  με προβολή μέσα στην μεγάλη περιοχή. Παρά τη νίκη, η ομάδα του Μίτσελ απογοήτευσε με την απαράδεκτη εμφάνιση της, καθώς οι παίκτες έδειχναν να κάνουν… αγγαρεία στον αγωνιστικό χώρο, έχοντας όλοι τους κακή απόδοση. Σε αυτό μπορεί να έπαιξε ρόλο η έλλειψη κινήτρου, αλλά οι ποδοσφαιριστές οφείλουν να σοβαρευτούν και ανεβάσουν ρυθμό ενόψει των αναμετρήσεων που ακολουθούν στο Κύπελλο κόντρα στον ΠΑΟΚ.

O αγώνας:

Παρά το 75% (!) σε κατοχή μπάλας που παρουσίασε κατά την διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός έμοιαζε ασύνδετος και δίχως ρυθμό στον αγωνιστικό χώρο. Μάλιστα ελέω Ρομπέρτο και… οριζόντιου δοκαριού, ο Άρης θα μπορούσε να έχει φτάσει στην επίτευξη παραπάνω του ενός τερμάτων, με τον Παπαδόπουλο να έχει προβλήματα απέναντι στον Μανιά.

Η πρώτη καλή στιγμή ανήκε στους γηπεδούχους, με τους Πέρες, Βαλντές και Ντομίνγκες να αλλάζουν υπέροχα την μπάλα στο 18′, αλλά τον Γιαννίτση να βάζει σωτήρια κόντρα στον Αργεντίνο.

Ο Μπακασέτας τρία λεπτά αργότερα βρήκε κάθετα τον Μανιά, αυτός πέρασε τον Παπαδόπουλο αλλά ο Ρομπέρτο επενέβη εντυπωσιακά στην βολίδα του φορ των “κιτρίνων”. Ο Διούδης στο 27′ δεν αιφνιδιάστηκε στο μακρινό σουτ του Χολέμπας και στο 30′ ο Μανιάς βγήκε στην πλάτη του Παπαδόπουλου αλλά η προβολή του σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Ολυμπιακού.

Ένα λεπτό μετά, ο Ρομπέρτο… απογειώθηκε και είπε “όχι” στο σουτ του Βαγκέλι από πλάγια θέση. Στο 40′ ο Μανιάς κακώς υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ, την στιγμή που θα έβγαινε απέναντι στον Ισπανό γκολκίπερ, με την άμυνα των Πειραιωτών να έχει σοβαρά προβλήματα λειτουργίας. Σκορ ημιχρόνου 0-0, με τους φιλοξενούμενους να κλέβουν τις εντυπώσεις.

Ο Μίτσελ άλλαξε στην ανάπαυλα δύο παίκτες (Μανιάτης και Κάμπελ πήραν τις θέσεις των Σάμαρη και Βέργου αντίστοιχα), ωστόσο η κατάσταση δεν βελτιώθηκε ιδιαίτερα για τους Πειραιώτες, που συνέχιζαν να παρουσιάζουν σημαντικές δυσκολίες στην δημιουργία φάσεων.

Αντίθετα ο Άρης στεκόταν πολύ καλά στο γήπεδο και εξακολουθούσε να είναι επικίνδυνος στις αντεπιθέσεις, εκθέτοντας την αντίπαλη άμυνα, δίχως όμως να φτάνει στην επίτευξη κάποιου τέρματος. Στο 77′ ο Εντινγκά με σουτ εκτός περιοχής έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ από το αριστερό παραθυράκι του Διούδη, με τον Ολυμπιακό να μην βρίσκει τρόπο να απειλήσει εντός περιοχής.

Την μοναδική φορά που το πέτυχε, βρήκε το γκολ με τον Βαλντές σκόρερ στο 84′. Ο Χολέμπας από αριστερά, στην μοναδική ίσως καλή του ενέργεια σε όλο το 90λεπτο, σέντραρε δυνατά στην περιοχή και ο Παραγουανός υπό πίεση και με προβολή νίκησε τον Διούδη για το 1-0. Στο επόμενο λεπτό ο Ηρακλής αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη για επικίνδυνο μαρκάρισμα στον Μανιάτη.

Ολυμπιακός (Μίτσελ): Ρομπέρτο, Σαλίνο, Παπάζογλου, Παπαδόπουλος, Χολέμπας, Σάμαρης (46′ Μανιάτης), Εντινγκά, Πέρες, Ντομίνγκες (61′ Στσέποβιτς), Βέργος (46′ Κάμπελ), Βαλντές.

Άρης (Κάκογλου): Διούδης, Γιαννίτσης, Καραγκούνης (87′ Νταμαρλής), Σουνάς (74′ Καμινιώτης), Τριανταφυλλάκος, Μπακασέτας (79′ Ψυχογιός), Βαγκέλι, Μανιάς, Βλάχος, Ηρακλής, Μπουγαΐδης.