Μεγάλη νίκη της Κ17 επί της ΑΕΚ

Με 3-1 πέρασε από το Γαλάτσι ο Ολυμπιακός Κ17 κόντρα στην ΑΕΚ, για τη 19η αγωνιστική της Super League.

Οι παίκτες του Δημήτρη Μαυρογενίδη, επιβεβαίωσαν την ανωτερότητά τους, που προκύπτει και από τη θέση των δύο ομάδων στη βαθμολογία, αυξάνοντας ακόμα περισσότερο τη διαφορά τους από τον δεύτερο.

Το σκορ άνοιξε στο 17’ ο Κατσογιάννης μετά από ασίστ του Γιαλεδάκη, το ημίχρονο πάντως ολοκληρώθηκε στο 0-2, αφού το τέρμα του Σταμούλη στο 33ο λεπτό, έστειλε τις ομάδες στα αποδυτήρια με δύο γκολ διαφορά. Η ΑΕΚ κατάφερε να μειώσει στο 52’ μετά από προσπάθεια του Μιχόπουλου, ωστόσο η απάντηση ήρθε άμεσα από τους Πειραιώτες, με τον Λιοφάγο και τον Συρμή να συνεργάζονται στο 58’ για να πετύχει ο δεύτερος το 1-3 στο 58’.

Οι «ερυθρόλευκοι», που αφιέρωσαν τη νίκη στα θύματα της Θύρας 7, ανέβηκαν στους 50 βαθμούς και με ματς περισσότερο, βρίσκονται στο +16 από τον δεύτερο Αστέρα Τρίπολης.

Ολυμπιακός (Μαυρογενίδης): Γραμματικάκης, Φρέρης (Σταυρόπουλος 72’), Λιοφάγος, Γιαλεδάκης, Κατσογιάννης, Ντόη (Χρήστου 72’), Σπυριδάκης (Λύγκας 82’), Πάστρας, Σταμούλης, Συρμής (Κασέμι 72’), Κίτσος (Ποιμενίδης 82’).