Κέρκυρα – Ολυμπιακός 0-4

Με χορταστική εμφάνιση, τέσσερα γκολ και πολλές χαμένες ευκαιρίες, ο Ολυμπιακός έκανε εύκολο το μεσημέρι του στην Kέρκυρα (4-0), προσπέρασε τον ΠΑΟΚ και τον περιμένει στο Φάληρο στο ντέρμπι κορυφής.

1174067

Ο φρεσκαρισμένος Ολυμπιακός επικράτησε με άνεση της Κέρκυρας στο ΕΑΚ, χάρη σε γκολ των Φουστέρ (19’), Τσόρι (50’ πεν., 85’) και Ελαμπντελαουΐ (58’).

Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν το προβάδισμα χάρη σε εξαιρετική προσωπική ενέργεια του Μπενίτες, που δεν δυσκολεύτηκε να την τελειώσει ο Φουστέρ και έκτοτε ακολούθησε ένας επιθετικός μονόλογος.

Ο Τσόρι ευστόχησε από την άσπρη βούλα (λανθασμένη υπόδειξη από τον Δημητρόπουλο), με τον Αργεντινό να γράφει και το τελικό 4-0 με υπέροχη προσωπική ενέργεια. Ενδιάμεσα ο Ελαμπντελαουϊ σκόραρε έπειτα από εξαιρετική μεταβίβαση του Φορτούνη.

10405462_10152874723490185_1938240092826729870_n

Ο αγώνας:

Οι ερυθρόλευκοι μπήκαν με διάθεση στο ματς, με σκοπό να πετύχουν ένα γρήγορο γκολ και να βάλουν από νωρίς τις βάσεις για τη νίκη. Η Κέρκυρα περιορίστηκε από την αρχή σε παθητικό ρόλο στην αναμέτρηση, παίζοντας με όλους τους παίκτες πίσω από την μπάλα. Μόλις στο 7ο λεπτό, ο Κασάμι σούταρε με το αριστερό εκτός περιοχής και υποχρέωσε τον Σέτκους σε πολύ καλή επέμβαση. Τρία λεπτά αργότερα (10′), ήταν η σειρά του Μιλιβόγιεβιτς να απειλήσει, ύστερα από εκτέλεση φάουλ εκτός περιοχής, με τον τερματοφύλακα της γηπεδούχου ομάδας να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια. Η πρώτη επίσκεψη της Κέρκυρας στα καρέ των Πειραιώτων έγινε στο 16ο λεπτό, με τον Γκόμες να σουτάρει με το δεξί από δεξιά της περιοχής και τον Ρομπέρτο να μπλοκάρει εύκολα την μπάλα. Η υπεροχή του Ολυμπιακού καρποφόρησε στο 19ο λεπτό. Ο Μπουχαλάκης έκανε το γέμισμα προς τον Μπενίτες, ο οποίος πήρε την μπάλα από τα αριστερά και κινήθηκε προς την περιοχή. Ο Παραγουανός επιθετικός ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο του Παρασκευαΐδη και την κατάλληλη στιγμή επιχείρησε το παράλληλο γύρισμα προς το ύψος της μικρής περιοχής. Εκεί, ήταν ο Φουστέρ, ο οποίος με δεξί πλασέ στην κίνηση έστειλε την μπάλα στα ανυπεράσπιστα δίχτυα, ανοίγοντας το σκορ (0-1)! Αυτό είναι το πρώτο γκολ του Ισπανού μεσοεπιθετικού στο Πρωτάθλημα της φετινής σεζόν.

Ο Ολυμπιακός είχε πάρει τα πάνω του, το ίδιο και ο Μπενίτες. Στο 22′, ο 22άχρονος επιθετικός επιχείρησε το γυριστό σουτ με το αριστερό εντός περιοχής, η μπάλα κόντραρε σε αντίπαλο, με τον Σέτκους να διώχνει ενστικτωδώς. Στο 24′, ο Φουστέρ έστρωσε την μπάλα στον Κασάμι, ο οποίος πλάσαρε στην κίνηση με το αριστερό από το ύψος της μεγάλης περιοχής και σε θέση μέσα αριστερά, με τον Σέτκους να απομακρύνει την μπάλα σε κόρνερ. Στο 25′, ο Μπενίτες ελίχθηκε υπέροχα και σούταρε με το δεξί από το ύψος της μεγάλης περιοχής, με την μπάλα να περνάει δίπλα από το αριστερό δοκάρι της αντίπαλης εστίας. Μία απίστευτη ενέργεια του Ντοσεβί από τα δεξιά, είχαμε στο 27′. Ο εξτρέμ του Ολυμπιακού άδειασε υπέροχα δύο αντιπάλους του, μετέπειτα έναν τρίτο, κάνοντας το παράλληλο γύρισμα. Αρχικά, απέκρουσε ο Σέτκους, ενώ στη συνέχεια ο Χαβίτο απομάκρυνε την μπάλα με το κεφάλι σε κόρνερ. Στο 32′, για τρίτη φορά στο ματς, ο Κασάμι δοκίμασε το αριστερό του πόδι, με την μπάλα να καταλήγει άουτ στο σουτ του Αλβανοελβετού μέσου. Στο 34′, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα έφτασε στον Φουστέρ, αυτός σούταρε από κοντά με το αριστερό στην κίνηση από το ύψος του πέναλτι, αλλά ο Σέτκους με δυσκολία κατάφερε να αποκρούσει και να διατηρήσει το 0-1. Στο 40′, ο Κασάμι επιχείρησε τέταρτο σουτ στο ματς εκτός περιοχής, πάλι με το αριστερό, με την μπάλα να καταλήγει άουτ, περνώντας δίπλα από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Σέτκους. Η Κέρκυρα απείλησε στο 42′, με τον Κρητικό να πιάνει το αριστερό σουτ στην κίνηση μέσα από την περιοχή και να την μπάλα να περνάει άουτ. Με την έναρξη του δεύτερου μέρους, ο Μίτσελ προχώρησε σε δύο αλλαγές. Προφανώς, δεν είχε μείνει ικανοποιημένος με την απόδοση των δύο Κασάμι και Ντοσεβί. Τον πρώτο αντικατέστησε ο Ντομίνγκες και τον δεύτερο ο Φορτούνης. Στο 49′, ο διαιτητής Δημητρόπουλος υπέδειξε πέναλτι υπέρ του Ολυμπιακού, για απλωμένο χέρι του Γκόμες. Ο Ντομίνγκες, στο 50′, ανέλαβε την εκτέλεση, “γράφοντας” το 2-0. Ο Ολυμπιακός είχε τον απόλυτο έλεγχο στην αναμέτρηση και δημιουργούσε διαδοχικές ευκαιρίες για γκολ. Στο 53′, ο Μιλιβόγιεβιτς σούταρε στην κίνηση με το δεξί εκτός περιοχής, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ από τα αριστερά, με την μπάλα να καταλήγει άουτ. Στο 55′, ο Φορτούνης μπήκε στην περιοχή και έκανε το γύρισμα από τα αριστερά, με τον Φουστέρ να σουτάρει δυνατά με το δεξί και την μπάλα να περνάει εκτός εστίας. Το 3-0 για τον Ολυμπιακό σημειώθηκε στο 58ο λεπτό. Ο Φορτούνης με έξοχη μπαλιά με το δεξί τροφοδότησε τον Ελαμπντελαουί, ο οποίος έφυγε στην πλάτη της άμυνας και με αριστερό σουτ από το ύψος του πέναλτι βρήκε δίχτυα. Αυτό είναι το πρώτο γκολ του Νορβηγού δεξιού μπακ-χαφ με τη φανέλα της ομάδας του Πειραιά.

10427353_10152874723455185_4571445933898125685_n

Στο 60′, ο Ντομίνγκες έφυγε στην αντεπίθεση μετά τη μεταβίβαση της μπάλας από την άμυνα. Ο Αργεντινός επιχείρησε το ψηλοκρεμαστό σουτ με το αριστερό, με την μπάλα να παίρνει ύψος και να καταλήγει πάνω από την εστία. Στο 64′, ο Σιόβας αντικατέστησε τον Μποτία. Ο 26άχρονος Έλληνας αμυντικός είχε να παίξει σε αγώνα του ελληνικού Πρωταθλήματος από τις 21 Δεκεμβρίου 2013 και την εκτός έδρας αναμέτρηση με τον Απόλλωνα Σμύρνης (0-5). Τελευταία του συμμετοχή σε ματς οποιουδήποτε θεσμού ήταν στις 20 Οκτωβρίου 2014 και το εντός έδρας ματς με τον Πανιώνιο για το Κύπελλο Ελλάδας (1-1). Η πρώτη σημαντική ευκαιρία της Κέρκυρας χάθηκε στο 69′. Ο Ομπράντοβιτς, ο οποίος είχε μπει στο ματς δύο λεπτά νωρίτερα, σούταρε με το δεξί από τα αριστερά της περιοχής, υποχρεώνοντας τον Ρομπέρτο στην πρώτη απόκρουσή του.

Τα εναπομείναντα λεπτά ήταν μία τυπική διαδικασία. Στο 71′, ο Μπουχαλάκης έκανε το γύρισμα από τα αριστερά και ο Μπενίτες έπιασε την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι όντας αμαρκάριστος, αλλά η προσπάθειά του ήταν ανεπιτυχής. Δεν βρήκε όπως θα ήθελε την μπάλα, η οποία έφυγε μακριά από την εστία. Η Κέρκυρα… ξεθάρρεψε προς το φινάλε και στο 75′ ο Σάντσεθ έχασε ανεπανάληπτο τετ α τετ. Ο μεσοεπιθετικός των γηπεδούχων βρέθηκε απέναντι από τον Ρομπέρτο, πλασάροντας με το δεξί, αλλά ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού είχε βγει έγκαιρα και απομάκρυνε την μπάλα. Στο 80′, ο Μπενίτες είχε μία ακόμα ευκαιρία για γκολ και ένα ακόμα άσχημο τελείωμα. Ο Παραγουανός επιθετικός στόπαρε με το στήθος και βρέθηκε απέναντι στον Σέτκους, αλλά το αριστερό σουτ που επιχείρησε από θέση μέσα αριστερά εντός περιοχής δεν βρήκε στόχο.

Στο 83′, ο Φορτούνης σέντραρε από θέση μέσα εκτός περιοχής, με τον Σιόβα να πιάνει την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι και την μπάλα να καταλήγει άουτ. Δύο λεπτά αργότερα (85′), ο Ντομίνγκες διαμόρφωσε το τελικό 4-0 για τον Ολυμπιακό. Με ωραία ατομική ενέργεια πέρασε δύο αντιπάλους του και πλάσαρε με το αριστερό από το ύψος της μικρής περιοχής. Με τα δύο γκολ που πέτυχε, ο Αργεντινός έφτασε τα πέντε γκολ στο φετινό Πρωτάθλημα. Στο 94′, ο “Τσόρι” έχασε τεράστια ευκαιρία για να πετύχει το πρώτο του χατ-τρικ με την ερυθρόλευκη: σε αντεπίθεση, ο Μπενίτες πάσαρε με το αριστερό στον Ντομίνγκες, ο οποίος κοντρόλαρε την μπάλα και “τσίμπησε” την μπάλα με το δεξί, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Κέρκυρα (Μιχάλης Γρηγορίου): Σέτκους, Βενέτης, Παρασκευαΐδης, Ρόχας, Γκόμες, Καρντόζο (67′ Ομπράντοβιτς), Μαρκόβσκι (68′ Γεωργακόπουλος), Κρητικός, Κόντος, Χαβίτο (74′ Σάντσεθ), Ανδρεόπουλος.

Ολυμπιακός (Μίτσελ Γκονθάλεθ): Ρομπέρτο, Μποτία (64′ Σιόβας), Μιλιβόγιεβιτς, Κασάμι (46′ Ντομίνγκες), Ελαμπντελαουί, Μπουχαλάκης, Φουστέρ, Αυλωνίτης, Μαζουακού, Μπενίτες, Ντοσεβί (46′ Φορτούνης).