Καλλονή – Ολυμπιακός 0-5

Με ξέσπασμα στο β’ ημίχρονο και όαση τον Μπενίτες, που πέτυχε δύο γκολ, ο Ολυμπιακός πέρασε σαν σίφουνας (0-5) από την έδρα της Καλλονής και ανέβηκε στην κορυφή!

ÌÐÅÍÉÔÅÓ ÊÁËËÏÍÇ - ÏËÕÌÐÉÁÊÏÓ  BENITEZ  KALONI - OLYMPIAKOS (SUPERLEAGUE 2014-2015)

Καμιά διάθεση για δώρα δεν είχε ο Ολυμπιακός!

Και με καταιγιστικό δεύτερο ημίχρονο, όπου σημείωσε καρέ γκολ, δύο από τον Μπενίτες (65’, 72’), κι ένα από Τσόρι (63΄πεν.) και Μπουχαλάκη (78’) διέλυσε την Καλλονή με σκορ 5-0 στη Μυτιλήνη!

Αυτή ήταν η τρίτη συνεχόμενη νίκη για τους «ερυθρόλευκους» που αποχαιρέτησαν το 2014 με μια ελκυστική εμφάνιση (για 45 λεπτά) και πάτησαν ξανά στην κορυφή του ελληνικού πρωταθλήματος, μπροστά από τον ΠΑΟΚ που αύριο φιλοξενείται στην έδρα του Λεβαδειακού.

Εξαιρετική εμφάνιση από τον Μπενίτες, που είχε ακόμα μία ασίστ και δοκάρι, ενώ το δρόμο για τη νίκη είχε ανοίξει ο Μανιάτης (11’).

Συγκινητικές στιγμές στο φινάλε και standing ovation για τον Ερίκ Αμπιντάλ, στο τελευταίο παιχνίδι της καριέρας του Γάλλου άσου.

Ο αγώνας

Τσαμπούρης, Καμαρά, Βαλλιός, Κεϊτά, Χουάνμα, ήταν οι σημαντικές απουσίες, πέντε τον αριθμό, που είχε να αντιμετωπίσει η ΑΕΛ Καλλονής μπαίνοντας στην αναμέτρηση με τον Ολυμπιακό. Ο Γιάννης Ματζουράκης παρέταξε την καλύτερη δυνατή ενδεκάδα που θα μπορούσε βάσει των παικτών που δεν είχε στην διάθεση του, ωστόσο είδε και τον Στεβάνοβιτς να νιώθει ενοχλήσεις στο ζέσταμα, με τον Χίμο Ναβάρο να παίρνει εντέλει την θέση του στο αρχικό σχήμα.

Μποτία, Μιλιβόγεβιτς, Ντουρμάζ, Φουστέρ, Σαλίνο, Αυλωνίτης και Αφελάι ήταν οι παίκτες που για διάφορους λόγους έμειναν στον Πειραιά για τον Ολυμπιακό, με τον Μίτσελ για πρώτη φορά στη σεζόν να ξεκινάει με δίδυμο τους Μήτρογλου – Μπενίτες στην γραμμή κρούσης.

Οι γηπεδούχοι κάθε άλλο παρά σκοπό να κλειστούν και να περιμένουν είχαν. Με επιθετική άμυνα και πίεση που ξεκινούσε λίγα μέτρα κάτω από την σέντρα, θέλησαν να αιφνιδιάσουν τους αντιπάλους τους. Και λίγο έλειψε να τα καταφέρουν μόλις στο 2ο λεπτό, αλλά ο Ρομπέρτο σταμάτησε το σουτ του Μίνγκα μέσα από την περιοχή.

Ο Ολυμπιακός ευτύχησε να προηγηθεί στην πρώτη του καλή στιγμή στο ματς. Σέντρα του Μαζουακού από αριστερά και ο Μανιάτης βγαίνοντας ως έξτρα επιθετικός από την πίσω γραμμή, βρίσκει δίχτυα (12ος σκόρερ του Ολυμπιακού στο φετινό πρωτάθλημα) με κεφαλιά στο 11′, για το 0-1.

Γεγονός που ουδόλως πτόησε την Καλλονή, καθώς συνέχιζε να πρεσάρει και να απειλεί την εστία του Ρομπέρτο. Ο Αμπιντάλ με καταπληκτική επέμβαση πρόλαβε τον Λεοζίνιο πριν εκτελέσει από το σημείο του πέναλτι (17′), με τον Βραζιλιάνο να βλέπει λίγο αργότερα (24′) τον Ισπανό γκολκίπερ του Ολυμπιακού να του στερεί το γκολ με τρομερή επέμβαση σε σουτ από τα 20 μέτρα.

Ο… εξοντωτικός ρυθμός των πρώτων λεπτών σταδιακά μετριάστηκε και ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που είχε την επόμενη μεγάλη ευκαιρία στο ματς, αλλά ο Μήτρογλου ολομόναχος αστόχησε με το κεφάλι από τα τρία μέτρα. Χαρακτηριστική ήταν η αντίδραση του προέδρου των Πειραιωτών, Βαγγέλη Μαρινάκη, που δεν πίστευε την χαμένη ευκαιρία του Έλληνα διεθνή στράικερ. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι δραστήριοι, ωστόσο τίποτα δεν άλλαξε έως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Με την έναρξη της επανάληψης ο Μήτρογλου απείλησε εκτός περιοχής, αλλά ο Χογκ ήταν στη σωστή θέση. Ο ρυθμός στα πρώτα λεπτά δεν ήταν ιδιαίτερα υψηλός, με τον Ολυμπιακό να επιχειρεί να δώσει ηρεμία στο παιχνίδι του μέσα από πάσινγκ γκέιμ. Η Καλλονή δεν βολευόταν σε αυτό το στυλ και προσπαθούσε να ανεβάσει το τέμπο του αγώνα, δίχως όμως να βρίσκει τους ίδιους χώρους σε σχέση με το πρώτο 45λεπτο.

Ο Χογκ είχε μια ακόμη εξαιρετική επέμβαση, αυτή τη φορά σε σκαστή κεφαλιά του Μπενίτες (60′), με τον Ολυμπιακό να έχει επιβάλλει στο ματς τον ρυθμό που ήθελε. Με υπόδειξη του επόπτη, ο Μήτσιος καταλόγισε πέναλτι για χέρι του Πιπίνη σε γύρισμα του Μπενίτες, με τον Ντομίνγκες ψύχραιμο από την άσπρη βούλα να σημειώνει το 0-2 στο 63′. Δύο λεπτά αργότερα οι “ερυθρόλευκοι” βρήκαν ένα ακόμη τέρμα, αυτή τη φορά με δράστη τον Μπενίτες.

Εξαιρετική ατομική ενέργεια από τον Παραγουανό στράικερ για το 0-3. Το σόου του 22χρονου άσου συνεχίστηκε με ένα ακόμη θαυμάσιο τέρμα στο 72ο λεπτό και το τέταρτο συνολικά τέρμα των φιλοξενούμενων στο ματς.

Οι φίλοι του Ολυμπιακού… απαίτησαν την είσοδο του Βούρου στο ματς (κατάγεται από το νησί) και σε ένα εκπληκτικό στιγμιότυπο ο Μίτσελ γύρισε προς το μέρος τους και έγνεψε καταφατικά, κάνοντας πράξη την επιθυμία τους! Αποθέωση για τον νεαρό στόπερ κατά την είσοδο του στο ματς…

Ο Μπουχαλάκης με σουτ εκτός περιοχής έγραψε το 0-5 για τον Ολυμπιακό στο 78′, σκορ που έμεινε έως το τέλος καθώς το οριζόντιο δοκάρι στέρησε το χατ – τρικ στον Μπενίτες σε μια ακόμη φανταστική ενέργεια του Παραγουανού. Σίγουρα όμως η πιο όμορφη στιγμή στο Δημοτικό Στάδιο της Μυτιλήνης ήταν όταν όλο το γήπεδο σηκώθηκε όρθιο για να αποθεώσει τον Ερίκ Αμπιντάλ την ώρα που αποχωρούσε από τον αγωνιστικό χώρο, στην τελευταία ποδοσφαιρική παράσταση του Γάλλου.

Οι συμπαίκτες του τον σήκωσαν στα χέρια με την λήξη, αποδίδοντας το δικό τους “ευχαριστώ” στον Αμπιντάλ.