«Είδε» ξανά Σουντανί

Φιλικό με τον Λεβαδειακό στο Αθλητικό Κέντρο Ρέντη έδωσε ο Ολυμπιακός το απόγευμα της Παρασκευής και δεν υπήρξε νικητής, όπως δεν υπήρξαν και γκολ (0-0). Ο Πέδρο Μαρτίνς έδωσε χρόνο συμμετοχής και σε κάποιους νεαρούς ποδοσφαιριστής, ενώ «είδε» και πάλι τον Σουντανί, ο οποίος αγωνίστηκε σε όλο το παιχνίδι.

Δείτε την εκπομπή μας:

Μάλιστα, ο Αλγερινός επιθετικός είχε και τη μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα, όταν με γυριστή κεφαλιά στο 50’ σημάδεψε το δοκάρι. Επίσης, ο Σα απέκρουσε πέναλτι στο Παμλίδη στο 77’. Δείτε τη σχετική ενημέρωση του φιλικού από την επίσημη ιστοσελίδα του Ολυμπιακού: «Στο 4′ ο Χασάν είχε την πρώτη τελική του αγώνα. Ο Αιγύπτιος έκλεψε την μπάλα και προσπάθησε να αιφνιδιάσει από μακρινή απόσταση, ωστόσο το πλασέ του δεν βρήκε στόχο. Η ομάδα μας είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και αναζητούσε από τα πλάγια τους διαδρόμους για να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα. Πέρασαν 36 λεπτά για την πρώτη αξιόλογη φάση του Λεβαδειακού, με τον Συμελίδη να επιχειρεί το σουτ από τα δεξιά της περιοχής και την μπάλα να φεύγει άουτ, αφού πρώτα χτύπησε στην εξωτερική μεριά του δοκαριού. Ο Θρύλος απάντησε στην ευκαιρία των φιλοξενούμενων τέσσερα λεπτά αργότερα. Συγκεκριμένα ο Βαλμπουενά έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Χολέμπας στην καρδιά της άμυνας αστόχησε για λίγα εκατοστά.

Στο 50′ ο Ολυμπιακός έχασε σημαντική ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ. Ο Χολέμπας έβγαλε τη σέντρα από αριστερά, ο Σουντανί με γυριστή κεφαλιά «σημάδεψε» το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Γκέκα. Στο 58′ ο Βαλμπουενά γέμισε από τα δεξιά, ο Χασάν βγήκε νικητής στον αέρα με τον Λιάγκα, όμως ο Γκέκας μπλόκαρε και κράτησε το μηδέν. Ο Γάλλος ήταν πρωταγωνιστής και στη φάση του 68′, όταν με εκτέλεση φάουλ «ανάγκασε» τον Στογιάνοβιτς σε εκπληκτική επέμβαση.

Οι φιλοξενούμενοι στο 77′ «κέρδισαν» πέναλτι με τον Σα να νικάει τον Παμλίδη και να διορθώνει το λάθος του. Στο 79′ ο Χασάν επιχείρησε το σουτ και ο Τσάπρας με τάκλιν έσωσε την ομάδα του, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Αιγύπτιος απείλησε ξανά με κεφαλιά. Με τον ίδιο τρόπο προσπάθησε να σκοράρει και ο Κάιπερς στο 86′ χωρίς να πετύχει το στόχο του».

Η ενδεκάδα του Ολυμπιακού (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ραφίνια (70′ Μπρούνο), Παπαδόπουλος, Χολέμπας (79′ Κίτσος), Κατσογιάννης, Εμβιλά (74′ Μαυρουδής), Λοβέρα, Σουντανί, Βαλμπουενά (70′ Κάιπερς), Ραντζέλοβιτς (70′ Σουρλής), Χασάν.