Αστέρας Τρίπολης – Ολυμπιακός 0-0

Ένας κακός αγωνιστικά Ολυμπιακός, σε ένα ματς που έκανε ελάχιστες καλές φάσεις, δεν κατάφερε να κερδίσει τον Αστέρα, με αποτέλεσμα να φύγει με τον βαθμό της ισοπαλίας από την Τρίπολη (0-0). Μοιραίος ο Μήτρογλου, ο οποίος έχασε μεγάλη ευκαιρία να πετύχει το γκολ της νίκης στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού.

10404150_10154727090455456_1320578323715793669_n

Το ροτέισον ήταν επιβεβλημένο για τον Μίτσελ δεδομένων των απουσιών που είχε να αντιμετωπίσει. Ο Κώστας Φορτούνης πήρε ξανά φανέλα βασικού και από τα πόδια του ξεκίνησαν οι περισσότερες ενέργειες των «ερυθρολεύκων».
Προσπάθησε να απλώσει το παιχνίδι τους, ενώ δεν δίστασε να πάρει πάνω του επιθετικές προσπάθειες, με τον Κοσίτσκι όμως πάντα σε ετοιμότητα. Ο Αστέρας Τρίπολης είχε κλειστούς όλους τους διαδρόμους προς την εστία του, περιμένοντας να χτυπήσει την κατάλληλη στιγμή για να χτυπήσει στην αντεπίθεση, ενώ είχε σοβαρά παράπονα για την διαιτησία.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή, δεν είχαν όμως τον τρόπο για να διασπάσουν την αντίπαλη άμυνα. Έπρεπε να μπει στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου μέρους για να απειλήσουν σοβαρά. Αρχικά με το καλοεκτελεσμένο φάουλ του Μήτρογλου και στην επόμενη φάση με τον Έλληνα επιθετικό να κάνει το σουτ στην κίνηση, στέλνοντας την μπάλα λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Κι ενώ το ματς όδευε στο ημίχρονο ο Ηλίας Σπάθας εξελίχθηκε σε αρνητικό πρωταγωνιστή, αποβάλλοντας τον Μάσα με δεύτερη κίτρινη κάρτα για «θέατρο» κι ενώ δεν φαίνεται να είχε καμία πρόθεση να εκμαιεύσει το φάουλ. Μια απόφαση που ανέτρεψε τις αριθμητικές ισορροπίες και υποχρέωσε τον Αστέρα σε ακόμα πιο παθητικό ρόλο στο δεύτερο μέρος.

Αστέρας Τρίπολης (Στάικος Βεργέτης): Κοσίτσκι, Παντελιάδης, Λούι, Σανκαρέ, Ζησόπουλος, Μουνάφο, Ουσέρο, Ρόλε (74’ Μπαντιμπανγκά), Μάσα, Γιαννιώτας (46’ Τσοκάνης), Πάρα (81’ Μπαράλες).

Ολυμπιακός (Μίτσελ): Ρομπέρτο, Μαζουακού, Αμπιντάλ, Αυλωνίτης, Ελαμπντελαουΐ, Μιλιβόγεβιτς, Μανιάτης (57’ Ντουρμάζ), Κασάμι (74’ Διαμαντάκος), Φορτούνης (66’ Φουστέρ), Ντοσεβί, Μήτρογλου.