Άρης – Ολυμπιακός 0-2

osfp (1)

Αντίπαλος του Ολυμπιακού στην 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League ήταν ο Άρης, τον οποίο η ομάδα μας αντιμετώπισε στο «Κλεάνθης Βικελίδης». Η ομάδα μας δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει σε άλλη μία νίκη, επικρατώντας αυτή τη φορά του αντιπάλου της με 2-0.

Ο κ. Μίτσελ επέλεξε για την ενδεκάδα τους ακόλουθους ποδοσφαιριστές: τον Ρομπέρτο κάτω από το τέρμα. Δεξιά στην άμυνα τον Τόρες, αριστερά τον Χολέβα και στόπερ τους Αβραάμ και Σιόβα. Ο Σάμαρης με τον Εντινγκά ήταν στα χαφ. Μπροστά τους ο «Τσόρι», ενώ στις πτέρυγες ήταν δεξιά ο Κάμπελ και αριστερά ο Βάις. Ο Μάικλ Ολαϊτάν ήταν στην επίθεση. Το ματς άρχισε με τον Ολυμπιακό να προσπαθεί να αναλάβει άμεσα την πρωτοβουλία των κινήσεων. Ο Άρης δεν είχε στη διάθεσή του τον Ουντότζι, μοναδική ουσιαστική απουσία. Για τον Θρύλο απουσίαζαν οι γνωστοί τραυματίες Μήτρογλου και Μανιάτης, βασικά «γρανάζια» της «ερυθρόλευκης» μηχανής. Εκτός ενδεκάδας έμεινε και ο Σαβιόλα, όπως και οι Σαλίνο και Σιόβας.

Στο 4’ ο Ολαϊτάν επιχείρησε σουτ από πλεονεκτική θέση και ο Διούδης μπλόκαρε. Ο Θρύλος προηγήθηκε πολύ νωρίς στο ματς, με υποδειγματική αντεπίθεση, την οποία ολοκλήρωσαν ο Βάις, με υπέροχη κάθετη μπαλιά και ο «Τσόρι» με φανταστικό, όσο και απλό πλασέ, στην δεξιά γωνία του Διούδη, για το 1-0 στο 6’! Το στοιχείο του αιφνιδιασμού, το οποίο ο Θρύλος δούλεψε ιδιαίτερα κατά την εβδομάδα που πέρασε, απέδωσε καρπούς! Ένα σουτ του Ντομίνγκεζ στο 10’ έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Διούδη. Μέχρι το 20λεπτο ο Άρης δεν είχε απειλήσει ουσιαστικά, ενώ η ομάδα μας, από την άλλη, έκανε αισθητή την παρουσία της στην εστία του Διούδη με κάθε «κατεβασιά». Οι ποδοσφαιριστές της γηπεδούχου έπαιζαν στα όρια του αντιαθλητικού, ενώ κάποιες φορές τα ξεπερνούσαν κιόλας, κλωτσώντας αρκετά δυνατά στα μαρκαρίσματα.

Ο Βλάντιμιρ Βάις έκανε μία υπέροχη ενέργεια, την οποία μετέτρεψε σε πανέμορφο γκολ στο 26’. Πήρε την μπάλα στα δεξιά από τον Σάμαρη, και άρχισε «μπάσιμο» παράλληλα με την εστία. Ξεπέρασε δύο αντιπάλους, έφερε την μπάλα στο δεξί και σούταρε, νικώντας αμυντικούς του Άρη και Διούδη και γράφοντας το 2-0 στο 27’! Το ματς πλέον είχε πάρει τροπή υπέρ της ομάδας μας και το «Κλεάνθης Βικελίδης» είχε παγώσει… Μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου η κατάσταση δεν διαφοροποιήθηκε. Ο Θρύλος ήλεγχε απόλυτα τη ροή του ματς, ήταν μπροστά στο σκορ και είχε τον Άρη εκεί που ήθελε: Να κυνηγάει. Όσο ο Άρης ανοιγόταν, τόσο ο Ολυμπιακός κέρδιζε μέτρα στο γήπεδο και μπορούσε πιο εύκολα να φτάνει στην εστία του Διούδη.

Η επανάληψη άρχισε με τον Θρύλο απαράλλαχτο. Στο 49’ ο Ρομπέρτο αντέδρασε φανταστικά σε φάουλ του Τάτου και απομάκρυνε! Το ματς παρέμενε πλήρως υπό τον έλεγχο του Θρύλου και στο 60’ ο «Τσόρι» έβγαλε φανταστική κάθετη μπαλιά στον Βάις, ο οποίος βγήκε τετ-α-τετ με τον Διούδη, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει, πλασάροντας πάνω στον τερματοφύλακα του Άρη. Ο ρυθμός του αγώνα είχε πέσει αρκετά, με την ομάδα μας να κρατάει εύκολα και δίχως πίεση το υπέρ της 2-0.

Στο 88ο λεπτό, η ομάδα μας θα μπορούσε να έχει πετύχει και τρίτο γκολ, με τον Αριέλ Ιμπαγάσα να «τσιμπάει» ωραία την μπάλα και να αφήνει την κατάλληλη στιγμή για τον Σαβιόλα που βγήκε τετ-α-τετ με τον Διούδη, αλλά ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων απέκρουσε. O Ιμπαγάσα τροφοδότησε λίγο αργότερα και τον Ολαϊτάν, αλλά ο Διούδης είπε ξανά «όχι».

Παρόλα αυτά, αυτό σε καμία περίπτωση δεν στοίχισε στην ομάδα μας που έφτασε σε άλλη μία νίκη χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερο πρόβλημα.
ΑΡΗΣ: Διούδης, Κύργιας, Καραγκούνης, Οικονομόπουλος (79’ Κοτσαρίδης), Αγκάνθο (73’ Τσουκάνης), Τάτος, Μαργαρίτης, Σταυρόπουλος (63’ Σούνας), Νταμαρλής, Μανιάς, Έλσνερ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Ρομπέρτο, Τόρες, Παπαδόπουλος, Σιόβας, Χολέβας, Παπαδόπουλος, Σάμαρης, Μασάντο, Κάμπελ (65’ Εντινγκά), Βάις (77’ Σαβιόλα), Ντομίνγκεζ (84` Ιμπαγάσα), Ολαϊτάν.

ΓΗΠΕΔΟ: «Κλεάνθης Βικελίδης»
ΣΚΟΡΕΡ: – / 6’ Ντομίνγκεζ, 27’ Βάις
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αν. Παππάς (Αθηνών)
ΒΟΗΘΟΙ: Πολ. Κωσταράς (Αιτ/νίας), Νικ. Γεωργαράκος (Αθηνών)
ΑΝΑΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΟΣ: Δημ. Στυλιαράς (Αιτ/νίας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 17’ Οικονομόπουλος / 23’ Σιόβας, 41’, Βάις