ΑΕΚ – Ολυμπιακός 0-1

Πόσο πονάει ότι ο Θρύλος σας νικάει! Ρε Αεκούλα είχες βγάλει και γλώσσα, αλλά ο Θρύλος σου την έκοψε στο ΟΑΚΑ.

11042987_1033939206621095_3741418322876697905_n

Σας το «κάρφωσε» ο Χάρα στο 89’ (0-1). Ένα και να πονάει, κι έτσι όπως ήρθε, στο τέλος, στα πόνεσε παραπάνω! Ο Ολυμπιακός πήρε το εισιτήριο της πρόκρισης για τα ημιτελικά και προχωρά για να πάρει τόσο το 27ο Κύπελλο της ιστορίας του. Απίθανη χαμένη ευκαιρία στο 76’, με τον Ντοσεβί να σημαδεύει το δοκάρι ΣΕ ΑΔΕΙΑ εστία…

Το ματς δεν είχε ρυθμό στο πρώτο ημίχρονο. Ο Ολυμπιακός είχε την κατοχή της μπάλας, όμως κάτι έλειπε. Το σημαντικότερο ήταν η έλλειψη καθαρού μυαλού και οι κακές επιλογές. Με πιο χαρακτηριστικό παράδειγμα τη φάση στο 39ο λεπτό. Οργανωμένη επίθεση για τους «ερυθρολεύκους» με τον Μανιάτη να μην τροφοδοτεί τον αμαρκάριστο Αφελάι που ήταν στα αριστερά του, αλλά να επιλέγει ένα σουτ έξω από την περιοχή που δεν είχε καμία τύχη.

Συν τοις άλλοις, φάνηκε η έλλειψη ρυθμού που ήταν αισθητή. Ο Θρύλος είχε την κατοχή της μπάλας και δεν άφησε την Αεκ να κάνει φάση! Και μια που πήγαν να κάνουν οι «κιτρινόμαυροι» ήταν από λάθος στην άμυνα του Ολυμπιακού κι όχι γιατί η Αεκ έκανε σωστή επίθεση.

Το πρόβλημα στη μεσαία γραμμή ήταν φανερό, οι αποστάσεις μεγάλες, οι δύο ακραίοι (Ντοσεβί και Αφελάι) δεν πήραν πρωτοβουλίες και ο Χάρα ήταν εκτός… κλίματος ματς. Βάλτε μέσα σε όλα και την… ατυχία και το σκηνικό «έδεσε». Διότι μόλις στο 11ο λεπτό είχαμε αναγκαστική αλλαγή από πλευράς Ολυμπιακό με «θύμα» τον Ντουρμάζ που τραυματίστηκε και τον Βίτορ Περέιρα να κάνει αλλαγή, ρίχνοντας στο ματς τον Αφελάι που δεν πρόλαβε καλά-καλά να κάνει ζέσταμα και άργησε να μπει στο ματς. Δεν ήθελε και πολύ παραπάνω για να ολοκληρωθεί το πρώτο 45λεπτο με ισόπαλο αποτέλεσμα, 0-0. Μέσα σε όλα, τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο… δύσκολα στην αφετηρία του δευτέρου ημιχρόνου, με τον Βίτορ Περέιρα να «χάνει» και τον Μανιάτη με τραυματισμό και τον Κασάμι να μπαίνει στη θέση του.

Μια αλλαγή που αποσυντόνισε για λίγο τον Ολυμπιακό, με αποτέλεσμα η Αεκ να χάσει δύο ευκαιρίες με τον Μάνταλο, η πρώτη στο 55’ σε τετ-α-τετ με τον Ρομπέρτο να τον σταματά με τα πόδια. Νωρίτερα, στο 49’, ο Ντοσεβί είχε αργήσει σε αντεπίθεση με αποτέλεσμα να χάσει την ευκαιρία να απειλήσει την εστία του Ανέστη.

Ο Θρύλος έψαχνε γκολ, ο Χάρα ήταν σε τραγική κατάσταση, αλλά ο Περέιρα επέλεξε να βάλει στο ματς τον Φορτούνη κι όχι τον επιθετικό που είχε στον πάγκο τον Μπενίτες. Πάντως, ο Πορτογάλος δικαιώθηκε ως επιλογή υπό την έννοια ότι οι «ερυθρόλευκοι» πήραν το χώρο του κέντρου κι άρχισαν να κάνουν ευκαιρίες. Με αποκορύφωμα εκείνη του 76ου λεπτού που δεν χάνεται! Διότι δεν μπορεί να βρει κανείς λόγια για να περιγράψει αυτό το γκολ που έχασε ο Ντοσεβί. Σέντρα του Μαζουακού από τα αριστερά, η μπάλα έφτασε στα δεξιά στον Τσόρι που έκανε την παράλληλη σέντρα και ο Ντοσεβί, αμαρκάριστος, δύο μέτρα από το τέρμα, την έστειλε στο δεξί δοκάρι του Ανέστη!

olympiakos

Η πίεση του Ολυμπιακού συνεχίστηκε στα τελευταία λεπτά και τελικά το γκολ ήρθε. Στο 89’ από τον Φράνκο Χάρα. Σέντρα του Αφελάι από τα αριστερά, γύρισμα του Φορτούνη από τα δεξιά και ο Χάρα με το στήθος έστειλε την μπάλα να… αναπαυτεί στα δίχτυα του Ανέστη! Μετά το γκολ μπούκαραν οπαδοί της Κούλας στο ταρτάν, πέταξαν φωτοβολίδες προς την πλευρά των παικτών του Ολυμπιακού με τον Καλογερόπουλο να διακόπτει το ματς οριστικά…

ΑΕΚ: Ανέστης, Μπακάκης, Τζανετόπουλος, Λαμπρόπουλος, Σοϊλέδης, Γιόχανσον, Ανάκογλου, Πλατέλλας, Μάνταλος (67’ λ. τρ. Ντακόλ), Μπαρμπόσα (81’ Ρόβας), Αραβίδης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Ρομπέρτο, Σαλίνο, Μποτία, Σιόβας, Μαζουακού, Μιλιβόγεβιτς, Μανιάτης (52’ λ. τρ. Κασάμι), Ντομίνγκες, Ντουρμάζ (11’ λ. τρ. Αφελάι), Ντοσεβί, Χάρα.