23η Αγωνιστική

Ολοκληρώθηκαν οι πρώτες τρεις αναμετρήσεις της 23ης αγωνιστικής ημέρας για το πρωτάθλημα της Superlague. Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

Skoda Ξάνθη – Βέροια 0-2

veroiaΜεγάλη διπλό για την Βέροια, η οποία επικράτησε στα Πηγάδια κόντρα στην Skoda Ξάνθη με 2-0, και παρέμεινε «ζωντανή» στο κυνήγι της παραμονής. Η Βέροια ανέβηκε πάνω από τον Άρη στην κατάταξη της βαθμολογίας, με τους κίτρινους της Θεσσαλονίκης να έχουν μπροστά τους τον δύσκολο αγώνα κόντρα στον Ολυμπιακό.

Με δέκα παίκτες ολοκλήρωσαν το ματς και οι δύο ομάδες, λόγω αποβολής του Ορέστες στο 58’ και λόγω αναγκαστικής αποχώρησης του Βάλλα (83′), καθώς ο Ουζουνίδης είχε ολοκληρώσει τις αλλαγές του. Χαμένο πέναλτι για τους γηπεδούχους στο 0-0 με τον Μάνταλο. Τα γκολ της Βέροιας σημείωσαν οι Κόστλι και Ολαϊτάν.

Παοκ – Κέρκυρα 3-1

παοκΕπιστροφή στις νίκες για τον Παοκ, ο οποίος πραγματοποίησε και πολύ καλή εμφάνιση ιδιαιτέρως στο πρώτο ημίχρονο.

Ο Σαλπιγγίδης με ανάποδο ψαλίδι πέτυχε δύο όμορφα γκολ(25’, 43’) και ο Αθανασιάδης (30’) το τρίτο (δεύτερο κατά σειρά). Ο Δικέφαλος του Βορρά έχασε ευκαιρίες για ακόμα εγαλύετρο σκορ.

Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν με τον Γκέσιο στο 67′.

Παναθηναϊκός – Οφη 3-1

paoΜε δύο τυχερά γκολ στο πρώτο ημίχρονο, και άλλο ένα στην επανάληψη, ο Παναθηναϊκός, επικράτησε 3-1 των Κρητικών και πήρε τρίποντο στην έδρα του μετά από 97 μέρες και την αναμέτρηση με τον ΠΑΟΚ (2-0).

Ο Μαρίνος (29’) άνοιξε το σκορ αλλά ο Κουτσιανικούλης ισοφάρισε στην επόμενη ουσιαστικά φάση. Το επόμενο τέρμα, με αρκετή δόση τύχης πάλι, πέτυχε ο Τοτσέ στο 39, ο οποίος στο 75′ ανέβασε τον δείκτη του σκορ, πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.