22η Αγωνιστικη

22η Αγωνιστική

superleagueΚΕΡΚΥΡΑ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 2 – 1

Πολύτιμη νίκη και μάλιστα με ανατροπή πέτυχε η Κέρκυρα εις βάρος του Πανιωνίου,δίνοντας νέο ενδιαφέρον στη μάχη για την αποφυγή του υποβιβασμού στην ουρά της βαθμολογίας. Οι νεοσμυρνιώτες προηγήθηκαν μόλις στο 7′ με τον Κολοβό, χωρίς όμως να μπορέσουν να διατηρήσουν αυτό το προβάδισμα. Ο Γκέσιος αρχικά ισοφάρισε για τους Φαίακες στο 38′ και ολοκλήρωσε την ανατροπή στο 83′  πετυχαίνοντας το τελικό 2-1.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ – ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ 0 – 0

Στο στείρο 0-0 αρκέστηκαν οι δύο ομάδες σε ένα παιχνίδι με λίγες ευκαιρίες, που γρήγορα θα ξεχάσουμε.

ΑΕΚ – ΠΑΟΚ 0 – 0

Στο 0-0 έμειναν και οι δύο δικέφαλοι σε ένα ντέρμπι με καλό ρυθμό και αρκετές ευκαιρίες (δοκάρι για την ΑΕΚ στο 6′), εντάσεις (αποβολή Δώνη στο 60′ για διαμαρτυρία) και αγωνιστικό πάθος. Πρέπει ωστόσο να αναφερθεί πως ο αγωνιστικός χώρος του Ολυμπιακού Σταδίου ήταν κάκιστος, καθώς ο τάπητας κράταγε σε αρκετά σημεία νερό.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ – ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ 0 – 0

Η κακοκαιρία κράτησε ένα ακόμα παιχνίδι στο 0 – 0, με τις δύο ομάδες να είναι φλύαρες, χωρίς ευκαιρίες και χωρίς να παραβιάσουν τις αντίπαλες εστίες. Μέτριο παιχνίδι, κατά κανόνα μοιρασμένο, όπως και οι βαθμοί.

ΒΕΡΟΙΑ – ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ

Με ένα ποιοτικό πρώτο ημίχρονο με ένα τέρμα από την πλευρά των Αρκάδων και σε ένα μέτριο ποιοτικά δεύτερο ημίχρονο με δύο όμως τέρματα (ένα για κάθε ομάδα), ολοκληρώθηκε αυτή η αναμέτρηση. Η Βέροια προσπάθησε αρκετά, ειδικά στο πρώτο μέρος, όπου το δοκάρι του Ολαιτάν στο 14′ δεν της επέτρεψε να προηγηθεί. Ο Αστέρας από την άλλη μεριά, πιο συμπαγής και φυσικά τυχερός, πήρε τη νίκη με τη λήξη, με ένα εξαιρετικό συνδιασμό του Λάφα με το νεαποκτηθέντα Λεντσε.

ΑΡΗΣ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ 1 – 0

Πολύ σημαντικό τρίποντο πήρε ο Άρης με την εκπνοή (Κοέλιο 89′) και μικρή ανάσα από τη ζώνη του υποβιβασμού απέναντι σε έναν κακό Παναθηναικό που μόνο το όνομα θυμίζει το πάλαι κραταιό σωματείο. Ατύχησαν μάλιστα οι γηπεδούχοι να προηγηθούν από το πρώτο ημίχρονο, καθώς αστόχησαν και σε εκτέλεση πέναλτι με τον Αγκάνθο στο 26′.

ΟΦΗ – ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ 1 – 3

Κυριολεκτική μάχη στην Κρήτη που επιβεβαιώθηκε από ένα εκπληκτικό παιχνίδι με τέσσερα τέρματα, δύο σε κάθε ημίχρονο και του Χανιώτες να παιρνουν ένα τρίποντο χρυσάφι. Γρήγορο με παιχνίδι, με πάθος, τακτική, αποβολή (Μπούρμπος στο 63′) και ευκαιρίες εκατέρωθεν, με τον Πλατανιά όμως να καρπώνεται τους βαθμούς της σωτηρίας και τον Οφη να χάνει την ευκαιρία να πλησιάσει τα Play-off.