Π(4)ΟΚ!

CAMPEL_MHTR

Ακόμη ένα δύσκολο παιχνίδι είχε στο πρόγραμμά του ο Ολυμπιακός, στο πλαίσιο της ενδέκατης αγωνιστικής αυτή τη φορά. Αντίπαλος ο ΠΑΟΚ, στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» και η ομάδα μας έκανε ξανά αυτό που ξέρει καλά: Επικράτησε και μάλιστα άνετα με σκορ 4-0 .

Ο κ. Μίτσελ έκανε μία αλλαγή στην ενδεκάδα, σε σχέση με εκείνη που αντιμετώπισε την Μπενφίκα την περασμένη Τρίτη. Ο Ρομπέρτο ήταν στο τέρμα. Ο Σαλίνο δεξιά στην άμυνα και αριστερά ο Χολέβας. Στόπερ ήταν ο Κώστας Μανωλάς με τον Δημήτρη Σιόβα. Στο κέντρο έπαιζαν ο Μανιάτης με τον Σάμαρη. Ο Φουστέρ με τον Κάμπελ ήταν στις πτέρυγες, ο Σαβιόλα έπαιζε ελεύθερος επιθετικός, πλαισιώνοντας τον μοναδικό «καθαρόαιμο» σέντερ φορ, τον Κώστα Μήτρογλου.

Στο πρώτο διάστημα του αγώνα ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά. Πήρε άμεσα την κατοχή, αναλαμβάνοντας την πρωτοβουλία στον αγωνιστικό χώρο. Με «όπλο» τη διάθεση του Φουστέρ και του Σαβιόλα να πιέσουν, αλλά και τις σωστές τοποθετήσεις των κεντρικών μέσων, η ομάδα μας είχε καλή κυκλοφορία της μπάλας και δημιουργούσε προϋποθέσεις για να σκοράρει. Ο ΠΑΟΚ περιορίστηκε άμεσα σε παθητικό ρόλο στο ματς. Ιδιαίτερα κινητικός ήταν ο Κάμπελ, ενώ και ο Σαλίνο, στη δεξιά πλευρά, έπαιρνε πολλές πρωτοβουλίες.

Ο Μανιάτης έκανε ένα σουτ στο 16’, αλλά η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ. Λίγα λεπτά μετά, στο 20’, ο Κάμπελ με ωραία σέντρα από αριστερά βρήκε στο δεύτερο δοκάρι τον Μήτρογλου. Εκείνος κοντρόλαρε και σούταρε απευθείας, αλλά ο Χακόμπο μπλόκαρε. Στο 24’ ο Κάμπελ έκανε ωραία ενέργεια και βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση για σουτ. Ο Κατσουράνης απομάκρυνε προσωρινά, η μπάλα όμως έφτασε στον Χολέβα, ο οποίος σούταρε συρτά και η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ.

Η πίεση του Ολυμπιακού συνεχίστηκε. Οι τελικές προσπάθειες ήταν ήδη υπέρ της ομάδας μας και στο 30’ ο Σαβιόλα υποδέχθηκε υπέροχα σέντρα του Κάμπελ, με το αριστερό και εξωτερικό φάλτσο (!) και σούταρε μέσα από την περιοχή. Ο Κατσικάς έβαλε σωτήρια κόντρα και αποσόβησε το γκολ. Αυτό εντέλει ήρθε στο 36’! Ο Κάμπελ πήρε την μπάλα από δεξιά και κινήθηκε πάνω στη γραμμή. Την έφερε στο αριστερό του πόδι και σέντραρε εκεί όπου ο Κώστας Μήτρογλου δεν θα μπορούσε να μην κινηθεί! Το έκανε, την υποδέχθηκε με το αριστερό του πόδι και με απευθείας προβολή, στην κίνηση, νίκησε τον Χακόμπο και έκανε το 1-0, μέσα σε αποθέωση!

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ υπέρ του Θρύλου. Οι τελικές ήταν 5-0 υπέρ του Ολυμπιακού (4 από τις 5 πήγαν στην εστία), στατιστικό ενδεικτικό της ανωτερότητας της ομάδας μας στο πρώτο μέρος. Η κατοχή 64% έναντι 36%, αριθμός επίσης ενδεικτικός του ότι ο Ολυμπιακός ήταν εκείνος που έκανε το παιχνίδι και ο ΠΑΟΚ… περίμενε.

Η επανάληψη άρχισε με τον Θρύλο απαράλλαχτο. Μαζί με την ενδεκάδα, σταθερή διατηρήθηκε και η επιθετική διάθεση των παικτών του κ. Μίτσελ. Στο 51’ ο Χολέβας γέμισε με φάουλ από δεξιά και ο Κατσικάς απομάκρυνε προσωρινά. Η μπάλα στρώθηκε στον Μήτρογλου, ο οποίος σούταρε στην κίνηση, αλλά αστόχησε για λίγο. Ο ΠΑΟΚ δυσκολευόταν πολύ να δημιουργήσει κινδύνους στον Ολυμπιακό. Αντίθετα, οι «ερυθρόλευκοι» απειλούσαν με κάθε ευκαιρία.

Το έκαναν ξανά στο 60’ και έτσι απλά έφτασαν στο 2-0. Μέχρι εκείνο το σημείο οι τελικές είχαν φτάσει στο 7-1 για τον Ολυμπιακό. Σε εκείνο το λεπτό λοιπόν ο Κάμπελ πήρε την μπάλα από αριστερά και έκανε πολύ ωραία ενέργεια. Σούταρε, η μπάλα κόντραρε στον Κατσικά και του στρώθηκε ξανά. Ο Κάμπελ την πέρασε στον Σαβιόλα, ο οποίος από κοντά, πλασαρισμένος στην κατάλληλη θέση σούταρε και την έστειλε στα δίχτυα του Χακόμπο, ο οποίος δεν μπόρεσε να αντιδράσει. Το 2-0 ήταν γεγονός και ο Ολυμπιακός πλέον είχε σαφέστατο προβάδισμα για τη νίκη και μάλιστα επικρατώντας κατά κράτος του αντιπάλου του, ο οποίος δεν φάνηκε καν μέσα στον αγωνιστικό χώρο! Ο Κάμπελ ήταν πραγματικά χάρμα ιδέσθαι, κάνοντας εξαιρετικές επελάσεις από δεξιά και δημιουργώντας διαρκώς κινδύνους για την εστία του Χακόμπο με τις μπαλιές του προς την περιοχή.

Το παιχνίδι έδειξε να τελειώνει… οριστικά όταν ο Θρύλος έβαλε και τρίτο γκολ! Δεν άργησε να έρθει αυτό. Στο 74’, έπειτα από ωραία ενέργεια του Κάμπελ (ξανά) η ομάδα μας κέρδισε κόρνερ από δεξιά. Το εκτέλεσε ο Χολέβας και από το εξαιρετικό αριστερό του πόδι η μπάλα έφυγε συστημένη προς το κεφάλι του Νταβίδ Φουστέρ. Ο Ισπανός με κεφαλιά την έστειλε στο βάθος της εστίας του Χακόμπο, στέλνοντας τους φιλάθλους στο γήπεδο Καραϊσκάκη στα ουράνια! Ο ΠΑΟΚ είχε χάσει πλέον οριστικά τον προσανατολισμό του στο γήπεδο και όλα έδειχναν ότι η νίκη μπορούσε να πάρει και μεγαλύτερη έκταση! Από τη σέντρα-σουτ του Χολέβα στο 79’, ο Φουστέρ δεν πρόλαβε για… χιλιοστά να στείλει την μπάλα στα δίχτυα και να κάνει το 4-0.

Ό,τι δεν έγινε σε εκείνο το σημείο έγινε… λίγο μετά. Στο 80’! Πρωταγωνιστής; Ποιος άλλος… Ο μεγαλειώδης Τζόελ Κάμπελ, ο οποίος με μία φανταστική προσπάθεια διέλυσε την άμυνα του ΠΑΟΚ! Ο Ρομπέρτο γέμισε. Ο Κάμπελ κατέβασε και προχώρησε προς την εστία. «Τσίμπησε» την μπάλα από τον Κατσουράνη και υπό την πίεση του Κατσικά είδε τον Χακόμπο να βγαίνει. Η έξοδος του τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ ήταν εντελώς άστοχη και ο Κοσταρικανός πεσμένος, πλάσαρε άνετα προς την εστία, για το 4-0! Ένα λεπτό μετά, στο 81’, ο Χολέβας έκανε υπέροχη κούρσα από αριστερά και γύρισε παράλληλα, με τον Φουστέρ να πλασάρει πάνω στην κίνηση και να βλέπει την μπάλα να χτυπάει στο δοκάρι του Χακόμπο!

Στα λεπτά που απέμεναν τίποτα δεν άλλαξε, με τον Θρύλο να κλείνει με ιδανικό τρόπο ένα σερί δύσκολων αγώνων και να αυξάνει στους 6 βαθμούς τη διαφορά του από τον δεύτερο ΠΑΟΚ στο πρωτάθλημα της Superleague!

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Ρομπέρτο, Σαλίνο, Χολέβας, Μανωλάς, Σιόβας, Σάμαρης, Μανιάτης (78` Μασάντο), Φουστέρ, Κάμπελ, Σαβιόλα (64’ Ντομίνγκεζ), Μήτρογλου (77` Μπονγκ).

ΠΑΟΚ: Χακόμπο, Σκόνδρας, Κατσικάς, Τζιόλης, Λούκας, Στοχ (46’ Ολίσε), Σαλπιγγίδης (63’ Βούκιτς), Λίνο, Λαζάρ (70’ Νίνης), Κατσουράνης, Αθανασιάδης.

ΓΗΠΕΔΟ: «Γ. Καραϊσκάκης»
ΣΚΟΡΕΡ: 36’ Μήτρογλου, 60’ Σαβιόλα, 74’ Φουστέρ, 80’ Κάμπελ / –
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αν. Παππάς (Αθηνών)
ΒΟΗΘΟΙ: Χρ. Ακρίβος (Αθηνών), Κ. Ποντίκης (Πρέβεζα)
ΑΝΑΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΟΣ: Μ. Λαμπρόπουλος (Ηλείας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 87` Σάμαρης / 23’ Λαζάρ, 68’ Αθανασιάδης, 77` Νίνης