Βάζελε ετοιμάσου…έρχεται η σειρά σου

Σκοράρει χωρίς να σταματάει πουθενά. Νέα εμφατική εμφάνιση από τον Ολυμπιακό, ο οποίος πέτυχε πέντε γκολ, επικρατώντας εύκολα του ΟΦΗ. «Έκλεψε» τις εντυπώσεις ο Γκαλέτι, ο οποίος αποθεώθηκε.

1380652_727735560574796_1566066216_n

Οι «ερυθρόλευκοι» χωρίς να πιάσουν υψηλή απόδοση, έπαιξαν όσο χρειαζόταν και επικράτησαν 5-1του ΟΦΗ με τον Κώστα Μήτρογλου να σκοράρει δύο φορές (4’,52’), τον Χολέμπας να ανεβάζει τον δείκτη του σκορ (58’) , τον Γιάννη Μανιάτη (85’) να πετυχαίνει ένα ακόμα και τον Γιαταμπαρέ να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα (86’).

Πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης, προηγήθηκαν οι Κρητικοί, με υπέροχο γκολ του Λαμπρόπουλου, όμως από εκεί και πέρα εξαφανίστηκαν από τον αγωνιστικό χώρο. Έπαιξε και αποθεώθηκε από τον κόσμο του Ολυμπιακού, ο Λουτσιάνο Γκαλέτι.

Πολύ καλός ο Μήτρογλου, ο οποίος έχασε πέναλτι, εξαιρετικός και… άνθρωπος της ασίστ ο Κάμπελ, είχε συμμετοχή στα τέσσερα από τα πέντε γκολ.

Το ματς:

Οι τακτικές πάνε… περίπατο όταν σε ένα παιχνίδι, το σκορ ανοίγει στα 20 δευτερόλεπτα. Ο ΟΦΗ μπήκε να παίξει άμυνα και να ψάξει τις κόντρες στο Καραϊσκάκη, όμως το γκολ του Λαμπρόπουλου, πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό, δεν θα το περίμενε ούτε ο ίδιος ο Πίντο. Αυτό που θα ήθελε να φανταστεί όμως ο Πορτογάλος τεχνικός είναι να κρατούσε η ομάδα του περισσότερη ώρα το προβάδισμα. Τρία λεπτά αργότερα ο Μήτρογλου με κεφαλιά έφερε το παιχνίδι στα ίσια, για να ξεκινήσει από την αρχή και πάλι η αναμέτρηση.

Ο ΟΦΗ, δεν πέρασε ξανά το κέντρο, ο Ολυμπιακός πίεζε αλλά δεν… «έπνιξε» τον ΟΦΗ, χωρίς να φτάνει σε δεύτερο γκολ. Οι προσπάθειες του Σαβιόλα, του Μήτρογλου και του Βάις σταματούσαν είτε στον εξαιρετικό Δασκαλάκη, είτε στα σώματα με το 1-1 να παραμένει. Ο Κρητικός τερματοφύλακας είχε αποφασίσει να βγάλει το λάδι στους γηπεδούχους, αφού δεν νικήθηκε από τον Μήτρογλου, ούτε από τη βούλα του πέναλτι.

Στο δεύτερο μέρος, ο Μίτσελ, άφησε τον Βάις στα αποδυτήρια, πέρασε τον Γιαταμπαρέ στο ματς και έδειξε αποφασισμένος να κόψει το βήχα του ΟΦΗ και εκμεταλλευόμενος, ίσως το πρώτο λάθος του Δασκαλάκη, ο Μήτρογλου έπιασε την κεφαλιά με την οποία έβαλε στη θέση του οδηγού τους Πειραιώτες. Ο δείκτης του σκορ ανέβηκε, με μια έξυπνη εκτέλεση φάουλ από τον Χολέμπας και τα πράγματα έγιναν πλέον πολύ απλά. Σε όλα αυτά, προστέθηκε και η αποβολή του Μπούρμπου με δεύτερη κίτρινη.

Και ενώ το αγωνιστικό σκέλος δεν είχε κανένα ενδιαφέρον, το «Γ. Καραϊσκάκης» σηκώθηκε στο πόδι, όταν ο Σα Πίντο, έβαλε στο παιχνίδι τον Γκαλέτι. Ο κόσμος του Ολυμπιακού αποθέωσε τον Αργεντινό, φώναξε δυνατά το όνομά του και του έδειξε πως δεν ξεχνάει την προσφορά του στην ομάδα. Τα υπόλοιπα λεπτά που κύλησαν έφεραν δύο ακόμα γκολ από τους Μανιάτη και Γιαταμπαρέ και οι πρωταθλητές Ελλάδας έβαλαν ακόμα τρεις πόντους στο σακούλι τους.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Ολυμπιακός (Μίτσελ): Ρομπέρτο, Παπάζογλου, Παπαδόπουλος, Σιόβας, Χολέμπας, Σάμαρης (78’ Μανιάτης), Εντιγκά, Βάις (46’ Γιαταμπαρέ), Κάμπελ, Σαβιόλα, Μήτρογλου (65’ Ολαϊτάν).

Στον πάγκο: Μέγιερι, Φουστέρ, Μετζανί, Σαλίνο.

ΟΦΗ (Σα Πίντο): Δασκαλάκης, Μπούρμπος, Μιλιάζες, Ζόρο, Τριποτσέρης, Μακρής, Ζε Εντουάρντο, Κάλαιτζιτς (62’ Όγιος), Φραγκουλάκης, Παπάζογλου (74′ Γκαλέτι), Λαμπρόπουλος (62’ Κουτσιανικούλης).

Στον πάγκο: Φερνάντες, Στάθης, Ζβασίγια, Μακουκούλα,

Διαιτητής: Λιαχούδης (Μακεδονιας)
Βοηθοί: Μερκενίδης (Μακεδονίας), Σίπκας (Πέλλας)
Γήπεδο: «Γ. Καραϊσκάκης»

Πηγή:sport-fm.gr