EEEOOO To 4ο σερί θα έρθει πάλι εδώ !!!

Ένα βήμα πριν την κατάκτηση του 4ου συνεχόμενου αήττητου νταμπλ βρίσκεται ο Ολυμπιακός, με τις «ερυθρόλευκες» να επικρατούν άνετα του ΠΑΟΚ με σκορ 89-37 στον πρώτο τελικό στο Δ.Α.Κ. Γλυφάδας, να κάνουν το 3-0 στη σειρά και να χρειάζονται μία ακόμα νίκη για την κούπα του πρωταθλητή Ελλάδας.

Ο Θρύλος δεν αντιμετώπισε αντίσταση από την ομάδα της Θεσσαλονίκης, τελειώνοντας το παιχνίδι ουσιαστικά από τα πρώτα λεπτά.

Ο Ολυμπιακός την Τετάρτη 8 Μαΐου, στις 18:00, φιλοξενεί τον ΠΑΟΚ στο Δ.Α.Κ. Γλυφάδας και με τον κόσμο στο πλευρό του θα αγωνιστεί για να κατακτήσει το 4ο συνεχόμενο  νταμπλ του.

Η ομάδα του Πειραιά πήρε το 112ο σερί ροζ φύλλο αγώνα της και παραμένει αήττητη σε όλες τις εγχώριες διοργανώσεις.

Πρώτη σκόρερ του Θρύλου η Τζέσικα Τόμας με 13 πόντους, με την Λικέντρα Τζόνσον να την ακολουθεί με 12.

ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΚΑΜΙΑ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ

Με τις Παυλοπούλου, Τόμας, Σταμάτη, Σπυριδοπούλου και Τζόνσον στο παρκέ, ο Θρύλος προηγήθηκε με 7-0 στις πρώτες επιθέσεις της αναμέτρησης. Η Τζόνσον με γκολ φάουλ διαμόρφωσε το 10-2 και η Τόμας έδωσε διαφορά 10 πόντων στην ομάδα του Πειραιά.

Οι «ερυθρόλευκες» συνέχισαν σε αυτόν τον ρυθμό και η Σταμάτη με τρίποντο έκανε το 18-6, με το δεκάλεπτο να τελειώνει με τον Ολυμπιακό να έχει ήδη μία διαφορά 14 πόντων (22-8) μετά από δύο σερί δίποντα της Τίβκιτς.

Οι Νικολοπούλου και Σωτηρίου πραγματοποίησαν το 26-8, με τον Θρύλο να ελέγχει απόλυτα το παιχνίδι. Η Σταμολάμπρου αρχικά και η Τζόνσον στη συνέχεια προσέφεραν σκορ και η Σωτηρίου έδωσε απόσταση 20 πόντων για τις δύο ομάδες στο 15λεπτο (32-12).

Μετά από πολύ όμορφη συνεργασία η Αυτζή σκόραρε για το 37-12, με τις αήττητες νταμπλούχες Ελλάδας να μην βρίσκουν καμία αντίσταση. Έτσι έτρεξαν ένα 7-2 επιμέρους σκορ και οδηγήθηκαν στο τέλος του ημιχρόνου με το υπέρ τους 44-14.

ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ Η ΚΟΥΠΑ!

Στο ίδιο μοτίβο κινήθηκε ο Θρύλος και στο τρίτο δεκάλεπτο. Με την Τόμας να εκτελεί από τα πέντε μέτρα το σκορ έφτασε στο 51-19, με την Παυλοπούλου αργότερα να πετυχαίνει τα τρίποντο για το 56-23 (5:30 για το τέλος της περιόδου). Οι πόντοι των Τόμας και Τίκβιτς διαμόρφωσαν το 60-23, με την Σταμάτη να ευστοχεί από τα 6,75μ για το +40 (63-23) του Θρύλου. Οι «ερυθρόλευκες» δεν είχαν λόγο να σταματήσουν, η Νικολοπούλου έστειλε το ματς στους 44 πόντους και η Τίκβιτς πρόσθεσε ένα ακόμα δίποντο για  το 69-23.

Οι δύο ομάδες πέρασαν στην τελευταία περίοδο με το σκορ στο 71-23, με τον ΠΑΟΚ να τρέχει ένα μικρό σερί στα πρώτα λεπτά. Η Νικολοπούλου και η Σπυριδοπούλου διαμόρφωσαν το 78-32, με την δεύτερη να πετυχαίνει και το τρίποντο για το +49 (81-32) των γηπεδούχων.

Η Σταμολάμπρου με νέο σουτ από τα 6,75μ έστειλε την απόσταση στους 50 πόντους (84-34), με τον Ολυμπιακό να κατακτάει μία εύκολη νίκη επί του ΠΑΟΚ και να χρειάζεται ένα ροζ φύλλο αγώνα για το τέταρτο σερί νταμπλ.

Τα δεκάλεπτα: 22-8, 44-14, 71-23, 89-37

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης): Τόμας 13 (4/8 δίπ., 7 ρίμπ., 6 ασ.), Σταμάτη 11 (3/5 τρ., 4 ρίμπ.), Αυτζή 5 (1/2 τρ., 3 ριμπ.), Σπυριδοπούλου 10 (2/3 τρ., 2/4 δίπ., 7 ρίμπ.), Παυλοπούλου 5, Νικολοπούλου 8 (3/5 δίπ.), Σωτηρίου 4 (8 ρίμπ.), Τίβκιτς 9 (4/7 δίπ.),  Λίτση 2, Τζόνσον 12 (5/9 δίπ., 10 ρίμπ.), Κοσμά, Σταμολάμπρου 10 (2/4 τρίπ.).

ΠΑΟΚ (Μασλαρινός): Πολυμένη 1, Λύμουρα 2, Κωτούλα 6, Λέξα 3 (1), Κριμίλη 3 (1), Ταρπάγκου 4, Καρακούλα 10, Μιχαϊλίδου Ελ. 6 (2), Τζέλου, Μιχαϊλίδου Καλ. 2, Κατσαμούρη.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

O Γιώργος Παντελάκης δήλωσε μετά το παιχνίδι ότι: «Ηταν ένα καλό παιχνίδι για εμάς και είμαι ικανοποιημένος που αγωνιστήκαμε με αυτόν τον τρόπο. Υπάρχει διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες και τώρα αυτό που σκεφτόμαστε είναι το αυριανό ματς με τον ΠΑΟΚ στο γήπεδό μας. Απέχουμε μία νίκη από την κατάκτηση του 4ου συνεχόμενου νταμπλ μας και θέλουμε την Τετάρτη μαζί με τον κόσμο μας να πανηγυρίσουμε όλοι μαζί το πρωτάθλημα. Το γεγονός ότι παίζουμε στην Γλυφάδα, μας βοηθάει να σηκώσουμε την κούπα του πρωταθλητή όλοι μαζί».
Η αρχηγός του Θρύλου, Εβίνα Σταμάτη, δήλωσε μετά το παιχνίδι: «Σίγουρα δεν μπορείς να πεις πάρα πολλά γι’ αυτό το ματς. Ακολουθήσαμε τις εντολές του προπονητή μας κατά γράμμα και τώρα θέλουμε την Τετάρτη, με τον κόσμο στο πλευρό μας και να πανηγυρίσουμε το πρωτάθλημα για τέταρτη συνεχόμενη φορά».
Η Τζέσικα Τόμας τόνισε από τη μεριά της: «Είμαστε ενθουσιασμένες που θα αγωνιστούμε αύριο για το πρωτάθλημα. Έχουμε περάσει μία πολύ όμορφη σεζόν που εννοείται πως είχαμε τα σκαμπανεβάσματά μας. Την Τετάρτη για μας θα είναι σημαντικό να είναι δίπλα μας ο κόσμος μας και όλοι μαζί να σηκώσουμε το πρωτάθλημα. Ηταν δίπλα μας όλη αυτή τη χρονιά και τους θέλουμε στο αυριανό παιχνίδι».