Ολυμπιακός – Κατάρ 1-1

Ισόπαλο έληξε το τελευταίο τεστ του Ολυμπιακού με την εθνική Κατάρ με σκορ 1-1, λίγες ημέρες πριν την έναρξη του πρωταθλήματος. Οι νταμπλούχοι Ελλάδας στις 23 του μήνα υποδέχονται στο Καραϊσκάκη τον Πανιώνιο στην πρεμιέρα της Superleague και στην Ελβετία έδωσαν το τελευταίο τους φιλικό στο πλαίσιο της καλοκαιρινής τους προετοιμασίας!

1291478

Σε γενικές γραμμές οι Πειραιώτες τα πήγαν καλά και σε αυτό το φιλικό, αλλά ο Μάρκο Σίλβα ήθελε να δοκιμάσει διάφορα σχήματα στην ομάδα από τη στιγμή που βρίσκεται ο Ολυμπιακός στην τελική ευθεία για την έναρξη των επίσημων υποχρεώσεών του. Με την ομάδα να δείχνει ότι χρειάζεται το απαραίτητο «δέσιμο» στην άμυνα, από τη στιγμή που στην επίθεση έβγαλε τις φάσεις που έπρεπε και δεν είχε πρόβλημα δημιουργίας.

ΜΕ… ΑΝΕΒΑΣΜΕΝΟ ΦΟΥΣΤΕΡ

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Μάρκο Σίλβα, στο φιλικό με την εθνική Κατάρ είχε συνολικά τρεις αλλαγές σε σχέση με το τελευταίο ματς με την Μπεσίκτας στο Καραϊσκάκη. Οι Μαζουακού, Φουστέρ και Φινμπόγκασον ξεκίνησα το ματς αντί των Σαλίνο, Φορτούνη και Χάρα αντίστοιχα.

Με τον Φουστέρ από την αρχή του αγώνα να δείχνει πως είχε… κέφια! Και μαζί με τον Ισπανό, ακολουθούσε και ο Ντουρμάζ από τα αριστερά ο οποίος απείλησε αρκετές φορές την αντίπαλη εστία στο πρώτο ημίχρονο, ενώ ουκ ολίγες ήταν και οι επιθετικός εμπνεύσεις του Ισπανού αρχηγού του Θρύλου. Παράλληλα και ο Φινμπόγκασον, του οποίου ήταν το πρώτο ματς που ξεκίνησε στη βασική ενδεκάδα, όσο περνούσα τα λεπτά έμπαινε όλο και περισσότερο στο κλίμα του αγώνα και ανέβαζε αισθητά την απόδοσή του.

Έτσι οι «ερυθρόλευκοι» δημιούργησαν αρκετές καλές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, χωρίς όμως να καταφέρνουν να στείλουν την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα. Και έμεινε το ισόπαλο 0-0, με το οποίο κατευθύνθηκαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια του γήπεδου.

ΑΛΛΑΓΕΣ ΚΑΙ ΝΤΕΜΠΟΥΤΟ ΚΑΜΠΙΑΣΟ

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Μάρκο Σίλβα επέλεξε να κάνει τις αλλαγές του μετά το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους. Έτσι οι αλλαγές έγιναν μαζεμένες, με συνέπεια να πέσει κάπως ο ρυθμός του παιχνιδιού, ενώ το ίδιο συνέβη και από την άλλη με την εθνική Κατάρ.

Παρόλα αυτά ο Ολυμπιακός δημιούργησε και πάλι κάποιες επιθέσεις μπροστά από τα καρέ του Κατάρ, χωρίς όμως να σημειώνει το γκολ που θα έκανε τη διαφορά. Και στο 80’ το Κατάρ βρήκε την ευκαιρία να προηγηθεί στο σκορ με το γκολ του Χασάν.

Οι «ερυθρόλευκοι» από εκεί και πέρα έγιναν πιο επιθετικοί και στο 88’ κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 1-1. Ωραία σέντρα του Ντοσεβί από τα δεξιά, κεφαλιά του Σιόβα και… γκολ για τον Θρύλο!

Από εκεί και πέρα, στα αξιοσημείωτα του δευτέρου ημιχρόνου, ήταν πως έκανε ντεμπούτο με τη φανέλα του Ολυμπιακού ο Εστέμπαν Καμπιάσο! Ο Αργεντινός μέσος του Θρύλου μπήκε ως αλλαγή στο 66ο λεπτό της αναμέτρησης αντί του Μιλιβόγεβιτς και έτσι πήρε μία… γεύση από ματς με την ομάδα του Πειραιά!

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Ρομπέρτο, Ελαμπντελαουί (66’ Σαλίνο), Μαζουακού, Σιόβας, Βούρος (66’ Αυλωνίτης), Μιλιβόγεβιτς (66’ Καμπιάσο), Μπουχαλάκης (66’ Κασάμι), Φουστέρ (74’ Μανιάτης), Πάρντο (66’ Ντοσεβί), Ντουρμάζ (66’ Πουλίδο), Φινμπόγκασον (74’ Χάρα).