ΟΦΗ-Ολυμπιακός 0-4

Με χατ τρικ του Σέποβιτς ο Ολυμπιακός κέρδισε τον ΟΦΗ και πλέον σκέφτεται μόνο το ματς-πρόκληση της Τρίτης με την Γιουνάιτεντ!olympiakos_gkol

Κακή είδηση για τους “ερυθρόλευκους” ενόψει Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, ο τραυματισμός του Σαβιόλα που αφήνει τον Αργεντίνο κυνηγό εκτός της μεγάλης αναμέτρησης με τους “κόκκινους διαβόλους”.

Ο αγώνας:

Παιχνίδι κέντρου, δύναμης και τακτικής ήταν αυτό στο “Θ. Βαρδινογιάννης στα πρώτα 20 λεπτά. Οι γηπεδούχοι αντιμετώπισαν πρόβλημα με την κυκλοφορία της μπάλας, το λάθος γινόταν εύκολα στην μεσαία γραμμή και συνήθως προσπαθούσαν με μεγάλες πάσες να βρουν το κεφάλι του Παπάζογλου. Ωστόσο κρατούσαν σωστά τις γραμμές τους αμυντικά, έχοντες καλές διαγώνιες καλύψεις και δεν επέτρεπαν στον Ολυμπιακό να φανεί απειλητικός μέσα από την περιοχή.

Οι Πειραιώτες από την πλευρά τους είχαν συντριπτική υπεροχή στην κυκλοφορία της μπάλας (29%-71% στο 20′) αλλά δυσκολία στο να τη μεταφράσουν σε κλασικές ευκαιρίες. Ο Κάμπελ ήταν ο πιο δραστήριος παίκτης σε αυτό το διάστημα, δημιουργώντας πονοκεφάλους στην άμυνα του ΟΦΗ.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία της αναμέτρησης σημειώθηκε στο 28′ και ανήκε στους φιλοξενούμενους. Ο Ιμπαγάσα πέρασε κάθετα στον Φουστέρ και αυτός με εκπληκτικό τακουνάκι βρήκε την κίνηση του Σαβιόλα στην περιοχή, ωστόσο το πλασέ του Αργεντίνου από πολύ δύσκολη γωνία πέρασε μόλις άουτ από το αριστερό δοκάρι του Φερνάντες.

Ο Ολυμπιακός όμως βρήκε την λύση στο πρόσωπο των Μασάντο και Στσέποβιτς (πήρε την θέση του Σαβιόλα στο 33′) που σκόραραν αμφότεροι μέσα σε διάστημα τεσσάρων λεπτών (39′ – 42′). Ο Χολέμπας έδωσε μια καταπληκτική πάσα στον Πορτογάλο πίσω από την μεσαία γραμμή και ο Μασάντο, αφού διένυσε πολλά μέτρα με την μπάλα, στάθηκε ψύχραιμος και πλάσαρε εύστοχα τον Φερνάντες.

Αντίστοιχα από μια εξαιρετική κάθετη πάσα του Κάμπελ από δεξιά, ο Στσέποβιτς από πλάγια θέση εντός περιοχής νίκησε τον γκολκίπερ του ΟΦΗ για το 0-2 των Πειραιωτών, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο 45λεπτο.

Με γκολ για τους Πειραιώτες ξεκίνησε η επανάληψη. Προηγήθηκε η μεγάλη ευκαιρία του Κάμπελ στο τετ-α-τετ με τον Φερνάντες και λίγα δευτερόλεπτα αργότερα το εντυπωσιακό σόλο του Χολέμπας κατέληξε στην ασίστ για τον Στσέποβιτς και το 0-3 του Ολυμπιακού στο 52′, με το δεύτερο προσωπικό τέρμα του Σέρβου φορ.

Το παιχνίδι ουσιαστικά είχε κριθεί και προϊόντος του χρόνου ο ρυθμός άρχισε να φθίνει. Οι φιλοξενούμενοι είχαν μια ακόμη καλή στιγμή με τον Κάμπελ, ενώ ο Κάλαϊτζιτς είδε στο 78′ τον Ρομπέρτο να του στερεί τη δυνατότητα να χριστεί σκόρερ.

Από εκτέλεση φάουλ του Πελέ και ασταθή επέμβαση του Φερνάντες, ο Στσέποβιτς πέτυχε το 4-0 του Ολυμπιακού, ολοκληρώνοντας το προσωπικό του χατ-τρικ στο 88ο λεπτό.

Την επόμενη αγωνιστική οι γηπεδούχοι ταξιδεύουν στο “Κλεάνθης Βικελίδης” για να αντιμετωπίσουν τον Άρη, ενώ ο Ολυμπιακός υποδέχεται τον Παναθηναϊκό στο Φάληρο. Πριν από το ντέρμπι όμως, υπάρχει για τους Πειραιώτες η σπουδαία αναμέτρηση με την Μάντσεστερ Γ. στο “Γεώργιος Καραϊσκάκης” για την φάση των “16” του Champions League.

ΟΦΗ: Φερνάντεζ, Τριποτσέρης, Ζόρο, Μονιάκης, Κουτσιανικούλης (75’ Μπανούσης), Παπάζογλου, Ντουντού (57’ Κάλαϊτζιτς), Ζε Εντουάρντο, Σίσιτς (46’ Περογαμβράκης), Μακρής, Στάθης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Ρομπέρτο, Σαλίνο, Χολέβας, Μανωλάς (58’ Μπονγκ), Παπαδόπουλος, Σάμαρης, Μασάντο, Κάμπελ, Φουστέρ (62’ Πελέ), Ιμπαγάσα, Σαβιόλα (34’ Σέποβιτς)