Μην σταματάς να τους ..νικάς!

Ο Ολυμπιακός σαφώς βελτιωμένος σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια έκανε το ντέρμπι να φαίνεται παιχνίδι ρουτίνας και επικράτησε εύκολα εντός έδρας της ΑΕΚ με 3-0!

14494666_1085864414782093_5631298670050202016_n

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε στο ντέρμπι ο Ολυμπιακός ο οποίος από τα πρώτα λεπτά πίεζε ασφυκτικά την ΑΕΚ και γρήγορα απέδωσε καρπούς αυτή η πίεση. Στο 6′  μετά από ωραία συνεργασία των παιχτών του Ολυμπιακού ο Σεμπά γύρισε τη μπάλα στον Ιντέγε στο ύψος της μικρής περιοχής και εκείνος δεν δυσκολεύτηκε να τη στείλει στα δίχτυα βάζοντας από νωρίς σε θέση οδηγού τους «Πειραιώτες». Από εκεί και πέρα ο Ολυμπιακός είχε συντριπτική κατοχή μπάλας, έκανε αρκετές ευκαιρίες αλλά δεν αξιοποιήθηκαν με αποτέλεσμα να παραμείνει το 1-0 μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο μέχρι το 64′, όταν ο Μάρτινς μετά από ωραία ατομική προσπάθεια πλάσαρε υποδειγματικά τον Ανέστη γράφοντας έτσι το 2-0. Κάπου εκεί οι όποιες προσπάθειες που έκανα οι παίχτες της ΑΕΚ για να μπουν ξανά στο παιχνίδι σταμάτησαν, με τον Ολυμπιακό να έχει εκ νέου την κατοχή και να πετυχαίνει μάλιστα και 3 γκολ με τον Φορτούνη στο 79′ ύστερα από σουτ κόντρα που έγινε πάνω σε παίχτη της ΑΕΚ. Αν και έγιναν κάποιες φάσεις και από τις δύο ομάδες στα τελευταία λεπτά, το σκορ παρέμεινε μέχρι το τέλος του παιχνιδιού και ο Ολυμπιακός έφτασε σε μια άνετη νίκη!