Και τώρα η Μπάγερν!!Ολυμπιακός – Πλατανιάς 3-1 (photo)

Όσο εύκολα συνηθίζει στο «Καραϊσκάκη» καθάρισε ο Ολυμπιακός. Με σκόρερ του Ντουρμάζ, Ντομίνγκες και Μασουακού και τους Ιντέγε-Ερνάνι να κάνουν ντεμπούτο, οι Πειραιώτες επικράτησαν 3-1 του Πλατανιά.

12009668_10153567658595185_8803844207066928417_n

Έχοντας στο μυαλό του το παιχνίδι της Τετάρτης με την Μπάγερν Μονάχου ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη 3-1 απέναντι στον Πλατανιά κάνοντας το 3×3 στη Σούπερ Λίγκα.

Οι Κρητικοί έχασαν την ευκαιρία να προηγηθούν στο σκορ από το πρώτο λεπτό με το πέναλτι του Ντίνα που έπιασε ο Ρομπέρτο και στη συνέχεια το… πλήρωσαν. Ο Τσόρι Ντομίνγκες με ένα γκολ (52’), μία ασίστ (11’) οδήγησε τους ερυθρόλευκους στην επικράτηση, ενώ είχε την δυνατότητα να σκοράρει και δεύτερη φορά αλλά δεν νίκησε τον Ολίμπα στο πέναλτι που εκτέλεσε στο 63ο λεπτό.

Ο Ντουρμάζ στο 11ο λεπτό και ο Μασουακού στο 52ο λεπτό τα άλλα τέρματα των ερυθρολεύκων. Ο Μπανανά μείωσε σε 3-1 για τον Πλατανιά στο 72ο λεπτό.

11218624_1144139388934409_7700802098196177858_n

Ο ΑΓΏΝΑΣ

Ούτε ο πιο αισιόδοξος οπαδός του Πλατανιά θα μπορούσε να φανταστεί ότι η ομάδα του θα είχε την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ από το 1ο κιόλας λεπτό στο ματς. Ούτε κι ο πιο απαισιόδοξος όμως δεν θα μπορούσε να πιστέψει την τεράστια ευκαιρία που έχασαν οι παίκτες της κρητικής ομάδας.

Η σέντρα του αγώνα συνδυάστηκε με ένα λάθος του Μιλιβόγιεβιτς που έφερε τον Γιακουμάκη μόνο του στην εστία του Ολυμπιακού έτοιμο να πλασάρει. Ο άσος του Πλατανιά κέρδισε το πέναλτι από τον Ντα Κόστα, αλλά ο Ντίνας ο οποίος το εκτέλεσε δεν κατάφερε να ολοκληρώσει τη «χαρά» για τους φιλοξενούμενους. Ο Ρομπέρτο αναδείχθηκε νικητής και –μετά το τέλος της φάσης- έδειξε έξι δάκτυλα, όσα και τα πέναλτι που έχει πιάσει στη θητεία του στον… Πειραιά.

inner

Ο Πλατανιάς προσπάθησε να διαχειριστεί το σοκ. Αλλά ο Τσόρι και ο Ντουρμάζ το είχαν διαχειριστεί και το είχαν ξεπεράσει νωρίτερα… Ο Αργεντινός με εξαιρετική ασίστ έβγαλε μόνο του στη μεγάλη περιοχή τον Σουηδό. Εκείνος πλάσαρε σωστά και στο 11ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τον Ολυμπιακό.

inner

Καλή η παρουσία του Καμπιάσο στη μεσαία γραμμή του γηπέδου καθόλη τη διάρκεια του πρώτου 45λέπτου. Ο Αργεντινός έδινε εντολές και καθοδηγούσε το παιχνίδι του Ολυμπιακού, ο οποίος δεν κατάφερε να ανεβάσει ρυθμό. Η εναλλαγή θέσεων των Ντουρμάζ και Πάρντο στις άκρες της επίθεσης δημιούργησε προβλήματα στην άμυνα των Κρητικών. Όχι όμως και «κλασικές» ευκαιρίες στην εστία του Ολίμπα, την οποία και «υπερασπίζονταν» τουλάχιστον έξι παίκτες της ομάδας.

Έτσι η μόνη λύση θα μπορούσε να δοθεί με ένα μακρινό σουτ. Όπως και έγινε… Ο Τσόρι στο 45ο λεπτό δοκίμασε το πόδι του έξω από τη μεγάλη περιοχή και είδε την μπάλα να σταματά στο δοκάρι του Ολίμπα.

Καλό ήταν το ξεκίνημα του Ολυμπιακού στο δεύτερο ημίχρονο. Οι ερυθρόλευκοι μόλις στο 52ο λεπτό σκόραραν για δεύτερη φορά στο παιχνίδι, με τον Ιντέγε να έχει μεγάλη συμβολή στο γκολ. Ο Νιγηριανός με τακουνάκι βρήκε τον Τσόρι ο οποίος αφού «άδειασε» τον Μπανάνα, πλάσαρε τον Ολίμπα και έκανε το 3-0.

inner

Ο τερματοφύλακας του Πλατανιά όμως τον… νίκησε στην επόμενη μονομαχία τους. Λίγα λεπτά αργότερα βρέθηκαν αντιμέτωποι από τα… έντεκα βήματα με τον Ολίμπα να αποκρούει το πέναλτι που εκτέλεσε ο Τσόρι Ντομίνγκες, μετά την ανατροπή του Πάρντο στη μεγάλη περιοχή.

Μετά και το τρίτο τέρμα που δέχθηκε ο Πλατανιάς, έδειξε πιο «ελεύθερος». Αποτέλεσμα αυτού να δημιουργήσει απειλές στην εστία του Ολυμπιακού. Σε μια από αυτές, στο 72ο λεπτό έκανε το 3-1 με τον Μπανανά να σκοράρει με κεφαλιά μετά από κόρνερ του Μενδρινού.

Στο 89ο λεπτό ο Καμπιάσο σκόραρε μετά από κόρνερ αλλά ο διαιτητής δεν κατοχύρωσε το τέρμα του αργεντινού.

Ολυμπιακός (Σίλβα): Ρομπέρτο, Ελαμπντελαουί, Ντα Κόστα, Σιόβας, Μαζουακού, Μιλιβόγεβιτς, Καμπιάσο, Ντομίνγκες (65′ Φορτούνης), Ντουρμάζ (65′ Ερνάνι), Πάρντο (80′ Φουστέρ), Ιντέγε.

Πλατανιάς (Παράσχος): Ολιμπά, Γιακουμάκης, Αποστολόπουλος, Βάντερσον, Στανισάβλιεβιτς, Γκνιάτιτς, Μπανανά, Ντίνας (77′ Ράμος), Σελίν (58′ Ιτούα), Πάγκαλος, Μαχαμάτ (62′ Μενδρινός).

12011147_1144164615598553_2982614375084795643_n 11986971_1144150315599983_5169623468205240589_n