Crvena zvezda Telekom – Lijetuvos Ritas 88:77 (19:16, 23:24, 20:16, 26:21)

Sudije: Perez, Perea (Španija), Kiari (Italija)

Crvena zvezda Telekom: Cvetković, Mitrović 7p, 3sk, 3as, Lazić 4p, Simonović 4p, 2sk, Marjanović 12p (4/7 za 2, 4/4 za 1), 7sk, 3as, 2ukl, Radenović 5p, 3sk, Katić 12p, 3sk, 2bl, Ristić, Nelson 12p (5/8 za 2), 9sk, 2as, Dženkins 2p, 2sk, 2as, Šilb 14p (6/9 za 2, 2/6 za 1), 3sk, 2as.

Trener: Dejan Radonjić

Lijetuvos Ritas: Tepić 2p, 4sk, Babrauskas 6, Palasios 13p, 5sk, Seibutis 17, Gliniadakis 1, Gečevičius 17, Orelik, Lideka 2, Kuk 4s, 1oas, Songaila 4p, 5sk, Jelovac 11, Dambrauskas.

Trener: Dirk Bauerman

Pre meča, prilikom ulaska na parket, ovacije je dobio Omar Kuk, nekadašnji košarkaš Crvene zvezde, nešto kasnije i Jelovac, momak koji je nosio dres našeg kluba u drugom delu sezone 2010/11. U hali su brojne poznate ličnosti i nekadašnji sportisti, a među prvima su svoja mesta zauzeli nekadašnji košarkaški reprezentativac Srbije, Žarko Čabarkapa i Aleksandar Trifunović, nekadašnji košarkaš i trener Crvene zvezde.

Publika je prilikom izlaska na parket „pozdravila“ i Milenka Tepića.

Prva četvrtina (19:16)

Zvezda je meč počela u petorci Nelson, Lazić, Šilb, Mitrović, Marjanović. Bobi i Šilb doneli su prvo vođstvo Zvezdi, nakon nesportske greške Nelsona. Litvanci su neprestano forsirali šut za tri poena, ali su u prvih 5 minuta pogodili svega jednom. Branko Lazić na polovini prve četvrtine prvi put je odveo Zvezdu na +4, sa linije penala.

Nakon toga, Zvezda je otišla i na +6, a gosti nastavili sa svojom igrom – neprestanim šutem van linije 6,75. Šilb je mogao da donese +7, ali nije pogodio nijedno slobodno bacanje. Međutim, iskupio se blokadom, da bi već u narednom napadu Blažič nakon prodora postigao prve poene i doneo Zvezdi 16:9 na 2:00 do kraja prve deonice. Tepić je nakon odlične odbrane Zvezde pogodio za 2, u poslednjoj sekundi napada, da bi Katić postigao samo jedan poen sa linije penala. Jelovac je smanjio na 17:14, trojkom, a Litvanci su u kontri došli i do samo pola koša zaostatka. Dženkins je vratio +3, a u poslednjem napadu, Omar Kuk promašio ceo koš iz daljine.

Učinak: Šilb 6, Bobi 4, Lazić 2, Dženkins 2, Nelson 2, Jaka Blažič 2, Katić 1.

Semafor: 5. minut: 10:6, 10. minut: 19:16

Druga četvrtina (23:24)

U drugoj četvrtini, naš tim počeo je u sastavu Dženkins, Blažič, Simonović, Radenović, Katić. Jaka Blažič postigao je prve poene, a Jelovac vratio, još jednom trojkom. Slovenac ponovo pogađa i stiže do 7. poena. Izuzetno raspoloženi Jelovac postigao je nove poene, a zatim i Gečevičijus. Narvno, van linije 6,75. Krenuo je šut za tri gostujući tim u tim trenucima, pa je Radonjić tražio minut odmora, a Mitrović pogodio trojku.

Gosti nakon mnogo vremena stižu do vođstva (28:27). Gecevičius je pogodio 4 trojke za 14 minuta. Bobi i Šilb doneli su izjednačenje našem tim, a Tepić, pod pritiskom sa tribina bacio loptu u aut.

Šilb je ponovo pogodio i postao prvi „dvocifren“ košarkaš u našem timu, za novo vođstvo, a Nelson vratio +3, sa linije penala, nakon prekršaja Kuka. Šilb je nastavio da zatrpava koš gostiju, pa je pred njegov odlazak na liniju za slobodna bacanja Bauerman morao da zatraži tajm-aut. Međutim, Amerikanac je promašio i četvrto slobodno bacanje od starta utakmice. Gosti su ponovo vratili vođstvo na ulasku u poslednja dva minuta prvog poluvremena,

Mogao je naš tim i ubedljivije da završii prvo poluvreme, ali je jedan slab napad i trojka gostiju dovela do nerešenog rezultata, da bi poluvreme zatvorio isti igrač koji je postigao prve poene – Bobi Marjanović, zakucavanjem.

Na kraju prvog dela, Zvezda – Lijetuvos 42:40.

Šilb 12 (6/7 za 2), 3sk, Marjanović 10p, 4 sk, Blažič 7, Lazić 4, Nelson 3p, 6sk, 2as, Mitrović 3, Dženkins 2, Katić 1.

Gosti su postigli 7 trojki (Gecevičius 4/6, Jelovac 2/3), Zvezda samo 2, dok je naš tim šutirao sa linije penala 8/14, a gosti 1/3. Najkorisniji igrač u prvom poluvremenu bio je Demarkus Nelson, sa indeksom 12.

Semafor: 15. minut: 31:31, 20. minut: 42:40

Treća četvrtina (20:16)

Ovu četvrtinu, Zvezda je počela serijom 4:0, a odlično ju je otvorio Mitrović. Nakon toga, igralo se poen za poen, uz dosta grešaka na obe strane, pa je nakon 5 minuta u ovoj četvrtini rezultat bio 8:8. Jaka Blažič je svojim ulaskom u igri uneo dosta agilnosti i svežine, pa je sa tri poena i asistencijom za Marjanovića značajno uticao da naš tim ode na +5. Smušenost i loš skok u odbrani Zvezde donosi gostima novi priključak, iako je možda moglo biti drugačije, uz samo malo više koncentracije. Ipak, velika borbenost nakon toga se isplatila, pa je Simonović vratio +4. Nakon toga, fantastičan potez Nelsona, koji je u padu, o tablu pogodio za 2, uz faul i doneo osetniju prednost našoj ekipi (60:53).

Ipak, Gecevičius je nastavio teror izvan linije 6,75 i vratio svoj tim u život, na -4. Blažič je pogodio dva bacanja, a zatim ukrao loptu Kuku, ali je sudija „pomogao“ gostima, tako što je zasmetao Slovencu i lopta je ponovo pripala Litvancima.

Na kraju treće četvrtine, Dženkins je pokušao uz zvuk sirene za tri poena i +9, ali nije pogodio, pa je ostalo +6 (62:56).

Nakon 30. minuta, Šilb 14, Marjanović 12, Blažič 12, Nelson 8, Mitrović 7.

Semafor: 25. minut: 50:48, 30. minut: 62:56

Četvrta četvrtina (26:21)

Zvezda u petorci Dženkins, Blažič, Simonović, Radenović, Katić. Jaka Blažič nastavljio je sjajnu partiju, ukrao loptu i uposlio Simonovića, koji u kontri pogađa uz faul za 2, ali ne i dodatno slobodno bacanje. Na drugoj strani, diskutabilan faul za goste, ali polovičan uspeh sa linije penala, da bi Radenović doneo najveću prednost našem timu na 9 minuta do kraja (66:57). Još jedna sjajna akcija naše „četvorke“ i poeni uz faul, što je nateralo Bauermana da traži minut odmora, a Zvezdu ponovo dovelo na +9.

Blažič je postigao još 4 poena i odveo naš tim na velikih +11, a zatim Nelson i do +13. Gecevičius je konačno promašio za tri poena! Sudije su u tim trnucima donele još jednu diskutabilnu odluku i dodelile Rašku Katiću nesportski faul, što je bila šansa, možda i poslednja, da gosti uhvate priključak. Seibutis je šutirao 4 penala, pogodio 3 i smanjio na 74:64.

Usledili su i prvi poeni Katića iz igre, za povratak ozbiljne prednosti, na ulasku u poslednjih 5 minuta meča. Konačno je i gostima dosuđen nesportski faul, što je Katić iskoristio i doneo našem timu velikih +15!

Na tri minuta do kraja, Zvezda je održavala veliku prednost, a vreme je polako isticalo. Katić se u potpunosti razigrao i vodio naš tim do velike pobede.

Meč je završen dvocifrenom razlikom, 88:77!

Semafor: 35. minut: 76:64, 40. minut:  88:77

Πηγή: mojacrvenazvezda.net