Ο Βαλβέρδε σταμάτησε και τη Βασίλισσα! (video)

Ο Βαλβέρδε σταμάτησε και τη Βασίλισσα! (video)

Μετά τη Μπαρτσελόνα, η Μπιλμπάο ανάγκασε σε απώλεια βαθμών και τη Ρεάλ!

235651

Οι δύο ομάδες έμειναν στο 1-1 με τη «βασίλισσα» να χάνει έδαφος για το τίτλο κι ενώ αποβλήθηκε υπερβολικά ο Κριστιάνο!

Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τη Ρεάλ Μαδρίτης να προσπεράσει τη Μπαρτσελόνα και να μειώσει την απόστασή της στο πόντο απ’ την Ατλέτικο! Η «βασίλισσα» αν και προηγήθηκε, έμεινε στο 1-1 με την Μπιλμπάο κι ενώ ο διαιτητής απέβαλλε υπερβολικά στο 76’ τον Κριστιάνο Ρονάλντο!

Το πρώτο ημίχρονο πήγε στα… σκουπίδια, με τους Μαδριλένους να είναι κακοί, με τον Πορτογάλο αστέρα να είναι «εξαφανισμένος» και την τακτική του Βαλβέρδε να αποδίδει στο έπακρον, με την ομάδα του να ‘χει και την καλύτερη στιγμή στον αγώνα όταν ο Αντούριθ σημάδεψε μόλις άουτ.

Το τέμπο στο δεύτερο μέρος ανέβηκε, η Ρεάλ άρχισε να πιέζει περισσότερο, αλλά και πάλι δεν έβρισκε εύκολα διαδρόμους, με τον Ντι Μαρία να… καταστρέφει τις όποιες προσπάθειες. Ωστόσο, στο 65’ ο… γόρδιος δεσμός λύθηκε με τον Κριστιάνο να βγάζει ωραία την ασίστ στον Χεσέ κι ο τελευταίος με κοντινή προβολή να δίνει προβάδισμα στους «μερένχες». Ένα προβάδισμα που δεν κράτησε πολύ, καθώς ο Ιμπάι Γκόμεθ στην πρώτη του επαφή με την μπάλα στο 73’ έπαισε εξαιρετικό σουτ και ισοφάρισε!

Και σα να μην έφτανε αυτό, δύο λεπτά αργότερα, αποβλήθηκε ο «CR7» με τον διαιτητή να του δείχνει υπερβολική απευθείας κόκκινη κάρτα για αψιμαχίες, θέλοντας να τιμωρήσει την πρόθεσή του να… χτυπήσει τους αντιπάλους, αν και η αλήθεια είναι πως δεν έγινε κάτι τόσο τραβηγμένο που να σηκώνει αποβολή! Το τελευταίο τέταρτο πέρασε… περιορισμένα για τη Ρεάλ που δεν ανοιγόταν, θέλοντας να πάρει έστω το βαθμό με τις συνθήκες που είχαν δημιουργηθεί κι ενώ ο Ντίεγκο Λόπεθ κράτησε στο τέλος το 1-1 με εντυπωσιακή επέμβαση.

Πλέον η Ατλέτικο είναι στην κορυφή με 57 βαθμούς, με τις Μπαρτσελόνα και Ρεάλ να είναι «συγκάτοικοι» με 54!