Ο Μακούν έστειλε το Καμερούν στο Mundial! (vds)

ÌÁÊÏÕÍ  ÏËÕÌÐÉÁÊÏÓ - ÌÁÑÓÅÉÃ (ÔÓÁÌÐÉÏÍÓ ËÉÃÊ 2011-2012) MAKOUN OLYMPIAKOS - MARSEILLE (CHAMPIONS LEAGUE 2011-2012)

To Καμερούν επικράτησε με 4-1 επί της Τυνησίας στον δεύτερο αγώνα για τα μπαράζ του Mundial στην ζώνη της Αφρικής, με τον πρώην παίκτη του Ολυμπιακού Ζαν Μακούν να σκοράρει δυο γκολ, έτσι πάει στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Βραζιλίας το καλοκαίρι του 2014!

Με το σκορ του πρώτου αγώνα να είναι στο 0-0 όλα ήταν «εύθραυστα» αλλά το Καμερούν πήρε προβάδισμα πρόκρισης μόλις στο 30΄.

Ο Γουέμπο άνοιξε το σκορ στο 4΄ και ο Μουκάντζιο έκανε το 2-0 στο 30΄. Με αυτό το σκορ πήγαν οι δυο ομάδες στα αποδυτήρια για το ημίχρονο όμως στο δεύτερο 45λεπτό η Τυνησία θέλησε να μπει ξανά… στο παιχνίδι με τον Ακαϊτσι να μειώνει σε 2-1 στο 51΄.

Τότε ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού… έπιασε δουλειά και σκοράροντας στο 66΄και στο 86΄ διαμόρφωσε το τελικό 4-1, που στέλνει το Καμερούν στην Βραζιλία.