Τα υπέρ και τα κατά της Γιούβε

Τη Ρόμα αντιμετώπισε χθες στο Τορίνο η Γιουβέντους για την έκτη αγωνιστική της Serie A. Μετά από ένα τρομερά δυνατό παιχνίδι και γεμάτο ένταση, η αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Champions League, έφτασε στη νίκη με 3-2.

mits

Στο Τορίνο ήταν χθες ο Αντώνης Λεμονάκης που θα του δώσει το scouting report. Ωστόσο, ο Ισπανός προπονητής δεν θα μείνει σε όσα θα του πει ο άμεσος συνεργάτης του, που θα έχει και πολλές λεπτομέρειες από τη στιγμή που ήταν στο γήπεδο (υπάρχει διαφορά από την παρακολούθηση αγώνα από την τηλεόραση). Ο Μίτσελ κάθισε και είδε το παιχνίδι και είδε πολλά ενδιαφέροντα. Το ματς ήταν «αίμα κι άμμος», με δύο αποβολές στο τέλος (Μοράτα και Μανωλάς), αρκετά σκληρά μαρκαρίσματα, αλλά και πολλές ανατροπές και γκολ. Η Γιουβέντους από το 1-0 βρέθηκε να χάνει 2-1, αλλά ισοφάρισε πριν το τέλος του ημιχρόνου και παλεύοντας μέχρι το τέλος, πέτυχε το νικητήριο γκολ. Είχε δύο πέναλτι υπέρ της και ένα κατά, σε ένα παιχνίδι που τα είχε όλα.

Τρέχει πολύ, έχει εξαιρετική φυσική κατάσταση και ποντάρει πάρα πολλά στο πρέσινγκ. Είναι μια ομάδα έτοιμη, με πολλούς καλούς και έμπειρους παίκτες, οι οποίοι δεν θα θέλουν για δεύτερη σερί σεζόν να μείνουν εκτός 16άδας του Champions League και θα προσπαθήσουν πολύ για να προκριθούν.

Έχει, πάντως και τρωτά σημεία, όπως όλες οι ομάδες του κόσμου. Δεν είναι τόσο καλή αμυντικά, ενώ δέχεται εύκολα τις κόντρα επιθέσεις. Σίγουρα ο Μίτσελ θα έβγαλε τα συμπεράσματά του από τον αγώνα, αλλά θα αντλήσει κι άλλες πληροφορίες τις επόμενες ημέρες από τους Χολέμπας και Μανωλά.