Πρόκριση στην παράταση ο ΑΠΟΕΛ

Με τρία γκολ στο πρώτο μέρος της παράτασης, ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε 4-0 της Βιτορούλ στην Κύπρο και προκρίθηκε στα play offs του Champions League.

Η ομάδα του Γιώργου Δώνη με γκολ του Καρλάο στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου κατάφερε να στείλει το ματς στην παράταση και εκεί… τρελάθηκε. ο Μερκής στο 93’ έγραψε το 2-0, ο Ντε Γκαμάργκο ένα λεπτό αργότερα ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0 και ο Εφραίμ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης έβαλε το… κερασάκι στην πρόκριση της ομάδας του.

Από εκεί και πέρα, σπουδαία νίκη – πρόκριση επί της Βικτόρια Πλζεν μέσα στην Τσεχία με σκορ 4-1 πέτυχε η Στεάου Βουκουρεστίου, ενώ το εισιτήριο για τα play offs της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης εξασφάλισε και η Γιουνγκ Μπόις. Παρά την ήττα (3-1) στον πρώτο αγώνα από τη Ντιναμό Κιέβου, οι Ελβετοί έφεραν… τούμπα την κατάσταση και με γκολ στο 90’, πήραν τη νίκη (2-0) – πρόκριση στην επόμενη φάση του Champions League.

Τέλος, η Νις με γκολ του Μαρσέλ στο 79’ (2-2) έστειλε τον Άγιαξ στα play offs του Europa League, ενώ η Σέλτικ επικράτησε 1-0 της Ρόζενμποργκ στη Νορβηγία και προκρίθηκε.