Μπαρτσελόνα – Μαν. Σίτι 2-1

Ο Μέσι φρόντισε να αποβάλει από την Μπαρτσελόνα το άγχος της πρόκρισης επί της Μαν. Σίτι και ο Άλβες στο τέλος να της χαρίσει και τη νίκη με 2-1 στο «Καμπ Νου» σφραγίζοντας το εισιτήριο για τους 8.

233242

Το καλύτερο αντίδοτο στην αγωνιστική κρίση της Μπαρτσελόνα αποδεικνύεται ο Λιονέλ Μέσι. Ο Αργεντινός «μάγος» ήταν όλα τα λεφτά, στη νίκη με 2-1 επί της Σίτι στο «Καμπ Νου», που σε συνδυασμό με το 2-0 του Μάντσεστερ χάρισε στους Καταλανούς την πρόκριση στα προημιτελικά του Champions League και επούλωσε τις πληγές από τις γκέλες στο πρωτάθλημα.

Στο 67’ το γκολ από τον «Λέο», που έγινε πρώτος σκόρερ στην ιστορία της διοργάνωσης με τη φανέλα μιας ομάδας και παράλληλα απέβαλε το άγχος της ομάδας. Απείλησαν αρκετές φορές στο 0-0 οι «πολίτες», αλλά ακόμη κι όταν ισοφάρισαν στο 89’ με τον Κομπανί, ήρθε στο 91’ ο Ντάνι Άλβες για να αποκαταστήσει την τάξη.

Το ματς

Απέναντι σε μια Σίτι που προσπάθησε αρκετά, η Μπαρτσελόνα επικράτησε 2-1, με τους ίδιους σκόρερ, όπως και στο «Εttihad», δηλαδή τον Μέσι και τον Ντάνιελ Άλβες. Ένα παιχνίδι που στιγματίστηκε από τις πολλές λανθασμένες αποφάσεις του Λανουά, αφήνει και τους δύο με παράπονα, αλλά τους Καταλανούς να παίρνουν τη νίκη στο τέλος κι ασφαλώς την πρόκριση. Όσο για τον Μέσι, αυτός έφτασε τα 67 γκολ και έγινε ο παίκτης με τα περισσότερα γκολ, έχοντας παίξει με μια ομάδα στη διοργάνωση, ενώ θέλει άλλα τέσσερα για να φτάσει τον Ραούλ.

Η Μπαρτσελόνα έκανε καλή εκκίνηση στο ματς, αλλά δεν κατάφερε ν’ ανοίξει το σκορ, εξαιτίας και του ρέφερι. Πρώτα λίγο πριν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο, ο Λέσκοτ πατάει τον Μέσι, αλλά ο Λανουά, δεν δείχνει την βούλα, ενώ λίγο μετά ο Άλμπα που φεύγει πίσω από την άμυνα και δίνει έτοιμο γκολ στον Νεϊμάρ, υποδεικνύεται σε αντικανονική θέση.
Μετά το πρώτο τέταρτο, η Σίτι άρχισε να κερδίζει μέτρα μέσα στο γήπεδο, αλλά δεν μπορούσε να γίνει απειλητική, την ώρα που οι δικοί της παίκτες, κιτρινίζονταν ο ένας μετά τον άλλον (Φερναντίνιο, Κόλαροφ, Ζαμπαλέτα). Στο 17΄μια σέντρα του Κόλαροφ, βρήκε τον Μίλνερ να κάνει ένα άψυχο πλασέ.

Στο τελευταίο 15λεπτο του πρώτου μέρους, άνοιξε ο ρυθμός με ένα σουτ του Σίλβα στο 36΄να φεύγει πάνω από την εστία. Στο 38’ ο Νεϊμάρ εκμεταλλεύεται το γλίστρημα του Ζαμπαλέτα, κάνει το πλασέ στην κλειστή γωνία του Χαρτ που έχει απάντηση. Στο 41’ ο Τουρέ κάνει σκαφτή μπαλιά για τον Σίλβα, αυτός με τακουνάκι στρώνει στον Νασρί στο σημείο του πέναλτι, αλλά το σουτ του είναι πάνω στον Βαλδές. Στο 44’ ο Μέσι έβγαλε τον Νεϊμάρ μόνο στην περιοχή, ο Βραζιλιάνος πήγε πλάγια, περνάει τον Χαρτ, σουτάρει, αλλά ο Φερναντίνιο απομακρύνει στην γραμμή.

Στην έναρξη της επανάληψης, ο Τζέκο έπεσε στη μάχη, αντί του σαφώς ανέτοιμου Αγουέρο. Στο 49ο ο Μέσι είχε την ευκαιρία ν’ ανοίξει το σκορ μετά από λάθος του Λέσκοτ, έκανε την κούρσα αλλά σούταρε στο δοκάρι του Χαρτ. Ο Βαλδές λέει όχι σε κεφαλιά του Τζέκο στο 52ο λεπτό, ενώ στο 54ο ο Κόλαροφ βρίσκει τον Ζαμπαλέτα δεξιά στην περιοχή, αλλά η μπάλα φεύγει έξω. Αφού η Σίτι δεν μπόρεσε ν’ αξιοποιήσει αυτές τις δύο ευκαιρίες, η Μπάρτσα, αφού πρώτα ο Μέσι στο 59’ αστόχησε από καλή θέση, σκόραρε στο 67’ με τον μεγάλο ηγέτη της. Ο Φάμπρεγας έβγαλε κάθετη, ο Λέσκοτ δεν μπόρεσε να διώξει και ο Μέσι σημείωσε το 67ο γκολ του στη διοργάνωση για να γράψει το 1-0.

Από εκεί και μετά η Σίτι προσπάθησε, αλλά δεν μπόρεσε. Ειδικά από τη στιγμή που ο Λανουά στο 77’ της αρνήθηκε πέναλτι του Πικέ πάνω στον Τζέκο. Στις διαμαρτυρίες αποβλήθηκε ο Ζαμπαλέτα, με δεύτερη κίτρινη. Στο φινάλε του ματς, ο Κομπανί από κεφαλιά του Τζέκο ισοφάρισε σε 1-1, ενώ στην αμέσως επόμενη φάση, ο Ινιέστα μπήκε από δεξιά, πέρασε τον Χαρτ και “έκοψε” την μπάλα στον Ντάνι Άλβες που διαμόρφωσε το τελικό 2-1.