Κανονιές,κόκκινες και … πέναλτι

ars11_646_343

H Αρσεναλ σκοράροντας δυο γκολ στα πρώτα 16 λεπτά του αγώνα επικράτησε 2-0 της Νάπολι κάνοντας το “2 στα 2”. Με… τεσσάρα στο Βουκουρέστι απάντησε η Τσέλσι στην γκέλα της πρεμιέρας. Σκούρα τα βρήκε η Μπαρτσελόνα στην Γλασκώβη, αλλά η κόκκινη του Μπράουν και το γκολ του Φάμπρεγας της χάρισαν τη νίκη. Εύκολη νίκη για την Ντόρτμουντ, “Χ” με δυο γκολ στο φινάλε για Αγιαξ-Μίλαν, διπλό με ανατροπή η Ατλέτικο μέσα στην Πόρτο και διπλό για την Σάλκε στην Βασιλεία.

5ος όμιλος
Βασιλεία – Σάλκε 0-1 (54′ Ντράξλερ)
Στεάουα Βουκουρεστίου – Τσέλσι 0-4 (20′, 55′  Ραμίρες, 44′ αυτ. Γκεοργκιέφσκι, 90′ Λάμπαρντ)

6ος όμιλος
Μπορούσια Ντόρτμουντ – Μαρσέιγ 3-0 (19′, 80′ πεν. Λεβαντόφσκι, 52′ Ρόις)
Αρσεναλ – Νάπολι 2-0 (8′ Οζίλ, 15′ Ζιρού)

7ος όμιλος
Ζενίτ – Αούστρια Βιέννης 0-0
Πόρτο – Ατλέτικο Μαδρίτης 1-2 (16′ Τζάκσον Μαρτίνεζ – 58′ Ντιέγκο Γκοντίν, 86′ Αρντά Τουράν)

8ος όμιλος
Αγιαξ – Μίλαν 1-1 (90′ Ντένσβιλ-94′ πεν. Μπαλοτέλι)
Σέλτικ – Μπαρτσελόνα 0-1 (76′ Φάμπρεγας)

Με το πόδι πατημένο στο… γκάζι μπήκε στο παιχνίδι η Αρσεναλ που μέσα σε επτά λεπτά καθάρισε το παιχνίδι με τον Οζίλ να ανοίγει το σκορ στο 8′ και τον Ζιρού από ασίστ του πρώτου να διπλασιάζει τα τέρματα των κανονιέρηδων στο 15′.

Η Ντόρτμουντ είχε εύκολο έργο απέναντι στην Μαρσέιγ επικρατώντας με 3-0 με γκολ των Λεβαντόφσκι στο 19′ και 80′ με πέναλτι και του Ρόις στο 52′.

Η Μπαρτσελόνα τα βρήκε… σκούρα στην Γλασκώβη απέναντι στην Σέλτικ, με την απουσία του Μέσι να φαίνεται. Τελικά η Σέλτικ έμεινε με 10 παίκτες στο 59′, ύστερα από κόκκινη που είδε ο Σκοτ Μπράουν κι έτσι ο Σεσκ Φάμπρεγας στο 76′ βρήκε δίχτυα για τους μπλαουγκράνα χαρίζοντας τη νίκη με 0-1.

Με γκολ του Ντένσβιλ στο 90ό λεπτό ο Αγιαξ άγγιξε τη νίκη επί της Μίλαν στο Αμστερνταμ, αλλά ο Μπαλοτέλι με πέναλτι στο 94′, χάρισε την ισοπαλία στους ροσονέρι με 1-1.

Με το… εμφατικό 0-4 “επέστρεψε” μετά την ήττα-σοκ της πρεμιέρας η Τσέλσι, που πέρασε… αέρας από το Βουκουρέστι απέναντι στην Στεάουα. Δύο γκολ του Ραμίρες κι ένα αυτογκόλ ενδιάμεσα από τον Γκεοργκιέφσκι, κι ένα ακόμη γκολ από τον Λάμπαρντ στο φινάλε χάρισαν τη νίκη στους Λονδρέζους του Ζοσέ Μουρίνιο.

Διπλό (0-1) και για την Σάλκε στην έδρα της Βασιλείας, με γκολ που σημείωσε ο Ντράξλερ στο 54ο λεπτό.

Η Πόρτο προηγήθηκε στο 16′ με τον Τζάκσον Μαρτίνεζ, αλλά η Ατλέτικο Μαδρίτης με τέρματα του Γκοντίν στο 58′ και του Τουράν στο 86′ πήρε τη νίκη 1-2 στο ντέρμπι της Ιβηρικής.

Πηγή: Sport.gr