Αέρα μέσα από την Τούμπα!!! ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός 0-2

Ο Ολυμπιακός δεν άφησε κανένα περιθώριο στον ΠΑΟΚ. Με δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο των Ιντέγε (27’) και Μιλιβόγιεβιτς (37’) πέρασε με 2-0 από την Τούμπα κάνοντας το 6×6 στη Σούπερ Λίγκα.

12074859_1156917324323282_3068859805608769821_n

Μόλις 36′ χρειάστηκαν στον Ολυμπιακό για να πετύχει 2 γκολ και να μετατρέψει σε… περίπατο το ντέρμπι της Τούμπας κόντρα στον ΠΑΟΚ, που μόνο στο 2ο ημίχρονο έδειξε απειλητικός! Μόνοι πρώτοι οι «ερυθρόλευκοι», στο -10 ο «Δικέφαλος» από την κορυφή!

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Απέναντί του δεν είχε την Άρσεναλ. Ωστόσο ο Ολυμπιακός παρατάχθηκε στην Τούμπα με την ίδια… λογική στο παιχνίδι του. Έδωσε την κατοχή και την κυκλοφορία της μπάλας στον ΠΑΟΚ, περιμένοντάς τον στο μισό γήπεδο και προσπάθησε να «χτυπήσει» στην αντεπίθεση.

Η μεγάλη διαφορά στο παιχνίδι της Τούμπας ήταν το γεγονός ότι ο «Δικέφαλος του Βορρά», ήταν περισσότερο ευάλωτος στις αντεπιθέσεις των παικτών του Μάρκο Σίλβα.

Με τον Ντουρμάζ να συνεχίζει στο ρυθμό των εμφανίσεων που έχει μέχρι τώρα στο πρωτάθλημα, δημιούργησε τις πρώτες καλές στιγμές για τον Ολυμπιακό σε αντεπιθέσεις από τα αριστερά. Καταλυτικός ο ρόλος του Φορτούνη σε αυτό καθώς χωρίς να «ταλαιπωρεί» την μπάλα προωθούσε γρήγορα το παιχνίδι των ερυθρολεύκων.

Η πρώτη καλή στιγμή για τους ερυθρόλευκους ήρθε ακριβώς με τον τρόπο αυτό με τον Ντουρμάζ να βγάζει και πάλι με σέντρα στη μικρή περιοχή του Όλσεν για τον Φορτούνη ο οποίος από κοντά δεν μπόρεσε να πλασάρει.

Στη φάση ο διεθνής άσος του Ολυμπιακού δέχθηκε σκληρό μαρκάρισμα από τον Τζαβέλλα, με τον διαιτητή να μπορούσε να καταλογίσει και την εσχάτη των ποινών.

Από την άλλη πλευρά ο ΠΑΟΚ δεν έδειχνε ικανός να απειλήσει, με την πρώτη του καλή στιγμή στην εστία του Ρομπέρτο να δημιουργείται από λάθος του Ομάρ.

Στο 27ο λεπτό το πλάνο του Μάρκο Σίλβα εφαρμόστηκε… Οι παίκτες του Ολυμπιακού κυκλοφόρησαν γρήγορα την μπάλα. Ο Φορτούνης βρήκε εξαιρετικά τον Ιντέγε στη μεγάλη περιοχή του ΠΑΟΚ. Και εκείνος άνοιξε το σκορ αφού πρώτα «άδειασε» τον Κόστα.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Κωνσταντινίδης αποχώρησε από το παιχνίδι με τον Κίτσιου να παίρνει τη θέση του. Αποτέλεσμα αυτού ήταν ο Ροντρίγκες από την αριστερή πλευρά να αναλάβει ακόμη περισσότερες πρωτοβουλίες, εκμεταλλευόμενος και το γεγονός ότι απέναντί του ήταν ο Μαζουακού.

Παρά την προσπάθεια του ΠΑΟΚ να απειλήσει τον Ρομπέρτο ο Ολυμπιακός πέτυχε και δεύτερο γκολ. Στο 37ο λεπτό ο Μιλιβόγιεβιτς έκανε το 2-0 με κεφαλιά μετά από κόρνερ του Φορτούνη.

12088264_982404101783152_2070953211702596265_n

Το γκολ αυτό υποχρέωσε τον ΠΑΟΚ να γίνει περισσότερο επιθετικός. Στο 39ο λεπτό ο Μακ έχασε την μεγαλύτερη ευκαιρία του Δικεφάλου στο παιχνίδι (μέχρι τότε) με τον Ρομπέρτο όμως να σώζει τον Ολυμπιακό στο σουτ που έκανε ο Σλοβάκος από κοντά.

Η πίεση του ΠΑΟΚ έγινε μεγαλύτερη στο δεύτερο 45λεπτό. Ο Τούντορ πέρασε από την πρώτη στιγμή του δευτέρου 45λέπτου τον Μπερμπάτοφ στο παιχνίδι. Η παρουσία του Βούλγαρου ανέβασε τον Δικέφαλο του Βορρά, την στιγμή που ο Ολυμπιακός άρχισε να προσέχει ακόμη περισσότερο την άμυνά του, με τους παίκτες του να γνωρίζουν ότι στην περιοχή του Ρομπέρτο βρίσκονται δύο «φουνταριστοί».

Ο ΠΑΟΚ είχε την κυκλοφορία της μπάλας και με τον Ροντρίγκες να είναι ο παίκτης που μπορούσε περισσότερο εύκολα να «σπάει» την άμυνα του Ολυμπιακού.

Από σέντρα του ο Μπερμπάτοφ απείλησε στο 53ο λεπτό τον Ρομπέρτο. Αυτή ήταν και η αρχή μιας πίεσης των παικτών του ΠΑΟΚ που συνεχώς αυξανόταν. Μία πίεση όμως που δεν απέδιδε και «κλασικές» ευκαιρίες για τους παίκτες του καθώς αυτοί του Ολυμπιακού κάλυπταν τους χώρους.

Ακόμη όμως και όταν οι ποδοσφαιριστές του Τούντου έφταναν σε καλή θέση για να δοκιμάσουν την… τύχη τους τότε ο Ρομπέρτο φάνταζε ένα απροσπέλαστο εμπόδιο. Αυτό φάνηκε ξεκάθαρα στη φάση του 73ου λεπτού. Εκεί ο Ισπανός τερματοφύλακας γλίτωσε την ομάδα του δύο φορές στην ίδια φάση. Αρχικά σε κεφαλιά του Τζιόλη από κόρνερ και στη συνέχεια σε σουτ του Βίτορ στην επαναφορά.

Ο Μάρκο Σίλβα είχε ήδη περάσει τον Καμπιάσο στον αγώνα αντί του Φορτούνη, βάζοντας έναν «εγκέφαλο» μέσα στον αγωνιστικό χώρο την στιγμή που ο Τούντορ είχε περάσει και τον Ζαϊρο για να πιέσει περισσότερο.

ΠΑΟΚ (Ιγκορ Τούντορ): Όλσεν, Κόστα, Βίτορ, Τζαβέλλας, Κάτσε, Τζιόλης, Πέλκας (46’ Μπερμπάτοφ), Κωνσταντινίδης (28’ Κίτσιου & 74’ Ζάιρο), Ροντρίγκες, Μακ, Αθανασιάδης.
Ολυμπιακός (Μάρκο Σίλβα): Ρομπέρτο, Ελαμπντελαουί, Μποτία, Σιόβας, Μαζουακού, Μιλιβόγεβιτς, Κασάμι, Σεμπά, Φορτούνης (63’Καμπιάσο) , Ντουρμάζ, Ιντέγε (68’ Φινμπόγκασον).