Πρόβα τελικού, Ολυμπιακός-Ατρόμητος 2-1

479e446c833232ba758d097b4f23f593_L

Δυνατό τεστ με τον Ατρόμητο έδωσε ο Ολυμπιακός το πρωί της Μ. Παρασκευής επικρατώντας 2-1.

Αυτό το παιχνίδι αποτέλεσε για τους «ερυθρόλευκους» μια πρόβα ενόψει του τελικού Κυπέλλου το επόμενο Σάββατο, ενώ για τους Περιστεριώτες ένα καλό τεστ ενόψει των πλέι οφ.Ο αγώνας διεξήχθη σε 2 ημίχρονα των 30 λεπτών και μία των 20 λεπτών, λόγω της αφόρητης ζέστης.

Μόλις στο 4’ ο Αμπντούν κινήθηκε ωραία από δεξιά, μπήκε στην περιοχή και ανατράπηκε από τον Γιαννούλη, κερδίζοντας πέναλτι. Το εκτέλεσε εύστοχα ο Κώστας Μήτρογλου και άνοιξε το σκορ. Στο 18’ ο Μοδέστο έκανε ωραίο γύρισμα από δεξιά και ο Αμπντούν πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας, «φάτσα» με το τέρμα, αλλά δεν την βρήκε όπως ήθελε και έχασε την καλή ευκαιρία.

Στο 25’ ο Σουμπίνιο βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, στα όρια της μεγάλης περιοχής του Ολυμπιακού και εκμεταλλεύτηκε την ασθενή απομάκρυνση της άμυνας των «ερυθρολεύκων», κάνοντας απευθείας σουτ και ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Στο δεύτερο 30λεπτο ο Ολυμπιακός άλλαξε την ενδεκάδα του. Στο 15’ του δευτέρου αυτού μέρους ο Σουμπίνιο βρέθηκε σε καλή θέση, πλάσαρε άουτ.. Ο Ολυμπιακός πήρε ξανά το προβάδισμα στο σκορ δύο λεπτά μετά, στο 17’ του δευτέρου 30λέπτου. Ο Φετφατζίδης πήρε την μπάλα από δεξιά, ελίχθηκε όμορφα και την έφερε στο αριστερό, μπήκε στην περιοχή και σούταρε με φάλτσο, νικώντας τον Ράντμαν και κάνοντας το 2-1.

Στην τελευταία, 20λεπτη περίοδο του φιλικού και συγκεκριμένα στο 9’ αυτής, ο Τζιμπούρ πήρε ωραία την μπάλα από τον Φετφατζίδη έξω από την περιοχή, γύρισε με «φάτσα» στην εστία και σούταρε, όμως η μπάλα έφυγε λίγο έξω από το δεξί «Γ» της εστίας του Ατρόμητου.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Κάρολ, Μοδέστο, Χολέβας, Αβραάμ, Σιόβας, Μανιάτης, Μασάντο, Γκρέκο, Αμπντούν, Φουστέρ, Μήτρογλου. Στο δεύτερο 30λεπτο αγωνίστηκαν οι Κάρολ (αντικαταστάθηκε στη συνέχεια από τον Γιαννιώτη), Ντιακιτέ, Παπάζογλου, Κοντρέρας, Λυκογιάννης, Σιόβας (αντικαταστάθηκε εν συνεχεία από τον Βουτσιώτη), Γκρέκο, Πίνο, Φετφατζίδης, Βλαχοδήμος, Τζιμπούρ.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Ροντρίγκεζ, Σκόνδρας, Νάστος, Λαζαρίδης, Γιαννούλης, Ιγκλέσιας, Πίτου Γκαρσία, Σουμπίνιο, Καλλέργης, Ουντότζι, Καραμάνος. Αγωνίστηκαν και οι Ράντμαν, Φυτανίδης, Μπρίτο, Φάμπιο, Δημούτσος, Ναπολεόνι, Σημιτσής, Παπουτσογιαννόπουλος, Μπάλλας, Μπάρκας.